Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

3 basamaklı 91a sayısının 4 ile bölümünden kalan 1 ise, a'nın alabileceği değerler nedir?

1,261 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

91a sayısı 900+10+a şeklinde de gösterilebilir (a elemanıdır rakamlar kümesinin çünkü birler basamağındadır rakamlar kümesi 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 elemanlarından oluşur). 91a sayısının bu gösteriminden anlaşılacağı üzere 900 4'e tam bölünür o halde 10+a sayısının 4'e bölümünden kalan 1 olmalıdır ki 91a sayısı 4'e bölününce kalan 1 olsun. 10+a=4k+1 (k elemanıdır doğal sayılar kümesinin) o halde

k=0 ise 10+a=4.0+1 ise a=-9 olamaz (a bir rakamdır)

k=1 ise 10+a=4.1+1 ise a=-5 olamaz (aynı sebepten)

Tüm Reklamları Kapat

k=2 ise 10+a=4.2+1 ise a=-1 olamaz (aynı sebepten)

k=3 ise 10+a=4.3+1 ise a=3 olabilir tüm gereksinimleri sağlar

k=4 ise 10+a=4.4+1 ise a=7 olabilir

k=5 ise 10+a=4.5+1 ise a=11 olamaz çünkü 11 rakamlar kümesinde değildir

Tüm Reklamları Kapat

yani a=3 ve a=7 için 91a sayısı 4'e bölündüğünde 1 kalanını verir.

kaynaktaki sitede de yazdığı gibi tüm sayıların ilk başta yaptığımız gibi açılımlarına bakılarak genel geçer kurallar bulunabilir. Bu soru için örneğin 4'e bölünme kuralını bulalım, abc 3 basamaklı bir sayıdır o halde abc=100.a+10.b+1.c olur 100.a a'nın ne olduğundan bağımsız olarak 4'e tam bölünür 10.b ise b'nin ne olduğundan bağımsız olarak 4'e bölünmez (10'un içinde 1 tane 2 çarpanı var b'nin içinde de 1 tane 2 çarpanı varsa 10.b 4'e tam bölünür yoksa bölünmez) aynı şekilde 1.c de 4'e tam bölünme konusunda c'ye bağlıdır o halde bütün sayılar için (a...bc gibi çünkü yukarda açıklandığı şekilde yüzler basamağından sonrasındaki açılımlarda 1000ler 10000ler basamağı gibi içinde en az 1tane 4 olduğundan 4'e tam bölünür) onlar ve yüzler basamağındaki değerler sayının 4'e bölünüp bölünmemesini belirler yani son iki basamağındaki ab iki basamaklı sayısı 4'ün katı olan sayılar 4'e tam bölünür. Aynı şekilde son iki basamağının 4'e bölümünden kalan tüm sayının 4'e bölümünden kalandır.

330 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bünyamin Şahin. Bölünebilme. (30 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 30 Kasım 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close