Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Gamze A
Gamze A Üye
0
Aşık olmamanın bir yolu var mı?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Sinema yazarı

Günümüzün yaygın kullanımdaki anlamı ile aşk aslında yeni bir kavram. 19. yüzyılda romantizm akımı ile ortaya çıktı. Karşı cinse duyulan ve onunla birlikte olunmadığı takdirde kişinin hayatını sürdürmekte zorlandığı, cinsel anlam da içeren türden bir sevgi ve bağlılık duygusu. Daha önce de aşk vardı ama romantizm akımından önceki aşk, edebiyatta, sanatta ya da tıpta bir çeşit aşırılık ve sorunlu bir duygu olarak tasvir ediliyordu. Yani Truva'lı Helen'den tutun da Osmanlı saraylarındaki tutkulu harem aşklarına, Anna Karenina'ya kadar yanlış kişiye karşı hissedildiğinde ülkelerin yıkımlarına, savaşların çıkmasına ya da kişilerin kendilerini öldürmelerine neden olan, saplantılı bir ruh hali. Sorunsuz bir şekilde yaşandığında da eşler arasında yaşandığı için yansımalarının ve hatta varlığının en fazla yatak odasına hissedildiği bir olgu. Toplumda, sokakta aşk pek rastlanan bir şey değildi. Modern Sanatın ortaya çıkması ve Romantizm akımı zaten Sanayi Devrimi ile ortaya çıktı ve kadının toplumdaki rolü de bu dönemde değişime uğramaya başladı. Bu dönemden önceki, tarihi belirsiz tarım çağında kadın zaten edilgendir, evde oturur, çocuğuna evine bakar, erkeğin uzantısıdır. Eş seçerken de kendi iradesi çok da önemli değildir ya da en fazla biraz insaflı ve kızını seven babalarca dikkate alınır. O nedenle kadının aşk hissetmesi ve aşkının doğrultusunda kendi kafasına göre hareket etmesi bu dönemden önce pek görülmez. Bunu yaparsa da belki öldürülür, belki dışlanır vs.

Toplumdaki bu anlayışla erkek de bir kadını görür, beğenir ve arzulardı. Erkeğin bir kadını elde etmesi için illa aşk gibi yüksek duygulanma yaşaması pek söz konusu değildi.

Bu bağlamda "aşık olmamanın bir yolu var mı?" diye sorarken kastınız, illa birini, kafayı bozacak kadar sevmek ve arzulamak, onunla üremek için delirmek ise hayır. Böyle bir zorunluluk yok.

Bu Reklamı Kapat

Ama hemen her canlı gibi siz de üremeyi isteyeceksiniz muhtemelen. Bunun için de bir partner seçeceksiniz. Ve yine muhtemelen bu kişi de seçenekler arasında en fazla arzuladığınız kişi olacak, umarım öyle olur. İşte o kişiye hissedeceğiniz duyguyu da aşk olarak adlandırmak pek yanlış sayılmaz. Aksi halde hiç ya da pek bir şey hissetmediğiniz ya da çok da arzulamadığınız biriyle üremeyi planlamanız da sizin takdiriniz ama bu, günümüzde pek tercih edilen bir ilişki biçimi değil. Hatta tam tersine artık bu duyguyu hissetmek, üremekten çok daha önemli hâle gelmiş durumda.

Bunun belirgin bir yolu olduğunu sanmıyorum çünkü aşk zaten, (benim için aşkın tanımını yapıyorum şimdi) "kendi geninizle birleştirmeyi uygun gördüğünüz geni fark ettiğinizde hissettiğiniz mutluluk ve coşku hali" olduğu için bu geni görmemek, görürsen görmezden gelmek, bunu da başaramazsan ondan uzak durmak falan gibi yollar akla gelebilir ama bunların hiç biri pek uygulanabilir görünmüyor. İçten gelen bir his bu. Baskılanması güç. Hatta, siz bu kapsamda mısınız bilemem ama "ben asla aşık olmayacağım" ya da "ben evlenmeyeceğim" diyen kişiler (benim eşim gibi) genellikle aşkı ya da eşi bulduklarında dünya atlama şampiyonasında altın madalyayı kazanacak kadar başarılı performanslar sergiliyorlar genelde. Hem de antrenmansız ve hazırlıksız... :) Ya da belki de hazırlıksız ve antrenmansız oldukları için bu kadar başarılı oluyorlardır, kim bilir.

Elbette bu sohbette dile getirdiklerimiz bilimsel ya da kanıtlanabilir değil ama işin bilimsel tarafı için şu kadarını söyleyebiliriz: evrimsel üreme eğiliminin doğurduğu, bir karşı cinse (ya da belki eşcinse, işin bu kısmı bulanık) duyulan yakınlaşma hissi gayet bilimsel ise, bu kişinin seçilmesi süreci de gayet evrimsel, doğal ve cinsel seçilimle ilgili ve bu seçilimin, tercih edilen bireye duyulan his olan aşk da gayet evrimsel ve bilimsel bir olgudur. Yukarıda söylediğim, romantizm akımının, sanatın hatta dinlerin tanımladığı saplantılı duygu durumunu illa yaşamak zorunda değilsiniz. Burada görülüyor ki konu aslında sizin aşkı nasıl tanımladığınızla ve kabul ettiğinizle ilgili. Bu nedenle size en kısa haliyle şöyle cevap verilebilir: Toplumun tanımladığı aşık duygusunu hissetmek zorunda değilsiniz ama en azından birini seçecek kadar bir özel hisse kapılmanız gerekli gibi görünüyor. İnsanlığın aşk dediği bu duygu durumuna da artık kendinizce bir isim verebilirsiniz.

2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et