Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Can Yılmaz
Emre Can Yılmaz
1,125 UP
Üye
3

ABD eski istihbarat görevlilerinin yeminli ifadelerinde uzaylıların var olduğuna ve temasa geçildiğine dair iddiaları ne kadar ciddiye alınmalıdır?

Grusch, “Dört yılı aşkın sürede 40 tanıkla yaptığı görüşmelere dayanarak ABD hükümetinin elinde tanımlanamayan ve insan kaynaklı olmayan araçların olduğunu,“ iddia etti. Bu iddialar üzerine tartışmak spekülasyonun ötesine geçer mi? Bu iddiaların doğru olma ihtimali nedir? Böyle bir şeyin mümkün olmayacağına dair kanıtlar sunabilir miyiz?
334 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
İyi Bir Gözlemci

Bu uzaylılar her ne hikmetse ABD'li emekli istihbaratçıları ve askeri görevlileri çok seviyor. Gidip gelip bu arkadaşlarla iletişime falan geçiyorlar, teknolojilerini falan aktarıyorlarmış. Yav arkadaş bizim başımız kel mi? Uzaylı mısın nesin, bir iki parça bir şey de bizimle paylaş, nedir bu ABD seviciliği? Anlaşılan o ki, bu uzaylılar sosyal demokrat falan değil, vahşi liberal ekonomiye inanıyorlar, belki o yüzden hep onlara destek atıyorlar. Bilemiyorum...

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Burak G.
Burak G.
4,840 UP
Astronomi Araştırmacısı

Bu konu baya bir tartışma konusu olsada şahsen bu doğruysa ve insanlık kendinden başka bir yaşam formu ile aralarında hiç sorun çıkmadan iletişime geçtiyse içim rahatladı.

Düşünsenize 93 milyar ışık yılı, devasa bir büyüklük, insan aklının zar zor anlayabileceği bir büyüklük çoklu evren teorisini konuşmuyorum bile. Bu büyüklükte tek olmak şahsen benim tüylerimi diken diken ediyor. Bu iddia benim tarafımca gerçek fakat, herkeste olduğu gibi benimde aklıma takılan bir kaç konu var, ilki iletişime geçtiğimizi belirtmesine rağmen neden kapalı oturumda devam etsinler ki? Zaten konuşup iletişime geçmişiz ve şuan burda olduğumuza göre hiç bir sorunda ortaya çıkmadı daha bu saklama gayreti ne? Ya cidden bir manipülasyon amaçlı bir konu, bültenleri değiştirmek için ortaya atılan bir yalan ya da yakın vakitte birebir temasa geçeceğimizin habercisi.

Tüm Reklamları Kapat

Böyle tür bir iddiayı çürütmek hem gereksiz hemde çok kolay değil çünkü, bundan bir kaç milyar yıl önce mars ve türevi gezegenlerde suyun varlığı kesin olarak vardı, su bir canlının yaşamak için olan en önemli ihtiyaçlarından biri. Bu konu hakkında ek bir bilgi olarak fermi paradoksu dediğimiz Enrico Fermi tarafından sorulup, dahada detaylı olarak incelendiği çalışmalar 1975 yılında Michael H. Hart tarafından bir makale ile başladı. Peki nedir bu fermi paradoksu gelin inceleyelim.

Fermi Paradoksu, evrendeki tüm uzaylıların nerede olduğunu soran bir problemdir. Eğer yaşam bu kadar bolsa, neden başka hiç kimse tarafından ziyaret edilmedik ya da hiç kimseden haber almadık?[2]

Tüm Reklamları Kapat

Evrenin yaşının büyüklüğü ve muazzam sayıda yıldızın varlığı ile birlikte, hayat için Dünya'nın tipik bir gezegen örneği olduğu varsayımı da göz önüne alındığında, dünya dışı yaşamın yaygın olması gerekir.[1] Bu önermeyi 1950'de bir öğle yemeği sırasında tartışan fizikçi Enrico Fermi şu soruyu sormuştu: "Eğer Samanyolu dahilinde yüksek sayıda ileri dünya dışı uygarlık mevcutsa, neden uzaylılara ait uzay araçları ya da sondalar gibi kanıtlara rastlamıyoruz?" "

Fermi paradoksunu, dünya dışı yaşamın var olduğuna ilişkin kanıtları bulmaya çalışarak, ya da böyle bir uygarlığın insan algısının dışında var olabileceğini savunarak çözmeyi deneyenler oldu. Bu çalışmalara karşı çıkanlar ise, zeki dünya dışı yaşamın var olmadığını ya da insanların asla temas kuramayacağı kadar nadir olduğunu savundu.

Fermi Paradoksu, dünya dışı zekânın var olma olasılığının yüksek olması ile bu tür uzaylılara dair elimizde hiçbir kanıt bulunmaması arasındaki ikilemi ifade eder.

NASA'ya göre, sadece son yirmi yılda güneş sistemimizin ötesinde 4.000'den fazla gezegen bulduk ve galaksimizde çoğu kendi gezegenlerine ev sahipliği yapan trilyonlarca yıldız olduğu düşünülüyor.

Yaşamın Dünya'da ortaya çıktığını düşünürsek, evrenin son 14 milyar yılında en az bir başka yerde daha başlamasını beklememiz gerekmez miydi?

Fermi Paradoksu'nun bir dizi çözümü vardır. En bariz ve muhtemel olanı, başka bir yaşam bulmak için yeterince bakmadığımız ve yıldızlar arası seyahatin zor olduğudur.

Kendi güneş sistemimizin ötesindeki ilk gezegenler ancak 1990'larda keşfedildi. Bu da diğer dünyaları incelemeye henüz yeni başladığımız anlamına geliyor.

Örneğin, güneşimiz gibi yıldızların yörüngesinde dönen ve tam olarak Dünya'ya benzeyen çok sayıda gezegen henüz bulamadık - ancak önümüzdeki on ya da iki yıl içinde yeni teleskopların bu tür tespitler yapabileceği umuluyor.[2]

Uzaylılarla ilgili her bir yeni konu veya haber gördüğümde içimde bir heyecan oluşuyor, bu konu doğruysa yakın zamanda tüm insanlık olarak temasa geçmemiz şahsen kaçınılmaz gibi duruyor.

Kaynaklar

  1. Sagan, Carl.. (1985). Fermi Paradoksu. sf: 324.
  2. J. O'Callaghan. What Is The Fermi Paradox?. (5 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2023. Alındığı Yer: LiveScience | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close