Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ufuk Derin
Ufuk Derin
781K UP
Üye
7

Aşırı ırkçı ve katil olan, çoğu zaman askeri kimliği de bulunan kişiler; neden bazı ergen grupları tarafından karizmatik ve havalı olarak görülüyor?

1,206 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
6 Cevap
Cevap
Hasan Ok
Hasan Ok
46K UP
Bilgi Sahibi

Temel etken kimliksizliktir. Bilindiği üzere ergen bireyler Erikson'a göre "kimlik kazanmaya karşı rol karmaşası" döneminde oldukları için bir kimlik arayışına girerler. Özellikle bu arayışı etkileyen temel faktörlerden bazıları toplumun beklentileri, toplumun bireyleri algılayış biçimi ve diğer ergenler tarafından kabul gören tiplemeler olacaktır. Tabii bu noktada eskiden farklı olarak sosyal medyada lanse edilen "ideal insan" söyleminin de etkisini unutmamakta fayda var (son dönem dizileri düşünelim; her şeye mutlak kadir gücü olan ve hiç zarar görmeyen karakterler buna en güzel örnek olacaktır) . Bireyler gerçek yaşamın izledikleri film ve dizilerdeki gibi olmadığının bilincinde olmayabilirler, her şeyi yapabilecekleri ve kimsenin onlara zarar veremeyeceği algısı ergenlerde var olan bir tutum iken, izledikleri film ve diziler bunu daha da kamçılıyor olabilir. Ergenler aynı zamanda hem diğer bireyleri etkileyebilmek hem de içindeki vahşi güdü ve istenci dışavurabilmek adına da bu tiplemeleri rol model olarak benimseyebilirler. Bunun yanında birey; içindeki yalnızlığı, diğerleri tarafından kabul görmeyi de bu yolla aşabileceğine inanabilir. Nitekim bu durum sadece ergenlerde değil diğer bireylerde de mevcuttur; Charles Manson'un kızları, Ted Bundy'in kadın hayranları buna örnektir.

4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
LU CA
LU CA
28K UP
Konuyla ilgili

Aşırı ırkçı olup askeri kimliği de bulunan ve de aynı zamanda katil olan profile halk arasında da rastlanabilir. Yakın tarihte bu özelliklere sahip ve hayran kitlesi olan seri katiller vardı; ama sanırım siz daha çok diktatörleri kastediyorsunuz. Bir seri katille bir diktatör arasında özünde hiçbir fark olmadığı için, biraz araştırınca bulduğum olası sebeplerin her iki profile de duyulan hayranlığa ortak bir zemin sunduğunu düşünüyorum.

Güçlü ebeveyn figürlerine duyulan özlem:

Tüm Reklamları Kapat

 • İnsanları onları daha yüksek bir otorite veya güç fikrine çeken temel motivasyonlardan biri, idealize edilmiş bir "ebeveyn" figürüne duyulan ihtiyaçtır. Yoklukları veya zalimlikleriyle gelişim çağındaki bir bireyin bilincini harap edebilen kusurlu ebeveynler, birçok kişi için güçlü ve mükemmel görünen bir "ebeveynin" desteğine duyulan özlemi arttırabilir.

Başkaları için en iyisini dilemek/inanç/naif idealizm:

 • İyi niyet olduğunu zannettiğimiz perspektifimiz bizi manipülasyona mahkum edebilir ve bizi, bizimle aynı kurallara göre oynamayanlara karşı savunmasız bırakır. Bu kişilerin, empati ve adaleti içeren sosyal sözleşmeyi takdir edeceğini veya değiş tokuş edeceğini zannederiz. Ancak cömertliği taklit ederek kullanan ve özünde başkaları için hiçbir endişe duymayan sosyopatların entrikalarını anlamayız. Seri katiller gibi açık ve bariz "kural tanımazlar" bir yana dursun, bu manipülasyon, yüzeyde belirli sosyal nezaket kurallarına uyarken özünde farklı derecelerde kişisel çıkarlarının peşinden gidenlere karşı kör olmamıza sebep olabilir.

Sınırı aşan davranışlara hayranlık ve güven:

Tüm Reklamları Kapat

 • Kişinin, kendisi için imkansız olan hedeflerin kuralların esnetilip gerçekleştirilebildiğini görmek yırtıcı davranışlara olan hayranlığını tetikleyebilir. Kişinin bastırdığı ya da başka kısıtlamalar nedeniyle peşinden gidemediği karanlık tarafa olan hayranlığı, bazılarının kuralları çiğneyerek zafer gibi gözüken yere ulaşmalarıyla artabilir.

