Puan Ver
0
Puan Ver

Alyuvar hücrelerinin solunumunda glikoliz sonrasında ne oluyor?

Lise son sınıf öğrencisiyim. Bize alyuvarlar sadece glikoliz yapar dendi. Daha önceden de nadh+h ve privattın hücrede birikiminin toksik olduğu söylenmişti. O zaman glikolizden sonra bunlardan kurtulmak icin bir evre olmali. Hocalarım glikolizden sonra ne yaptıklarını bilmiyor.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap
Glikolizden sonra piruvat, piruvat olarak kalmayabiliyor. Asetil CoA'ya dönüşüyor. Asetil CoA, OAA (okzaloasetat) ile tepkimeye girip sitrat çevrimi yapıyor.Diğer bir adı Krebs döngüsü.Vücutta toksik maddeler (örneğin amonyak) üre yapılıp idrarla atılmak zorunda. Karaciğerin mitokondri hücresinde Asetil CoA ve Glutamat NAGS enzimi ile tepkimeye girip N-asetil glutamat yapmakta. Bu N-asetil glutamat CPS-1 enziminin aktivatörüdür. CPS-1 ne işe yarar ? Zararlı amonyağı Karbamil fosfat yapıyor. Bu Karbamil fosfat sitrulin oluyor. Aynı zamanda mitokondride bulunan aspartat, sitrin enzimiyle mitokondriden dışarı alınıyor. Mitokondriden çıkan aspartat sitrulin ile birleşip arginosüksinat sentetaz enzimi ile Arginosüksinat yapıyor. (şu an mitokondriden çıktık sitozoldeyiz) Bu arginosüksinat gerekirse Fumarat ya da Arginin oluyor. Fumarat olursa krebs döngüsüne destekte bulunmuş oluyor. Çünkü fumarat sitrik asit döngüsünde önemli bir molekül. Arginin'e dönelim; Arginin ya Üre olarak dışarı atılıyor. Yani uzun lafın kısası Glikoliz sonucu ortaya çıkan piruvat asetil coa yapıyor. asetil coa da üre döngüsüne yardımda bulunuyor. Lise 4 seviyesine göre ileri bilgiler olabilir. Kusura bakmayın,cevap vermek istedim :))
Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şey, başarılana kadar imkansızmış gibi gözükür.”
Nelson Mandela
Geri Bildirim Gönder