Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sude Sude
Üye
3

Ani sorulan soruya cevabını bildiğin halde neden cevabı unutma durumu yaşarız?

226 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
157K UP
Bilim ve felsefe okuru

Bildiğini (dışardan) bilme durumu veya tersi bildiğini biliyor olmana rağmen o bilgiyi o an hatırlayamama durumu. Zihnimizin bir köşesinde o bilginin durduğu, var olduğu hissi. Bu gariptir çünkü bilginin içine girmeden o şeyi bildiğimizi anımsar, adeta zihnimizdeki bilginin 'silüetini' dışardan görürüz. Ama bu görme tam da silüet görme gibidir. Detaylar yoktur, belirsizdir ama yine de 'orada' bir bilgi vardır. Demek ki bilginin çözümlenmesi ile (tam hatırlanması ile) dışardan hatırlanması farklı şeylerdir bilinç için.

Bu durum algılarımızda da vardır. Etrafımızdaki eşyaların silüetleri belli belirsiz görüntüleri sağ da sol da görünür ama detaylar biz o nesneye gözümüzü odaklayıncaya kadar tam olarak yoktur. Orada bir masa olduğunu bilmeseniz o nesnenin belki ne olduğunu bile çıkarmanız zor. Ancak masanın orda olduğunu bilmek çok şeydir. Adeta burada 'bilgi ile görme durumu' sayesinde detaylarını göremeseniz de orda o masanın detaylarını görürcesine bir his taşırsınız. Evet bilincimiz tamamlar. Yarım bir yüz resmini beynimiz tamamlar onu tammış gibi bize algılatır. Bunu da yaparken kendi imgelerini kullanır. Örneğin çok yakışıklı ama kel bir erkek resminin saç bölgesi olmayan yarım bir resmini görseniz beyniniz otomatikman onu saçlı olarak algılar algılamanızı sağlar. Çünkü beyninizin beklentisi bu yöndedir. Bu yüzden Tamamlama da bu yöndedir. Bilgi ile görme işte budur beyin boşlukları kendisindeki imgelerle doldurur ve o şekilde algılamanızı/hissetmenizi sağlar. Beynimiz bu yüzden ham veriyi görmez. Bilgi ile görme (bazen his veya duygu ile görme durumu da olabilir) durumu vardır ve bu sayede herkesin baktığı şeyde gördükleri/hissetikleri (deneyimlerine deneyimlerine dayalı bilgilerine duygularına, hatta anlamlandırmalarına göre) değişir. Tam da bu nedenle 'bakmak' ve 'görmek' farklı şeylerdir. Halk arasında 'göz kalması' durumunda ise beyin bir başka şeyi düşünürken ve/veya hayal ederken kendi iç görselleri ile meşgul olarak dış dünyayı gören gözü tamamen bile kapatabilir yani bakarsınız o an ama çevrenizdeki hiç bir şeyi görmüyor algîlamıyorsunuzdur. Bu anlamda bir iç (hayal) gözümüz bir de dış gözümüz vardır diyebiliriz. Ve bunlar zaman zaman iç içe geçer birinden diğerine veri geçişi ve tamamlama gibi durumlar söz konusu olur. Son olarak duygu ile (yani duygu eklenerek) görme durumuna örnek sevdiğiniz bir insanın eşyasına bakarken ona dair duygunuzu o an beyniniz o eşyaya ekler ve size bu deneyimi yaşatır. O eşyada adeta herkesin göremediği ama sizin gördüğünüz bir 'sihir' var gibidir. İşte bu da bize kalp (his gözü) gözü körlüğü denilen durumu götürür. Aynı manzarada birimiz çok başka şeyler 'görür algılar hissederiz' bir başkası ise bunların hiç birini görmez duymaz algılamaz hissetmez.

Tüm Reklamları Kapat

Peki ya iyinin ve iyiliğin hissi. Onu da hissetmek (görmek veya görebilmek) buraya dahil mi??? Bu kısmı sorgulamayı size bırakıyorum.

Kaynaklar

  1. D. Eagleman. (2013). Incognito - Beynin Gizli Hayati. ISBN: 9786054729074.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close