Yüzeysel işaretlere (para, görünüş, statü) çekilmek:

 • İnsanlar statü odaklı yaratıklardır. Modern kapitalist toplumumuzda, maddi ve yüzeysel başarı göstergelerine takıntılıyız. Genç bir birey için bu unsarlar çok daha çekici olabilir. Kıyafetler, araba, marka, yöneticilik unvanları, şöhret ve ihtişam ve daha fazlası. Bu işaretlerin ahlak, nezaket ya da insan karakterinin derinliğiyle hiçbir ilişkisinin olmadığı gerçeği, gösterilen diğer sebeplerden ötürü genç bir birey tarafından çok daha kolay göz ardı edilebilir ve anlaşılmayabilir.

Kendi hayatlarımızda zayıf veya belirsiz hissetmek:

 • İnsanlar kendi yaşamlarında kontrol eksikliği hissettiklerinde, güç hissini yeniden kazanmak için fantezi figürlerine veya kaçış yollarına yönelirler. Bazen dine ve onun her şeye gücü yeten idealize edilmiş figürlerine yönelirler; ancak daha sık olarak, ünlüler, idoller, karizma ve güce sahip insanlar gibi hayatlarındaki figürlere yönelirler. Bu karizmatik tipler, kendilerini kararsız veya güvensiz hissedenleri kendilerine çeken "dışa dönük güven" ve "kendinden emin olma" ustalarıdır. Mutluluğunuz bozuluyor gibi göründüğünde, her şeyi yoluna koymuş gibi görünen kişinin cazibesi sizi kendine çeker ve sahte bir vaat olsa bile aynı şeyi umut etmenizi sağlar.

Korkaklık/pasiflik/sahte güvenlik/hayatta kalma:

 • Bazı insanlar, belki de sorumluluk ya da cezalandırılma korkusu nedeniyle, kenarda güvenli görünen bir yerde kalmayı ve gösteriyi başkasının yönetmesine izin vermeyi tercih eder. Kişinin, gösteriyi başkasının devralmasına izin vererek çocuk rolünde kalmasına ve kendi sorunlarını sahiplenmekten kaçınmasına olanak tanır.

Kalabalıkla uyum:

 • Sorumlu grupla senkronize olan diğerleriyle aynı hizaya gelmenin büyük bir çekiciliği vardır. İlkokuldan itibaren, düzgün veya kendinden emin görünmeyen "inek" veya "tuhaf" olmaktan kaçınmak için akran baskısı çok büyüktür.

Tek bir araştırma üzerinden gittim, umarım tatmin edici olmuştur.

7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yusuf İğın
Yusuf İğın
130K UP
Öğrenci

Sanırım henüz toplum algısı oturmamış genç kitlelerde kendini erkenden kanıtlama ve atılganlık ihtiyacı var. Eh, buna hayvani içgüdülerimizi de eklersek doğadakine benzer bir üst güce olan bağlılığın anlamını kavrayabiliriz. Sonuçta insan çoğunlukla sürü yaşamıyla şekillenmiş bir hayvan türü.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
asya ilayda şahin
Bilim Okuyucusu

Bu durum, genellikle gençlerin, özellikle de erkeklerin şiddet içeren davranışları romantize etme ve kabul etme eğilimlerinden kaynaklanabilir. Ergen grupları, özellikle de zayıf veya dışlanmış hissedenler, güçlü ve kendine güvenen bireyleri takdir edebilirler. Aşırı ırkçı veya katil kişiler, bu ergenler için güçlü ve kendine güvenen figürler olarak görülebilirler.

Ayrıca, bazı kişilerin, ırkçı veya aşırı milliyetçi fikirlere sahip olmaları veya şiddeti kullanmaları, toplumsal statü ve kabul kazanmalarına yardımcı olabilir. Bu kişiler, bazı gruplarda kahraman veya özgür düşünceli bir figür olarak kabul edilebilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak şiddet toplumsal barışı bozar ve her zaman kabul edilemezdir. Bu tür davranışları normalleştirmek yerine, insanlar arasında hoşgörü ve saygıyı teşvik etmek daha sağlıklı ve yapıcı bir yaklaşım olacaktır.

Ergenlerin eğitimi ve farkındalığının artırılması, bu tür yanlış inançları düzeltmek ve gençlerin daha sağlıklı düşüncelere yönelmelerine yardımcı olmak için önemlidir. Gençlerin, hoşgörü, saygı, empati ve kabul etme gibi değerleri benimsemeleri teşvik edilmelidir. Ayrıca, toplumda bu değerleri benimseyen liderlerin ve örneklerin gösterilmesi de gençlerin doğru yolu seçmelerine yardımcı olabilir.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
x Kişi
x Kişi
226K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Sorunuza sadece tahmini bir cevap verebilirim. Kim bilir bu reflex belki de geçmiş atalarımızdan miras kalmıştır. Özellikle ergen gençlerde korunup, kollanma güdüsü fazladır, çevrelerindeki tekinsiz kişilere karşı kollanacaklarını veya bu tarz kişilerin kendilerinden uzak duracaklarını düşünüyor olabilirler. Bu güdüleri, bu tarz kişileri çekici kılıyor olabilir.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close