Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Akıl sağlığı problemleri olan insanları hastaneye kapatmayı etik açıdan değerlendirebilir misiniz?

418 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
59K UP
Bilimsever

Bu konu öyle genelleme yapılabilecek bir konu ya da felsefesi yapılabilecek bir konu değil. Aklınızdaki karmaşanın sebebi eylem ne zaman keyfi oluyor ne zaman gerekli oluyor karmaşası. Bunu saptamak için de hastalığına ve seyrine bakmak gereklidir.

Peki o hastayı "zalimce" kim hastaneye kapatıyor. Adli bir vaka olmadığı durumda yakınları ve onu sevenleri. Adli bir vakada zaten profesyoneller talep ediyor hastaneye yatışı. Kimse bir suç işlediğinde benim sorunum var diyerek yırtamaz suçlardan. Yakınları ise ya suicid yani intihar ya da kendine zarar verme durumu öngörmüştür ya da gerçekten girişim olmuştur. Ne yapacağına karar veremeyen yakınları ise hekimler yönlendirir.

Tüm Reklamları Kapat

Dediğim gibi bu hastalığa göre çok değişir. Hastaneye yatırılmak toplumdan izole olmak gibi bir şey değildir. Zaten hastanenin bölümleri de ağırdan hafife değişik koğuşlardan oluşur ve kişiler ona göre birarada bulundurulur.

Bu hastalıklar yaygın olarak şizofreninin bazı türleri (her şizofren değil) bipolar hastalarının mani ve deprosyon döneminde olanlar, paranoya yaşayanlar, ağır veya orta derecede depresyon geçirenler, gibi türlerdir çok kabaca.

Tüm Reklamları Kapat

Hastaneye yatış ne demek? Hastayı toplumdan izole etmek midir? Elbette değil. Bazı rahatsızlıklar kişinin ilk defa başına geldiyse gözlem altında tutulması ve gerekli tetkiklerin yapılması içindir. Bipolar gibi rahatsızlıklar ise özellikle mevsim geçişlerinde atağa dönüşür. Bu tür durumlarda hastaların yakınlarına bile sıra gelmeden hastanın kendisi yatış isteyebilir. Bipolar gibi ataklar halinde seyreden birçok rahatsızlığın sağaltılması gereklidir atak durumunda. Kişi ortalama 3 hafta sonra taburcu edilir. Hastanede kalış sürecinde kişinin ilaçları yeniden düzenlenir.

Genel olarak toplumda hastaneye yatırılan kişilerin insanlara zarar verdiği gibi yaygın bir yanlış inanış vardır. Bu tür hastalar olabileceği gibi tramva sonrası stres bozukluğu yaşayanlar veya eşinden, yakınından psikolojik şiddet gördüğünün farkında bile olmayıp duygudurum atağı yaşayanlar da olabilir.

Hastaneye yatışların ya da psikiyatrik rahatsızlıkların tedavi edilmesindeki en büyük engel ya da sorun stigmata ya da türkçe olarak damgalanmadır. Hastaneye yatışın herhangi bir hastalıktan farklı olarak kötü görülmesi, elaleme rezil olduk gibi düşünceler hastalar için de çoğunlukla hastaneye yatışlarda isteksizlik oluşmasına, hastanın hayatının artık karardığı tabiri caizse mapusluk çekmeye gittiğine dair kanılar oluşmasına neden olur. Zaten psikoloji olarak çökmüş durumda olan bu insanlar için ekstra stres kaynağı oluyor bu durum. Oysa ki kalp ameliyatı olan ve hastanede yatan bir hastanın hiçbir yakını elaleme rezil olduk demez.

Bu yüzden toplumda her fırsat bulunulduğunda psikiyatrik rahatsızlıkların ve hastaneye yatışların utanılacak bir şey olmadığı sık sık dile getirilmelidir. Fırsatınız olup herhangi bir psikiyatri bölümünü ziyaret edebilseydiniz oradaki insanların ne kadar şefkate ihtiyacı olduğunu aardınız. Sevgilerle.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Enes Damanlı
Üniveriste öğrencisiyim

Tedavi amaçlanarak hastaneye gönderilmişse bunda herhangi bir sorun görmüyorum. Ancak bunun dışında dengesiz ruh hali nedeniyle tutarsız davranışlar sergiliyor ve kendisi ile toplum için risk teşkil ediyorsa; iyi koşullarda kalmak suretiyle kabul edebilirim. Eğer kişiler kim olduklarının ve ne yaptıklarının bilincinde iseler kişiler ikna edilmeden herhangi bir işlemin yapılmasına karşıyım. Ancak yine de bu insanların tedaviye ve ihtiyaç duydukları herşey de gözetilmesi topluma kazandırılması gerekiyor.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Arda Öğrenenefe
Araştırmacı

Eğer kişi yaptıklarının bilincinde değilse ve tamamen tutumsuz davranışlar sergileyip, saldırgan bir tavır gösteriyorsa hastanede ( iyi şartlar altında olmak üzere ) kalmalarını mantıklı buluyorum. Ağır psikolojik hastalıklar dışında, kişiye herhangi bir test yapmadan, direkt tanı koyarak hastaneye kapatılmalarına karşıyım. Sonuçta tanı koyulan birey davranışlarının farkında olabilir.

Ancak bazı hastalar neler yaptıklarının farkında ve istemeden yaptıkları şeyleri engellemeye çalışıyorlar. Kendine vurma, tırmıklama vb. gibi davranışlar sergileyebiliyorlar. Sonuç olarak kendilerine zarar veriyorlar. Eğer bu durumda bir birey varsa hastaneye yatırılabilir.

Tüm Reklamları Kapat

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close