Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kuzey Can
Üye
1

Aklıma geldide; bir yıldızın kütlesi ve hacimi hangi fakttörlere dayanarak hesaplanıyor yada kaç ışık yılı uzakta olduğun, kaç celsius olduğunu nasıl hesaplıyoruz?

"belirtmek istedim ben daha 7. sınıf bir ortaokulluyum ileride böyle bir şey öğretiliyor mu bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim."
256 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Ertuğrul Genç
Ertuğrul Genç
220K UP
Astronomi meraklısı

Bir yıldızın kütlesi ve hacmi nasıl hesaplandığı sorusunun cevabı biraz karmaşıktır. Çünkü yıldızlar farklı şekil, boyut ve yoğunlukta olabilirler. Ayrıca yıldızların kütlesi ve hacmi zamanla değişebilir. Bu nedenle yıldızların kütlesi ve hacmini hesaplamak için farklı yöntemler kullanılır.

Bir yıldızın kütlesini hesaplamak için en yaygın yöntem, onun çevresinde dönen başka bir gökcismi ile olan kütleçekim etkileşimini ölçmektir. Bu gökcismi bir gezegen, bir uydu veya başka bir yıldız olabilir. Bu yöntemle, yıldızın kütleçekim alanının gücü ve dönme periyodu biliniyorsa, yıldızın kütlesi Newton’un kütleçekim yasası ile hesaplanabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bir yıldızın hacmini hesaplamak için ise genellikle onun parlaklığı ve sıcaklığı kullanılır. Bu iki özellik arasında Stefan-Boltzmann yasası adı verilen bir ilişki vardır. Bu yasa, bir cismin yaydığı enerjinin sıcaklığının dördüncü kuvvetiyle orantılı olduğunu söyler. Yani bir cisim ne kadar sıcaksa o kadar çok ışık yayıyor demektir. Ancak ışık yayma gücü aynı zamanda cismin yüzey alanına da bağlıdır. Yani büyük bir cisim küçük bir cisimden daha çok ışık yayabilir. Bu nedenle, bir yıldızın parlaklığı ve sıcaklığı biliniyorsa, onun yüzey alanını bulmak mümkündür. Yüzey alanını bulduktan sonra ise, yıldızın şeklini basitleştirerek (örneğin küre olarak kabul ederek) onun hacmini hesaplamak mümkündür.

Bir yıldızın kaç ışık yılı uzakta olduğunu hesaplamak için ise farklı yöntemler kullanılır. Bunlardan en basit olanı paralaks yöntemidir. Bu yöntemde, Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketinden kaynaklanan açısal değişim ölçülür. Bu açısal değişim ne kadar küçükse, yıldız o kadar uzaktır. Paralaks yöntemiyle yaklaşık 1000 ışık yılına kadar olan mesafeler ölçülebilir. Daha uzak mesafeler için ise standart mum adı verilen belirli parlaklıkta olan gökcisimleri (örneğin süpernovalar veya sefeit değişenleri) kullanılır. Bu gökcisimlerinin gerçek parlaklığı bilindiği için, gözlenen parlaklıkları ile karşılaştırarak mesafeleri hesaplanabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bir yıldızın kaç celsius olduğunu hesaplamak için ise Wien’in yer değiştirme yasası adı verilen bir ilişki kullanılır. Bu yasa, bir cismin yaydığı ışığın renginin sıcaklığı ile ilgili olduğunu söyler. Yani bir cisim ne kadar sıcaksa o kadar mavi renkli ışık yayıyor demektir. Buna göre, bir yıldızın rengi ölçülerek onun sıcaklığı hesaplanabilir.

Umarım cevabım tatmin edicidir.

Kaynaklar

  1. Bilim Genc. Yıldızlar Nasıl Oluşur, Yaşar Ve Ölür? | Tübitak Bilim Genç. Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Bilim Genc | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close