Puan Ver
1
Puan Ver

Açlık yönünde adaptasyon geçirebilir miyiz?

Afrika'da yaşayan insanlar günler boyunca aç kalabiliyor. Fakat bizim gibi insanlar 24 saatten fazla aç kalırlarsa ölme noktasına geliyorlar. Sorum şu, canlılar açlık yönünde adaptasyon geçirebilir mi? Cahilliğimin kusruna bakın ama örnek vermem gerekirse dna kendini daha az protein ile yaşama konusunda geliştirebilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle adaptasyonun ne olduğundan çok kısaca bahsedim. Adaptasyon; Canlının içine girdiği çevreye, iklime vb. uyma. Ayrıca adaptasyon doğal seleksiyonda başarılı olmuş, ona sahip olan organizmayı evrimsel olarak daha uyumlu kılan bir özelliktir. Örneğin kutuplarda yaşayan hayvanların beyaz posta sahip olması.

Senin düşüncene gelirsek Afrika’daki yaşayan insanlar “Seçilim Mekanizmaları” sayesinde açlığa dayanamayanların ölmesi sebebiyle elenip dayananların üreyip soyu devam ettirmesi sonucu açlık yönünde adapte olmuş denebilir. Tabi DNA’ları mutasyon geçirip uzun zaman gerçekten açlığa dayanabilenlerin soyu devam etmeli. Bu aslında zahmetli ve uzun süreli bi iş. Bi anda gerçekleşmez nesiller sürmesi gerekir bu yüzden de gözlemleyebilme olasılığımız düşük.

Sonuç olarak bakarsak bu mümkün olabilir. Ama dediğim koşulların gerçekleşmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia Nedir?
  2. FenSepetim Adaptasyon Örnekleri
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiçbir şey bilmiyorum. Bildiğim tek şey var: Bir şeyin yeterince derinine inecek olursanız, onda mutlaka ilginç bir şey bulabilirsiniz.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder