Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Alyuvar hücrelerinin solunumunda glikoliz sonrasında ne oluyor?

Lise son sınıf öğrencisiyim. Bize alyuvarlar sadece glikoliz yapar dendi. Daha önceden de nadh+h ve privattın hücrede birikiminin toksik olduğu söylenmişti. O zaman glikolizden sonra bunlardan kurtulmak icin bir evre olmali. Hocalarım glikolizden sonra ne yaptıklarını bilmiyor.

1
157 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap
Glikolizden sonra piruvat, piruvat olarak kalmayabiliyor. Asetil CoA'ya dönüşüyor. Asetil CoA, OAA (okzaloasetat) ile tepkimeye girip sitrat çevrimi yapıyor.Diğer bir adı Krebs döngüsü.Vücutta toksik maddeler (örneğin amonyak) üre yapılıp idrarla atılmak zorunda. Karaciğerin mitokondri hücresinde Asetil CoA ve Glutamat NAGS enzimi ile tepkimeye girip N-asetil glutamat yapmakta. Bu N-asetil glutamat CPS-1 enziminin aktivatörüdür. CPS-1 ne işe yarar ? Zararlı amonyağı Karbamil fosfat yapıyor. Bu Karbamil fosfat sitrulin oluyor. Aynı zamanda mitokondride bulunan aspartat, sitrin enzimiyle mitokondriden dışarı alınıyor. Mitokondriden çıkan aspartat sitrulin ile birleşip arginosüksinat sentetaz enzimi ile Arginosüksinat yapıyor. (şu an mitokondriden çıktık sitozoldeyiz) Bu arginosüksinat gerekirse Fumarat ya da Arginin oluyor. Fumarat olursa krebs döngüsüne destekte bulunmuş oluyor. Çünkü fumarat sitrik asit döngüsünde önemli bir molekül. Arginin'e dönelim; Arginin ya Üre olarak dışarı atılıyor. Yani uzun lafın kısası Glikoliz sonucu ortaya çıkan piruvat asetil coa yapıyor. asetil coa da üre döngüsüne yardımda bulunuyor. Lise 4 seviyesine göre ileri bilgiler olabilir. Kusura bakmayın,cevap vermek istedim :))
139 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karanlığa lanet okumaktansa bir mum yakmak yeğdir.”
William L. Watkinson