Puan Ver
0
Puan Ver

Aklın yolu gerçekten bir midir yoksa herkesin kendince bir gerçekliği var mıdır?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Bu noktada '' gerçek,doğru,estetik,bilgi '' gibi kavramların ayırdına varmak gerekiyor. Gerçeklik dinde,felsefede,günlük dil ve bilimde farklı anlamlarda tanımlanır. ''Deniz seviyesinin altındaki yerlerde suyun kaynama noktası 100°C'nin üzerindedir ''açıklaması bilime dayanan bir gerçektir. Felsefe açısından gerçek kavramını tanımlamak çok daha çetrefillidir. Günlük dilde ise algıladığımız yahut algılayamadığımız her şeydir denilebilir. Anlayacağınız ''gerçek nedir '' sorusuna yıllarca cevap aranmış ve çok kalabalık,bir yığın veri elde edilmiştir. Şunu söyleyebilirm ki bu kavramlar sıkça birbirleri ile karıştırılmaktadır. Doğru: obje üzerinden edindiğimiz ''bilginin'' objenin özellikleri ile çelişmemesidir. Mavi bir kalemi göstererek ''bu mavi bir kalemdir'' demek olgusal bağlamda doğru bilgi kabul edilir ve yadsınamaz. Doğruyu, bilgiye ulaşma metodu belirler bi' noktada. İçsellik/dışsallık,ampirik,gündelik...Peki doğru bilgiye nasıl ulaşılır ? Bu da epistemolojinin (bilgi felsefesi) çok tartışılan bir konusudur.

Karanlıkta çalıların arasında gördüğün,ne olduğunu tam olarak idrak edemediğin cismin yılan olduğu yargısına varmak sizin dışarıdan/içeriden zihninize etki eden faktörlerden kaynaklı bir yanılsama olabilir. Bu durum için kesin bir gerçeklikten bahsetmek doğru olmaz öyle değil mi?.. En azından kapsamlı bir gerçeklikten :)

Mustafa beyin verdiği ''Venedik Taciri çok güzel bir kitaptır cümlesinin gerçekliği kişiseldir'' örneği gerçek ile değil, estetik ile ilgilidir. Ortak estetik yargısını kabul edenler de vardır ret edenler de...

Son olarak Mevlana'nın Mesnevi'sinde yer alan bir bir hikaye ile örnekleme yapmak istiyorum ''gerçek'' kavramının algılanış biçimine.  Karanlık bir ortamda bir fili nasıl tanımlarsınız? “Fili târif et!” dendiğinde, herkes bu devâsâ hayvanın bir uzvunu geçirecektir eline. Birisi kulağını, diğeri hortumunu, bir başkası ayağını yakalar ve bir şeye benzetir fili. Oysa fil bunların hiçbiri değildir; hepsidir belki ama tek başına hiçbir parçası fili bütünüyle temsil etmez.

Favorilerime Ekle
2

Bazı konuların gerçekliği tartışılmazdır. Ancak bazı konular ise kişiden kişiye değişebilir. Örneğin tamamen kanıtlanmış bilimsel bir bilgi nasıl tartışılmaz bir doğrudur. Bilimsel deney ve gözleme dayanarak kanıtlanmış bir bilgiyi reddeden insanlara karşı "aklın yolu birdir" diyebiliriz.

Ancak bazı konular ise tartışmaya açıktır. Örneğin "Venedik Taciri çok güzel bir kitap" cümlesinin gerçekliliği kişiden kişiye değişebilir. Kimileri için bu bir gerçektir kimileri için ise yanlış. Yani iş zevk konularına gelince gerçeklik kişiden kişiye değişebilir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarınıza 'ne' düşünmeyi değil, 'nasıl' düşünmeyi öğretmelisiniz.”
Margeret Mead
Geri Bildirim Gönder