Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

3200 elmanın %40 'ı satılsa kaç elma kalır?

307 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Furkan Arduç
Matematiğe ilgim var ve öğrenciyim

elmanın yüzdelik oranı ise, 'ı kaçtır?

% (% aslında sayısına eşit. yani aslında sayısı o sayının, sayısının kendisini temsil ediyor).

Tüm Reklamları Kapat

Buradaki amacımız yüzdeliği 'a ( veya ) indirmek/çevirmek. Bu sebeple oranın her iki tarafını da sayısına böleriz (Neden ? Çünkü iki sayının da en büyük ortak böleni . İşimiz daha hızlı olsun diye en büyük ortak bölenle böleriz).

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi de yüzdeliği yapabilmek için her iki tarafı da ile çarpmamız gerek.

sayısının 'ı, sayısına denk geliyormuş. Şimdi 'ı satılsa geriye ne kadar elma kalıyor bakalım:

Tüm Reklamları Kapat

Geriye kalan elma sayısı 'dir. Aynı zamanda elmanın sayısıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Tabii ki tek bu yaklaşımla değil farklı yaklaşımlarla da eşitliği bulabiliriz. sayısını ile çarparak 'ı bulabilirdik. sayısı sayısına eşittir. Bir önceki çözümde bölerek eşitliği bulmaya çalıştık. Şu an ise çarparak buluyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Neden çarpıyoruz diye sorabilirsiniz. Bunun temel sebebi bölmenin tersinin çarpma olmasıdır (aynı şekilde çarpmanın tersi bölmedir). Yüzde ifadesini bir sayıyla çarparsak, o sayının yüzde değerine eşit olan bir değer elde ederiz. Daha açıklayıcı olması için: İki sayıyı bölerek bir sayıyı elde ettiğimizde, bu sayıyı, diğer sayı ile çarptığımızda başlangıçtaki sayıyı tekrar elde ederiz. Örneğin, sayısını sayısı ile bölersek, elde ederiz. Bu durumda, sayısını sayısıyla çarparsak, tekrar sayısını elde ederiz. Aşağıdaki anlatımda, oranın sadece bir tarafına odaklanılmış bir şekilde yüzeysel anlatım yapılmıştır. Üstteki işlemlerde zaten derin bir şekilde anlatmıştım. Bu sebeple takıldığınız yer olursa üstteki işlemlere göz atarak okuyun.

Bu nedenle, yüzde değerini hesaplamak için yüzdelik ifadeyi 'e bölerek bir sayı elde ederiz. Bu sayıyı, başlangıçtaki sayı ile çarparsak, yüzde değerine eşit olan bir sayıyı elde ederiz. Örneğin, sayısının 'sini bulmak için, sayısını 'e bölerek elde ederiz. 'i de ile çarptığımızda 5 sayısını elde ederiz. sayısını ile çarptığımızda, elde ederiz. Bu, sayısının 'sine eşit olan bir sayıdır. Her iki yöntemle de yüzdeliğine eşit olan sayıyı buluyoruz.

Bölme işleminin tersi olan çarpma işlemi, yüzde değerini hesaplamak için kullanılabilir ve aynı şekilde, çarpma işleminin tersi olan bölme işlemi de yüzde değerini hesaplamak için kullanılabilir.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Hilmi Türker Oğuz
Öğrenci

3200 elmanın %40'ı satıldıysa %60'ı kalmıştır. Bu durumda 3200'ü 0,6 ile çarpmamız gerekir.

3200 . 0,6 = 1920 yapar.

Tüm Reklamları Kapat

Bu durumda 3200 elmanın %40'ını satarsak 1920 elma kalmış olur.

Umarım faydalı olmuştur.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak "İllüzyon" Yaratın!
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close