Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

4. boyut ile düşünebilir miyiz?

Eğer ben evime dışarıdan bakarsam içinde ne var ne yok biliyorsam düşüncede hem evimin içini hem de dışını görebiliyorum yani 4. Boyutlu bir varlık gibi 3. Boyutlu görmüş oldum sizce bu düşünce deneyim doğrumu.
382 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
256K UP
Krononot⁸

Şöyle düşünelim, 2 boyutta yaşayan biri, 2 boyutlu evine girip içeridekileri görüyor. Sonra çizgisel iki boyutlu evinden çıkıp içeride olanları bildiğini düşünüyor. Bu varlık 3 boyutlu algıya sahip bir varlık gibi bir deneyim yaşadı denilebilir mi. Tabii ki hayır. Eğer 2 boyutlu haliyle eve girdiğinde dışarıyı göremiyorsa, dışarı çıktığında da evin için göremiyorsa değişen bir şey olmamış demektir. Biz 3+1 boyuttaki halimizle, eş zamanlı olarak evin hem içini hem dışını 2 boyutlu engellere takılmadan görebiliriz.

Bizim üst boyuta ait algıyı anlamamız pek mümkün değil teorik olarak, çünkü deneyimlememiz mümkün değil bu şartlar altında. Bir oluş - varlık, zaman boyutu altına girdiğinde, süreçlere ayrılır. Önce - sonra, sebep - sonuç gibi polarizasyona uğrar. Modern fizikten bildiğimiz üzere, geçmiş gelecek şimdi ayrımı diye bir şey aslında yok. Zaman boyutu alındaki varlıklar rölatif olarak deneyimler. Ve bu boyut altında, iki boyutlu birinin evin içini ÇİZGİSEL sınırlar nedeniyle göremiyor olması gibi biz de, zaman sınırı arkasını görememekteyiz. Bu önemli bir körlük aslında. 1 sn sonrasında ne olacağını bilmeden yaşamak, deneyime bağlı öğrenme - alışma olmasaydı oldukça ilkel bir yaşam tarzı olarak tanımlanırdı. Yaşamda kalmayı merkeze koyduğumuz için bu tarz üst seviye sorunlarımızı sorun olarak görmüyoruz, çünkü çok daha ani çok daha ölümcül sorunları aşarak varlığımızı sürdürebildik.

Olaylar aslında gerçekleşmez, biz süreçlerle algılarız. Bize oluyormuş gibi gelir. Aynen bir resme çok yakın iken gördüğümüz pikseller, biz uzaklaşırken renge, şekle, nesneye dönüşürken biz zaten şekil olduğunu baştan anlayamadığımız için, pikselden şekle dönüştüğünü düşünürüz. (Olay zaten varken sebep sonuca ayrılmıştır).

Tüm Reklamları Kapat

124 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close