Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Sınav & Yarışma Soruları

Sınavlarda ve çeşitli yarışmalarda çıkan sorular ve bilimsel cevapları...

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
55
İlker Yörük
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Cevap

ilk once cok param olsa onun belli bir kısmını kendime ayırırım geri kalanı kendime ayırım o parayı insani veya yardım kuruluşları ve bilimsel calışmalara ayırırım o paranın bir kısmını not tutarım kafamda ihiyaçlarımı alırım geri kalanı birikim yaparak geri kalanı kendime ayırırım ama coğunlugunu harcarım insani ve bilgiye.

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
25
Tugba Çelik
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

Ekzotermik tepkime demek kısaca:

Düzenli madde + az enerji -> Düzensiz madde + çok enerji

Şeklinde gösterilebilir. Bir maddenin yakıt olarak kullanılabilmesi için, tepkimeyi başlatacak enerjinin, çıkan enerjiden daha az olması: Yani tepkimenin ekzotermik olması ilk şarttır.

1. Azot gazı: Doğada bulunan ve, ekzotermik olarak yanmayan tek madde azot gazıdır. Yani, yakıt olarak kullanılamaz. Oksijen ile tepkimeye girmesi sonucu NO, NO2 gibi gazlar ortaya çıkar. Ki, bu tepkimeler, azot döngüsü olarak adlandırdığımız biyolojik olaya katkı sunar.

2. Hidrojen gazı: Güneşimizin doğal yakıtı olarak bulunur. Evlerimize koyduğumuz Güneş panelleri sayesinde bu enerjiyi depolayabiliriz.

3. Etil Alkol (Etanol) : Alkollü içeceklerde tüketilen alkoldür. Formula sporunda araçlara daha performanslı yakıt olarak kullanılır. (Güvenlik amacı ile son yıllarda kaldırıldı diye biliyorum.)

4. Katı Karbon: Günlük hayatımızda yakıt olarak bolca kullanılır.

5. Metan Gazı: Aynı şekilde, petrol kaynaklı organik gazdır. Sıkça yakıt olarak kullanılır.

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta, karmaşık her problem için açık, basit ve bir o kadar da hatalı bir yanıt vardır.”
H. L. Mencken
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku