Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Aşama mı yoksa sonuç mu kötü olunca olay kötü olur?

İyilik yapan bir insan silah zoruyla iyilik yaptırıyor. Kötülük yapan bir insanda tatlı dille kötülük yapılmasını istiyor. Peki hangisi gerçekten de kötülük ya da gerçekten de iyilik yapıyor? Kısaca bir olayın iyi veya kötü olması aşamaya mı yoksa sonuca mı bağlı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Selam.

Sorduğunuz soru Etik disiplini içerisindeki iki farklı alanı kapsamaktadır. İlk olarak bu sorunuzla ilişkili olarak dergi ekibimizden Talha'nın şu yazısı dikkatinizi çekebilir; https://evrimagaci.org/ahlak-felsefesine-giris-neye-gore-kime-gore-7828

Öncelikle Metaetik adını verdiğimiz disiplinde "iyi" ve "kötü" gibi kavramların ne anlama geldiği tartışılır ahlaki bir zeminin var olup olmadığı sorusuna yönelir. Teorik anlamda bu kavramları tanımının ne olacağını ya da eylemlerimizden bağımsız olarak ele alıp alamayacağımız bu alandaki temel tartışma alanlarından biridir. Özellikle Moore bu problemle en kapsamlı şekilde ilgilenmiş Metaetikçiler'den biridir. 

Diğer yandan Normatif Etik adını verdiğimiz disiplinde ise eylemlerimizi iyi/doğru ve kötü/yanlış olarak sınıflandırmamıza yönelik bir dizi kuram üzerinde durulur. Örneğin Sonuçcular ve Faydacılar genel hatlarıyla eylemlerimiz sonucunda doğan sonuçlara göre hareket etmemizin doğru olduğunu varsayarken, Deontolojik gibi yaklaşımlar eylemlerimizin sonuçlarından ziyade belli türden yasa ve ödevlere uyup uymadığına göre değerlendirmeyi tercih eder. 

Diğer yandan bu soruya dair şahsi fikrim çok net değil, eylemlerimizde sonuçların mı yoksa belli türden yasaların mı (ya da erdem etiğinin öne sürdüğü karakter gelişiminin mi) daha makul olduğu sorusu oldukça zor; çünkü tüm kuramların az veya çok bazı açıkları ve noksanları var gibi görünüyor. Belki bireysel eylemlerimizde biraz daha erdem etiğine yaslanır kamusal ve büyük çaplı eylemlerde Sonuçcu yaklaşmak makul olabilir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, ortalama bir yıldızın etrafında dönen, önemsiz bir gezegeni üzerinde bulunan, fazlaca gelişmiş bir maymun türüyüz. Ancak biz, Evren'i anlayabiliyoruz. Bu, bizi özel kılıyor.”
Stephen Hawking