Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
5
Puan Ver

Akademik unvanlar ne anlama geliyor? Bunlara nasıl sahip olunuyor?

Sıklıkla karşılaştığımız ''profesör, doçent, doktor'' gibi unvanlara nasıl sahip olunuyor ve bu unvanlara ne anlam ifade ediyor, ne gibi işlere yarıyor?

1
178 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu çok hoş bir soru, hızlı bir bakış atalım:

Basitçe, bir üniversitenin lisansüstü eğitim birimine başvurup, kabul alıp, bu bölümün doktora adı verilen lisansüstü eğitim seviyesini tamamlayan kişiler "felsefe doktoru" (PhD) olmaktadır. Bu, belli bir bilim dalının sadece temel konularını değil, işin ardında yatan felsefeyi kavradığınız ve bilime katkı sağlayacak bir noktada olduğunuz anlamına gelir. Bunun kriterleri farklı farklıdır; ancak genellikle bir akademik komitenin altına imza atabileceği kadar bilimsel ve isabetli bir tez yazıp savunmanız gerekir (yani sizi sorularla zorlarlar ve siz de araştırma sonuçlarını onlara savunursunuz). Birçok üniversitede teze ek olarak belli sayıda akademik makale basılması da şart koşulur. Bu seviyeye ulaşan kişiler bir üniversitede "akademisyen" olmaya hak kazanırlar (doktora olmadan da akademisyen olunabilir ama çok daha nadirdir). 

Bu akademik seviyeler Yardımcı Doçent, Doçent, Profesör olarak kategorize edilir; ancak bu da ülkeden ülkeye değişebilir. Bazı üniversitelerde sadece 1 pozisyon vardır: "Profesör". Bazılarında "Saygın Profesör", "Seçkin Profesör", vb. üst kürsüler bulunur. Bunların hepsi basitçe bir "rozet" gibidir. Bilime ne kadar çok katkı sağladığına bağlı olarak belirlenir. Çoğu zaman bir profesörün akademik yayın sayısı bir yardımcı doçentten daha fazla olacaktır (bu her zaman geçerli değildir). Her üniversitenin bu seviyeleri verme konusunda kıstasları farklıdır; ancak genellikle yayınlanan makale sayısına, bu makalelerin aldığı atıf sayısına, öğrencilerden gelen geri bildirim puanlarına, vb. birden fazla kritere göre belirlenir. Zaten bu durum bazı kurumlarda yeterince katı olmadığı için bir kişi "profesör" olmasına rağmen alanında pek tanınmıyor veya dikkate değer bir katkı sağlamamış olabilir. Benzer şekilde, sahtekarlık ve hile yoluyla aslında olacağa nazaran daha fazla yayın ve atıf üreten dergi ve üniversiteler de sorunu büyütmektedir. Yani her profesör eşit değildir.

Ancak ne olursa olsun, artan unvanla birlikte daha yüksek maaşlar, daha çok saygınlık, daha fazla yetki gelir. Genellikle dekan ve rektörler profesörler arasından seçilir. Yani bu unvanlar hem katkı derecesini hem de yetki düzeyini gösterir. Akademinin basamakları gibi düşünülebilir.

180 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
9
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
9
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yanında en azından bir kitap taşımayan birine asla güvenmeyin.”
Lemony Snicket