Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Atahan Bekleviç
Atahan Bekleviç
2,282 UP
Üye
0

Arap sayıları neden bu kadar yaygın?

Günümüzde kullanılan sayılar Arap sayıları ve neredeyse tüm dünyada İran ve Çin gibi istisnalar olmasına rağmen kullanılmakta. Diller bölgesel olarak gelişim göstermişken neden sayılar bu kadar global bir haldedir geçmişten beri?
500 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Oguz Han
Oguz Han
11K UP
Sıradan Vatandaş

Çünkü sayılarla yapılan işlerde işlevsellik ön planda. Dil öğrenmeye göre yeni bir sayı sistemi öğrenmek çok daha kolay. Tarihsel gelişime de baktığımızda Arapların ilk kullandığı ebcet rakamları çok işlevsiz. Hint rakamları keşfedilince ebcet rakamlarının hızla terk edildiğini görüyoruz. Bunun üstüne bu rakamlar üzerine Müslüman matematikçiler cebiri inşa ettiler. 9-11.yy'larda İspanya'dan Orta Asya'ya kadar Arapça üzerinden üretilen ve yayılan büyük bir bilgi alışverişi vardı. Böylece yazılan her kitap diğer bölgelere yayıldı. Bugün bulduğumuz çoğu kitap yazıldıkları yerlerden başka yerlerde yazılmış nüshalardır. Örneğin Türkiye'deki Divan-ı Lugatit Türk Mısır'da 13. yy'da üretilmiş bir kopya.

Bu yüzden Avrupalılar İslam eserlerini çevirdiklerinde sadece 0'dan 9'a rakamlarla karşılaşmadılar. Koca bir matematik külliyatı ile karşılaştılar. Bunu Roma rakamlarına veya Yunan rakamlarına uyarlamak çok zordu. Zaten bu sayı sistemleri cebir için biraz işlevsiz kalıyor. Bu yüzden direk almayı tercih ettiler.

Dil öğrenmek sayı sistemi öğrenmekten çok daha zor. Bir dili bırakıp başka bir dile geçmek muazzam bir kültür değişimini gerektiriyor. Başka şiirler, başka hikayeler, başka söz sanatları, başka küfürler... Sayı sisteminde? Ehh, alfabeden bile daha kolay öğrenilir.

Tüm Reklamları Kapat

Gene de eski sayı sistemleri az çok varlığını sürdürüyor. Roma rakamları havalı olduğu için tarih kitaplarında, romanlarda vs. kullanılırken Balillilerin 60'lı sayı sistemi zaman ve açı değerlerinde kullanılıyor.

126 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close