Sorulara Dön
2
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Asgari olarak kaç saat uyku uyunması gereklidir?

Biyolojik saatimizi değiştirebilir miyiz?

2
524 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Yetişkinler için en az 7-8 saat, çocuklar için ise en az 8-9 saat uyku yeterli olacaktır, uyku hakkında farklı türde araştırmalar mevcut. Ama bir yetişkinseniz en az 7 saat uyumanızı öneririm. Eğer yaşınız küçükse de en az 8 saat uyumalısınız. Bununla ilgili Evrim Ağacının birkaç makalesi var alta bırakıyorum.

561 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Biyolojik saat dediğimiz, sirkadiyen ritm, bütün organizmalarda, tek hücreliler dahil bulanan bir temel düzendir. İnsanda da hem evrimsel mekanizmalarla ilk canlıdan bugüne gelen, canlılığın güneşe bağlı oluşmasından kaynaklanan bir sirkadiyen ritmi, ve zaman ile alakalı genleri -clock dna- bulunmaktadır.

Bitkiler de hayvanlar da güneşe bağlı bir yaşam döngüsü geliştirmiştir. Güneşin konumuna bağlı olarak organizmanın ışığı alma açısı, ışığın dalga boyunu belirler. Organizma bu dalga boyuna bağlı döngü geliştirmiştir.

Konu uyku ise, güneş batarken ışığın kırmızı renk, dalga boyuna geçmiş olması organizma için dinlenme, rejenerasyon ve melatonin-uyku emri demektir. İnsanın fabrika ayarları mağara şartlarına göre geliştiği için, güneşin batması demek karanlık, avlanmakta zorluk, soğuktan kaçmanın gerekliliği vs nedenlerle artık mağaraya çekilip dinlenmenin gerekliliği söz konusudur. Kendini modern zanneden bizler için de bu tamamen birebir geçerlidir. Akşam kullandığımız ışıkların dalga boyu, güneşin batma dalga boyuna ve rengine benzemek zorundadır. Gün ışığına benzeyen floresanlar sirkadiyen ritmi bozar. Vücuda gündüz, avlan, melatonin üretme kortizol üret emrini vermektedir. Ayrıca en geç 11 de yatmış pozisyonda ve -tam karanlıkta- bulunmak bir zorunluluk genetik yapımıza göre. İdeal olan 10 da yatmaktır. Ancak modern zannettiğimiz yaşam tarzımız bunu adeta yasaklamıştır. Mavi ekranlar PC, tablet telefon vs, bizim zaman döngümüzün düşmanlarıdır.

Bu arada en ideal ışık kaynağı, ateş ve mumdur. Onların dalga boyu ve rengi güneşin batma dalga boyuna en yakın olanlarıdır. Bu bir, ikincisi de, tam karanlık. Hangi ev gece tam karanlık olsun diye tasarlanır.... Hiçbiri. Bu da ikincisi. İkisi de mağara şartlarına ait birer gereklilik.

Uyku siklusları gelecek tehlikelere karşı hayatta kalmayı öncülleyen yapıda derin uyku, yüzeysel uyku şeklinde devam eder. Uykunun süresinden çok, derin uykuya girilme miktarı önemlidir. Bunu da yatmadan önce aç olmak ve sirkadiyen ritme zarar veren dış uyaranlardan korunmuş olmak belirler. Şeker gibi bir zehri vücuda almak, bizi sempatik sistemde tutar. Mavi ışıklara maruz kalmak stres hormonlarını tetikler. vs vs. Yine de minimum 7 saat uykuya ihtiyacımız var. Ve uykuya olan ihtiyaç, -yaşlılıkta azalmaz-. Sadece saatleri değişir. Gece az uyurlar, gündüzleri daha çok şekerleme yaparlar.

299 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın