Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seyhan Birgi
Seyhan Birgi
1,137 UP
Üye
2

Aşağılık kompleksi belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilebilir?

1,297 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Enes Buhari
Enes Buhari
3,878 UP
Felsefe Yüksek Lisans Öğrencisi

Aşağılık Kompleksi Belirtileri Nelerdir?

Etrafımızdaki bir kimsede aşağılık kompleksi bulunduğunu hemen anlayabileceğimiz gibi kimi zaman ise ilk bakışta anlayamayız.

Tüm Reklamları Kapat

Kişinin kendini üstün görmesi ya da zorbalık niteliğinde davranışlarının altında aşağılık kompleksi duygusu yatabilir.

Bu kişilerin en çok dikkat çeken özellikleri, ön plana çıkma çabalarıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Daima başkalarına ve kendilerine bir şeyleri ispatlama ve övgü duyma isteği içindedirler.

Kendinde olduğuna inandığı yetersizlik ve eksikliği kapatmak için çok fazla çaba harcarlar. Mükemmeliyetçi bir tutum sergilerler. Bunun en büyük sebebi yetişkinlikten önce geçirilen dönemdir.

Aşağılık kompleksi rahatsızlığı olanlar kişiler ilk olarak dışarıdan gelen eleştiri ve yorumlara aşırı tepki verirler. Bu konuda tahammül eşikleri oldukça düşüktür.

Sürekli övülme ihtiyacı duyan ve kendilerinden bahsedilmesini isteyen bu kişiler başkalarıyla kendilerini devamlı bir kıyaslama ve yarıştırma halindedir.

Sürekli başkaları tarafından onay alma ihtiyacı duyarlar.

Pek çok şeyi karşılaştırma yöntemiyle anlamaya çabalarlar.

Aşağılık Kompleksi Nedenleri Nelerdir?

İnsanın ruhsal yapısında daima var olan kendi yaşamını ve benliğini değerlendirme biçimi, yaşamın ilk dönemlerinde yani çocuklukta şekillenir. Süregelen yıllarda ise çevresel etmenlerle ve eleştirilerle devamlılık gösterme eğilimi taşır. Kişinin kendisi ile ilgili görüşleri ve değerlendirmeleri olumsuzlayıcı, değersizleştirici, aşağı görücü ve dibe sürükleyen nitelikler bulunduruyorsa bireyin kimliğine aşağılık duygusu yerleşir. Birey kendisini çevresindekilerden değersiz ve aşağı gibi görür. Durum tekrarlayan ve kalıcı olan bir şey ise aşağılık kompleksi bireyde yer etmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Kendimizde ve hayat görüşümüzde inşa etmemiz gereken bir altyapı vardır, ancak sağlam olması adına bu yapıya çeşitli yerlerden takviye gelir. Bu da bahsedilen yapıyı sadece kendinizin oluşturmadığını anlatmaktadır. Bununla birlikte çevresel etmenler de vardır.

Aşağılık Kompleksi Tedavisi

Aşağılık kompleksi rahatsızlığı olan kişiye teşhis konulduktan sonra, aynı anda farklı tipte psikotik sorunlar eşlik ediyor ise bir uzmandan psikoterapi alması şarttır. Uzmandan alınan hizmet kadar kişinin kendi çaba ve azminin de tedaviyi hızlandırıcı etkisi vardır. Doktora ek olarak kişinin yaptıkları iyileşme yolunda hızla başarıya götürür. Aşağılık kompleksi olan kişinin çabası, yaptıkları ve yapmadıklarına da bağlı olmak üzere psikoterapi ve/veya ilaç tedavi süresi değişkenlik gösterir.[1]

177 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Stj. Dr. Murat Doğru. Aşağılık Kompleksi. Alındığı Tarih: 14 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Uzmandoktor | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close