Sorulara Dön
5
Biyoloji & Genetik

2 hücreli bir canlı olabilir mi,varsa nasıl bir şey?

1
216 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Aslında farkında olmadan evrim sürecinin nasıl başladığını sormuşsun.

Tek hücreli canlıya ilkel canlı, çok hücreli canlılara ise gelişmiş canlılar diyebiliriz.

Cevaba gelecek olursak;

Wikipedia'ya "Bicellular" (iki hücreli'nin latincesi) yazarsan hiçbir yanıt elde edemezsin.

Eşit büyüklükle iki hücresi olan iki hücreli bir canlı olamaz. İkinci hücre Mitokondri gibi çalışarak sadece enerji üretme amacıyla asıl hücrenin içinde yaşayabilir. Ancak teorik olarak ikinci hücreyi edinen ve "Gelişmiş Canlı" ünvanını kazanan hücre; mutlaka üçüncüyü de isteyecektir.

Çünkü;

Dünya üzerindeki ilk ilkel canlılar, besinlerini sonsuz ve ücretsiz enerji kaynağı olan güneşten elde ediyolardı. Zamanlarının tamamını hayatta kalmak ve besin üretmek için harcıyorlardı. Büyük ve güçlü olan hücre, "doğanın kanunu olarak" gücünün yettiği küçük hücreleri yiyor ve içlerindeki atp'yi alarak kısa yoldan daha fazla enerji kazanıyordu.

Nasıl ve ne zaman olduğu bilinmese de bir gün bir hücre başka bir hücreyi yediğinde onu sindirmek yerine içine aldı ve tek bir hücre olarak yaşamaya başladılar. İkinci hücre bugün mitokondri olarak adlandırdığımız yapı olarak yaşamını sürdürdü. Sadece enerji üretiyor, asıl hücreye zaman ve enerji kazandırıyordu. Diğer ilkel yaşam formlarından çok daha büyük ve güçlü olan bu hücre artık kolaylıkla diğer hücreleri yiyebiliyordu. Bu hücre zamanla çoğaldı ve küçük gruplar halinde yaşamaya başladı. Çünkü bu yöntem çok daha verimliydi. Her hücresinde enerji kaynağı olan ve her biri farklı görevlere sahip birden fazla hücresi olan bu canlı başka şeylere de vakit ayırabiliyordu. Örneğin bazı hücreler sadece hareket etmekten sorumluydu, sadece hareket etmeye odaklandıklarından tek hücreli ilkel canlılara göre çok daha hızlı hareket edebiliyorlardı. Bazı hücreler zamanının tamamını solunuma, boşaltıma, sindirime vb. ayırdılar (bacaklarımız, midemiz ve akciğerlerimiz gibi. Tabiki halen mikroskobik canlılardan bahsediyoruz.).

Hayatta kalmak halen temel amaç olsa da tek amaç değildi. Gezecek, birşeyler keşfedecek ve varolana etki edebilecek güce sahipti bu canlı. Ona evrimin ilk basamağı ve şu anda yaşayan tüm gelişmiş varlıkların atası diyebiliriz.

...

Diplococci ve Desmidiales gibi iki hücreli gibi görünen canlılar da tek hücreli olarak kabul edilir. Hücre arasında duvar/köprü olarak adlandırılan yapılar yer alır ve birleşmiş iki hücre gibi görünür.

Hücre duvarı ile ikiye ayrılmış tek hücreli bir canlı
Hücre duvarı ile ikiye ayrılmış tek hücreli bir canlı
Micrasterias radiata

Not:

Kaynak olarak bir youtube videosu bırakıyorum, sorunun cevabını kısa ve öz bir şekilde izah ediyorlar.

Akademik Standartlarda detaylı bir kaynakça için videonun altındaki açıklamalar kısmını kullanabilirsiniz.

211 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Kurzgesagt – In a Nutshell. Why Are You Alive – Life, Energy & Atp. (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et