Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Anksiyeteninin geçmesi için neler gereklidir? Kolayca atlatılabilinir mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba, anksiyete benim de çok muzdarip olduğum bir durumdu. Özellikle üniversitede ilk yıllarımda bu durumdan dolayı paranoyakça düşüncelerin esiri olduğumu hatırlıyorum. Psikoloji alanında uzman değilim ancak kendi tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Ben biraz panik bir insanım, bunun üstüne anksiyeteyi de koyunca tadından yenmeyen bir durum ortaya çıkıyor. Örneğin tırnağım kopsa "ya bir daha tırnağım hiç büyümezse" diye yersiz korkulara kapılır kendime dünyayı dar ederdim. Günlerce bu korkuyla yaşar, tırnağım çıkana kadar gözümü parmağımdan ayırmazdım. Ta ki, içinde bulunduğum durumu fark edene kadar. Bu durumun, yani olaylara verdiğim tepkilerimin normal olmadığını anladığımda ilk işim yardım almak oldu. Eğitim Fakültesi'nde eğitim görüyordum ve PDR okuyan bir arkadaşıma durumumu anlattığımda "anksiyete olabilir" demişti. Daha sonra bir psikoloğa gittim, o da aynı şeyleri söylediğinde işler benim için daha da kolay bir hale geldi. Çünkü artık yaşadığım yersiz korkuların bir adı vardı ve önceden bu korkuları yaşamak bana anlamsız gelirken artık bir nedenim olduğunu biliyordum. Bu yüzden kendime daha hassas yaklaşmaya başladım. Önceden, uyuyamadığım için "bir daha asla uyuyamayacağım" diyerek ağlıyordum. Ama anksiyete gerçeğiyle yüzleştiğimde kendime şunu demeye başladım: "Neden uyuyamayasın ki?" Ve gerçekten sakinleştim çünkü neden sorusuna verebilecek mantıklı bir sebebim yoktu. Tek sebebim kendimi bu korkuya itmekti. Düşüncelerin beynimi kemirdiğini hissettikçe korku beni daha da çok içine çekerdi. Buna izin vermemek için kendime günlük hayatımda uğraşabileceğim aktiviteler buldum. Okula giderken yürüdüm, yurduma geldiğimde yazılar yazdım. Zihnimi boşalttım. Kendime hobi edindim. Nelerden korktuğumu tek tek kağıda yazdım ve korkularımla yüzleştim. Fark ettim ki bütün bu korkuları ben yaratmışım. Örneğin, gireceğim sınavlardan korkuyordum. Bir insan neden sınavdan korkar ki? "Sınavdan geçemezsem ne olur? Hayatım sona mı erer?" mantığıyla korkularımı küçülttüm. Doğru veya yanlış bir yoldu belki ama bugünüme baktığımda anksiyeteme daha az yenik düştüğümü görüyorum. Bana göre kaygı da yaşanması gereken bir duygu ancak dozunu iyi ayarlayabildiğimiz takdirde. Bu süreçte verebileceğim tek öneri, korkularınız karşısında kendinize anlayışla yaklaşmanız olur. Korkularınızın altında yatan şeyin anksiyete olduğunu fark ettiğinizde o korkuyla mücadele etmek daha da kolay oluyor çünkü. Ayrıca çevrenizin de bu konuda bilinçli olması gerektiğini düşünüyorum. Çevrenizdeki insanlarda sizi bu konuda anlayışla karşıladığında gerçekten mücadele etmek daha kolay oluyor.

Sağlıklı günler dilerim ⭐

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın