Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Amerikyum 241 in radyasyon seviyesi?

241 izotoplu bir amerikyum kaç cpm gelmektedir internette farklı fikirler var bunun hakkında amerikyumu duman dedektöründen çıkaracağım
334 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alperen Yuncu
Alperen Yuncu
35K UP
Fizik doktora öğrencisi

Öncelikle, bu ne kadar eski bir duman detektörüne sahip olduğunuza göre değişir. Eski duman detektörlerinde 3 mikrocurie olan sınır 1979 yılında 1 mikrocurie'ye indirildi. 1 mikrocurie yaklaşık 37000 Bq'ye denk gelir o da saniyede 37000 ışıma demektir.[1][2]

Bu ışıma miktarı ne kadar zarar verdiğinin bir ölçüsü değildir. Çıkan ışımaların enerjisi, türü, ne kadar süre maruz kalındığı gibi bir çok faktöre bağlıdır ve ne kadar zarar verdiğinin birimi sievert'dır.

Tüm Reklamları Kapat

Sizin durumunuza gelince kattiyen detektörün içindeki radyoaktif meteryali çıkarmayın, ne kadar az ve aktivitesinin ne kadar düşük olduğundan bağımsız koruma haznesinin içinden radyoaktif meteryal çıkarmak çok tehlikelidir. Çünkü meteryalin bir şekilde vücudunuza girme ihtimali çok yüksektir. Ve o durumda ne kadar düşük radyasyon yaysa da uzun zaman içinde maruz kaldığınız radyasyon birikerek ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Koruma haznesi dışında olan radyoaktif meteryalin etrafındaki yüzeylere bulaşmasına Radyoaktif Kirlilik (Radioactive contamination) adı verilir ve oldukça tehlikeli bir durumdur. Örneğin şu an çalışmakta olduğum enstitüde koruma haznesi dışında açıkta bulunan bir radyoaktif meteryall aynı odada bulunmuş bir nesnenin odadan çıkarılması için radyoaktif meteryalin yakınında bile bulunmamış olsa bile özel uzman bir ekip çağrılıp o nesnenin üzerinde herhangi bir kirlilik olup olmadığının ölçülmesi zoruınluluğu var.

Radyoaktif kirliliğin ne kadar tehlikeli olabileceğini geçtiğimiz yıllarda filmi yapılan ve radyum kızları diye bilinen faciayı biraz araştırarak bulabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. R. Belanger, et al. Environmental Assessment Of Ionization Chamber Smoke Detectors Containing Am-241. Alındığı Tarih: 16 Şubat 2022. Alındığı Yer: nrc.gov | Arşiv Bağlantısı
 2. E. Eason. Americium Smoke Detectors. (16 Şubat 2011). Alındığı Yer: large.stanford.edu | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close