Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Əli Fərzəliyev
Üye
0

1kilo cisim 100 metreyi kaç sanitede kat eder?

196 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Er
Mehmet Er
59K UP
Lise Öğrencisi

Kütleçekimin sanılanın aksine bir kuvvet olmadığını, aslında bir geometri olduğunu ve bu sebeple kütlesi olan cisimlerin birbirini çekmek yerine uzay zamanı büktüğünü Einstein'in genel görelilik kuramı sayesinde biliyoruz. Newton'un kütleçekim kuvveti formülünü hala kullanıyoruz çünkü kütleçekim kuvvet gibi değerlendirildiğinde ve bu formüle göre işlem yapıldığında hala doğru sonuçlar verebiliyor.

Genel görelilik teorisine göre kütleçekim geometrisinin 2 boyutlu düzlemde gösterimi.
Genel görelilik teorisine göre kütleçekim geometrisinin 2 boyutlu düzlemde gösterimi.
Genel görelilik teorisine göre kütleçekim geometrisinin 3 boyutlu gösterimi.
Genel görelilik teorisine göre kütleçekim geometrisinin 3 boyutlu gösterimi.

Newton'un kütleçekim yasası, aslında kütleçekim kuvvetinin bir etki-tepki çifti olduğunu söyler. Örneğin Dünya ve Güneş'i ele alırsak, Dünya Güneş'e bir çekim kuvveti uygulayacak ve aynı şekilde Güneş de Dünya'ya bir çekim kuvveti uygulayacaktır. Kütleçekim kuvvetinin formülü;

Tüm Reklamları Kapat

Tüm Reklamları Kapat

ve cisimlerin kütlelerini, "G" yerçekimi sabitini, "r" ise iki cismin merkezleri arasındaki uzaklığı temsil eder.

Şimdi Newton'un 2. yasasını öğrenelim;

Bir cismin ivmesi, üzerine etki eden net kuvvetin kütlesiyle doğru orantılı ve yönüyle ters orantılıdır.

Bu bize eşitliğini verir. ''m'' cismin kütlesini ve ''a'' cismin ivmesini temsil eder.

Şimdi Dünyada 1 kilogram cismin 100 metre yüksekten bırakılması deneyini inceleyelim.

=Dünyanın kütlesi

= Cismin kütlesi

olsun. Öncelikle cismin ne kadar ivme ile düşeceğini bulalım.

Tüm Reklamları Kapat

eşitliğini ve eşitliğini birbirine eşitlersek;

'leri sadeleştirirsek

Tüm Reklamları Kapat

olarak karşımıza çıkar. Bu formüle göre yerçekim ivmesinin cismin kütlesine bağlı olmadığını, gezegenin kütlesine bağlı olduğu sonucunda varırız. Bu, gezegenin cisme doğru ivmelenmediği anlamına gelmez. Buradaki amacımız cismin gezegene ne kadar ivmeleneceğini bulmaktı. Eğer = formülünü kullansaydık, gezegenin cisme ne kadar ivmelendiğini bulurduk. Tabi gezegenin kütlesi dolayısıyla, ivmelenmenin çok çok az olmasını ve bu sebeple ivmelenmeyi ihmal edeceğimizi söyleyebilirim.

Dünyanın yarıçapı (r): 6371.00 metre

Dünyanın kütlesi (m):

Çekim sabiti (G):

Tüm Reklamları Kapat

bu değerleri yerine koyarsak;

≈9,81 değerini verir.

Yani Dünyada yerçekim ivmesini yaklaşık olarak 9,81 olarak kabul edebiliriz.

Şimdi ivmeli cismin belli bir yolu ne kadar sürede kat edeceğini bulmak için gerekli formülü bulmak için hız zaman grafiği çizelim.

Matematikte türev almanın grafiğin alanı olduğunu biliyoruz. Buna göre hız zaman grafiğinin türevi yani alanı bize yerdeğiştirmeyi verir. ifadesini üçgenin tabanı ve t'yi üçgenin yüksekliği olarak alırsak bize üçgenin alanını verir ve ise bize oarada oluşan karenin alanını verir. Bu iki ifadeyi toplarsak yerdeğiştirmeyi buluruz.

formülünde ifadesini sola atarsak olarak bulunur. Yukarıdaki formülümüzde yerine yazalım

olur. Bizim örneğimizde cismin ilk hızı yoktu. Dolayısıyla yerine 0 yazalım ve formülümüz;

Tüm Reklamları Kapat

olur. Şimdi cismimizi bıraktığımız yüksekliği, dünyadaki yerçekim ivmesini yerine yazalım;

Eğer işlemi yaparsak t≈4,52 saniye olarak karşımıza çıkar.

Yani 100 metre yüksekten bırakılan cismin kütlesine bakılmaksızın Dünyada yaklaşık 4,52 saniyede yere düştüğünü söyleyebiliriz.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close