Sorulara Dön
1
Yazılarımıza Yönelik Sorular

4. Boyut ile düşünebilir miyiz?

Eğer ben evime dışarıdan bakarsam içinde ne var ne yok biliyorsam düşüncede hem evimin içini hem de dışını görebiliyorum yani 4. Boyutlu bir varlık gibi 3. Boyutlu görmüş oldum sizce bu düşünce deneyim doğrumu.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Şöyle düşünelim, 2 boyutta yaşayan biri, 2 boyutlu evine girip içeridekileri görüyor. Sonra çizgisel iki boyutlu evinden çıkıp içeride olanları bildiğini düşünüyor. Bu varlık 3 boyutlu algıya sahip bir varlık gibi bir deneyim yaşadı denilebilir mi. Tabii ki hayır. Eğer 2 boyutlu haliyle eve girdiğinde dışarıyı göremiyorsa, dışarı çıktığında da evin için göremiyorsa değişen bir şey olmamış demektir. Biz 3+1 boyuttaki halimizle, eş zamanlı olarak evin hem içini hem dışını 2 boyutlu engellere takılmadan görebiliriz.

Bizim üst boyuta ait algıyı anlamamız pek mümkün değil teorik olarak, çünkü deneyimlememiz mümkün değil bu şartlar altında. Bir oluş - varlık, zaman boyutu altına girdiğinde, süreçlere ayrılır. Önce - sonra, sebep - sonuç gibi polarizasyona uğrar. Modern fizikten bildiğimiz üzere, geçmiş gelecek şimdi ayrımı diye bir şey aslında yok. Zaman boyutu alındaki varlıklar rölatif olarak deneyimler. Ve bu boyut altında, iki boyutlu birinin evin içini ÇİZGİSEL sınırlar nedeniyle göremiyor olması gibi biz de, zaman sınırı arkasını görememekteyiz. Bu önemli bir körlük aslında. 1 sn sonrasında ne olacağını bilmeden yaşamak, deneyime bağlı öğrenme - alışma olmasaydı oldukça ilkel bir yaşam tarzı olarak tanımlanırdı. Yaşamda kalmayı merkeze koyduğumuz için bu tarz üst seviye sorunlarımızı sorun olarak görmüyoruz, çünkü çok daha ani çok daha ölümcül sorunları aşarak varlığımızı sürdürebildik.

Olaylar aslında gerçekleşmez, biz süreçlerle algılarız. Bize oluyormuş gibi gelir. Aynen bir resme çok yakın iken gördüğümüz pikseller, biz uzaklaşırken renge, şekle, nesneye dönüşürken biz zaten şekil olduğunu baştan anlayamadığımız için, pikselden şekle dönüştüğünü düşünürüz. (Olay zaten varken sebep sonuca ayrılmıştır).

102 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın