Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Salih Tez
Salih Tez Üye
9

Akademisyenlerin H Endeksi ne anlama gelir?

Bunlar bir akademisyenin ne kadar başarılı olduğunu mu ölçer?
518 görüntülenme
Akademisyenlerin H Endeksi ne anlama gelir?
Akademisyenlerin H Endeksi ne anlama gelir?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap

h-indeksi, "Bu yazarın en az adet atıf alan adet makalesi var." cümlesini doğru kılan en büyük değerine karşılık geliyor.

Böyle söyleyince hiçbir şey anlaşılmıyor tabii, örnekle anlatayım. Mesela attığınız görselde ("Hepsi" sütununu dikkate alalım), o h-indeksleri şu anlama geliyor:

Bu Reklamı Kapat

 • Sinan Canan'ın en az 17 adet atıf alan 17 tane makalesi var.
 • İlber Ortaylı'nın en az 42 adet atıf alan 42 tane makalesi var.
 • Stephen Hawking'in en az 130 adet atıf alan 130 tane makalesi var.

Tabii ki İlber Ortalı'nın 42'den fazla atıf alan makaleleri de var (mesela bir kitabı 1630 atıf almış). Benzer şekilde, 30'dan fazla atıf alan 30 küsür makalesi de var. Ama yukarıdaki cümledeki geçen "atıf sayısı" ve "makale sayısı" birbirine eşit olmalı (dolayısıyla en az 1630 atıf alan 1630 tane eseri olana kadar, o 1630 atıf alan 1 tane kitabı h-indeksini değiştirmiyor) ve o iki sayının en büyük olduğu değeri arıyoruz (dolayısıyla h-indeksi 30 da olmuyor; çünkü 42 > 30 ve 42 sayısı da cümlemizin doğru olmasını sağlıyor).

Daha da iyi anlamak için, Stephen Hawking örneği üzerinden gidelim: Hawking'in toplamda yüzlerce makalesi var. Bunların her biri değişen sayılarda atıf alıyor.

Bu Reklamı Kapat

Bilmeyenler için: "Atıf almak", bir başka makale tarafından o makaleye referans gösterilmesi demek. Her makalenin içinde "Referanslar" kısmı vardır, orada araştırmacıların o makaleyi yazarken faydalandıkları kaynaklar olur. O kaynakların her biri bir "atıf" olarak geçer. Bir makale ne kadar çok atıf alırsa (genellikle) o kadar başarılı veya etkili demektir. Birçok makale ömrü boyunca sadece 0-2 atıf alıyor. Şöyle düşünün; makalelerin:

 • %50'si 4'ten az atıf alıyor,
 • %70'i 7'den az atıf alıyor,
 • sadece %24'ü 10+ atıf alıyor,
 • sadece %1.8'i 100+ atıf alıyor.

Hawking'in nasıl büyük bir bilim insanı olduğunu anlamak isterseniz, bazı makalelerinin aldığı bazı atıf sayıları şöyle:

Ama aynı Hawking'in şu kadar atıf alan yayınları da var:

Bu durumda Hawking'in ortalama başarısını nasıl ölçebiliriz? İşte h-indeksi bunlardan biri. Öyle bir sayı olsun ki, "Hawking'in en az sayıda atıf almış adet makalesi vardır." diyebilelim. Google Scholar'a göre, Hawking için bu sayı 130.

Yani Hawking'in tüm makalelerini ve atıf sayılarını dizerseniz, Hawking'in 130 tane makalesinin 130'dan fazla atıf aldığını görebilirsiniz. Mesela Hawking'in yukarıda gösterdiğim gibi 2000 atıf alan makalesi de var ama bu şekilde en az 2000 atıf almış 2000 tane makalesi olmadığı için, h-indeksi de 2000 değil.

Sıfırdan başlayan bir yazar için de bunu görebilirsiniz:

 • İlk başta 1 makalesi var ve diyelim ki o makale 5 atıf aldı. Bu durumda yazarın h-indeksi 1 olurdu; çünkü "En az 1 adet atıf almış 1 makalesi var." h-indeksi 5 değil, çünkü "En az 5 atıf almış 5 makalesi var." cümlesinin şartlarını sağlamıyor.
 • Yazar 2. bir makale yazdı ve o da 9 atıf aldı diyelim ki. Bu yazarın h-indeksi 2 olacak, çünkü "En az 2 adet atıf almış 2 makalesi var." cümlesini sağlıyor. Makalelerinden birinin atıf sayısı 5, diğerininki 9 olmasına rağmen!
 • 3. bir makale yazdı ve sadece 1 atıf alabildi. Bu yazarın h-indeksi hala 2 olacak, çünkü "En az 2 adet atıf almış 2 makalesi var." cümlesini sağlıyor. Toplamda 3 makalesi olmasına rağmen! Çünkü "En az 3 adet atıf almış 3 makalesi var." şartını sağlamıyor. Ta ki o 3. makalesi de daha fazla atıf alana kadar. O makale 2. atıfını aldığında h-indeksi halen 2 oluyor, 3.'sünü aldığı andaysa h-indeksi 3'e çıkıyor, çünkü artık "En az 3 adet atıf almış 3 makalesi var." diyebiliyoruz.

Bu böyle gidecek... Görebileceğiniz gibi, h-indeksini yükseltmek eksponansiyel olarak zorlaşan bir şey. Başta her makalede 1'er 1'er artıyor gibi gözüküyor ama birçok makaleniz muhtemelen 1-2 atıf alacağı için, h-indeksiniz 8-10'a ulaştıktan sonra 15'e, 20'ye, 50'ye, 100'e ulaşmak aşırı zor. Çünkü h-indeksinizin 100 olması için, sadece 100+ makale yazmanız gerekmiyor, bir de onlardan en az 100 tanesinin 100'erden fazla atıf alması gerekiyor. Bu, gerçekten çok zor bir şey. Ne kadar çok makaleniz varsa, onların 1-2 tanesinin değil, neredeyse hepsinin çok fazla atıf alması gerekiyor.

Bu bakımdan, h-indeksini şöyle de yorumlayabilirsiniz: Bir yazarın on binlerce makalesi varsa ama h-indeksi çok düşükse (mesela 5), bilimsel anlamda daha değersiz görülen şeyler yazıyor demektir. Ama bir yazarın 50 makalesi varsa ve h-indeksi de 50'ye yakınsa (veya 50'yse - ki zaten 50 makaelesi varsa 50'den fazla da olamaz), her yazdığı bilim için çok kıymetli olmuş denebilir.

Bu Reklamı Kapat

Eskiden dümdüz atıf sayısına falan bakılırdı ama atıf sayısı yanıltıcı, çünkü tek bir makaleniz 5000 atıf aldıysa ama diğer işleriniz 1-2 atıfta kaldıysa, gerçekte olduğunuzdan daha etkili bir yazar gibi gözükebilirsiniz.

Bu metriğin eksikleri yok değil (mesela yazar, yeni makalelerinde eski makalelerine bol bol atıfta bulunarak h-indeksini suni bir şekilde şişirebilir) ama Nobel Ödülü kazanma ihtimali gibi anlamlı sonuçları tahmin etmek için de fena bir araç olmadığı gözüküyor; dolayısıyla ortalamada kullanışlı bir metrik diyebiliriz.

312 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
20
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.