Puan Ver
4
Puan Ver

Akademik unvanlar ne anlama geliyor? Bunlara nasıl sahip olunuyor?

Sıklıkla karşılaştığımız ''profesör, doçent, doktor'' gibi unvanlara nasıl sahip olunuyor ve bu unvanlara ne anlam ifade ediyor, ne gibi işlere yarıyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bu çok hoş bir soru, hızlı bir bakış atalım:

Basitçe, bir üniversitenin lisansüstü eğitim birimine başvurup, kabul alıp, bu bölümün doktora adı verilen lisansüstü eğitim seviyesini tamamlayan kişiler "felsefe doktoru" (PhD) olmaktadır. Bu, belli bir bilim dalının sadece temel konularını değil, işin ardında yatan felsefeyi kavradığınız ve bilime katkı sağlayacak bir noktada olduğunuz anlamına gelir. Bunun kriterleri farklı farklıdır; ancak genellikle bir akademik komitenin altına imza atabileceği kadar bilimsel ve isabetli bir tez yazıp savunmanız gerekir (yani sizi sorularla zorlarlar ve siz de araştırma sonuçlarını onlara savunursunuz). Birçok üniversitede teze ek olarak belli sayıda akademik makale basılması da şart koşulur. Bu seviyeye ulaşan kişiler bir üniversitede "akademisyen" olmaya hak kazanırlar (doktora olmadan da akademisyen olunabilir ama çok daha nadirdir). 

Bu akademik seviyeler Yardımcı Doçent, Doçent, Profesör olarak kategorize edilir; ancak bu da ülkeden ülkeye değişebilir. Bazı üniversitelerde sadece 1 pozisyon vardır: "Profesör". Bazılarında "Saygın Profesör", "Seçkin Profesör", vb. üst kürsüler bulunur. Bunların hepsi basitçe bir "rozet" gibidir. Bilime ne kadar çok katkı sağladığına bağlı olarak belirlenir. Çoğu zaman bir profesörün akademik yayın sayısı bir yardımcı doçentten daha fazla olacaktır (bu her zaman geçerli değildir). Her üniversitenin bu seviyeleri verme konusunda kıstasları farklıdır; ancak genellikle yayınlanan makale sayısına, bu makalelerin aldığı atıf sayısına, öğrencilerden gelen geri bildirim puanlarına, vb. birden fazla kritere göre belirlenir. Zaten bu durum bazı kurumlarda yeterince katı olmadığı için bir kişi "profesör" olmasına rağmen alanında pek tanınmıyor veya dikkate değer bir katkı sağlamamış olabilir. Benzer şekilde, sahtekarlık ve hile yoluyla aslında olacağa nazaran daha fazla yayın ve atıf üreten dergi ve üniversiteler de sorunu büyütmektedir. Yani her profesör eşit değildir.

Ancak ne olursa olsun, artan unvanla birlikte daha yüksek maaşlar, daha çok saygınlık, daha fazla yetki gelir. Genellikle dekan ve rektörler profesörler arasından seçilir. Yani bu unvanlar hem katkı derecesini hem de yetki düzeyini gösterir. Akademinin basamakları gibi düşünülebilir.

Favorilerime Ekle
8
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Henüz insanlığın başındayız. Çeşitli problemleri çözmekte zorlanmamız çok normal. Önümüzde yüz binlerce yıl var. Bize düşen, yapabileceğimizi yapmak, öğrenebileceğimizi öğrenmek, çözümleri geliştirmek ve geleceğe aktarmaktır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder