Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bekir Kadak
Bekir Kadak
2,372 UP
Üye
0

1=2 eşitliği olabilir mi?

1, 2 ye eşit midir, eşitse veya değilse günlük hayattan örneklerle açıklayabilir misiniz
1,131 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Furkan Arduç
Matematiğe ilgim var ve öğrenciyim

1 asla ama asla 2'ye eşit olamaz. Bunu daha iyi anlamak için eşitliğin ne olduğunu ve sayıların ne anlama geldiğini anlamak gerekir.

Matematik bir dildir. Soyuttur.

Fakat biz matematiği somut olan, dış dünyadaki nesnelerin miktarını ölçmek için kullanırız. Elimde aynı sayıda aynı özelliklere veya farklı özelliklere sahip 2 tane kalem olduğunu ancak matematik dili ile ifade edebilirim. Örnek olarak: 1 tane beyaz kalemim var 1 tane de kırmızı. Toplam kaç kalemim vardır?

Her rakam ve rakamların yan yana gelmesiyle oluşan sayılar miktarı temsil etmektedir. 2 tane kalemim olduğunu 3 rakamıyla göstermem. Çünkü 3 tane nesne yok. 2 tane nesnem var. 2'ye atadığımız miktar belli. 3'e atadığımız miktar belli. 2 sayısı/sembolü 2 tane nesne miktarını temsil eder. 3 sayısı/sembolü 3 tane nesne miktarını temsil eder.

Tüm Reklamları Kapat

SmoothDraw 3.2.11 ile çizilmiştir.
SmoothDraw 3.2.11 ile çizilmiştir.
SmoothDraw
SmoothDraw 3.2.11 ile çizilmiştir.
SmoothDraw 3.2.11 ile çizilmiştir.
SmoothDraw

Eşitlik () bize işlemin sonucunu göstermez.

Eşitlik kavramı iki veya daha fazla sayının; işlemin birbirlerine eşit olduğunu gösteren matematiksel bir semboldür. Eşitlik sembolü ile gösterilir.

işlemi

Tüm Reklamları Kapat

şeklinde de yazılabilinir.

6/3 işleminin cevabı 2/1 değildir. 6/3, 2/1'e eşittir. 6/3, 6/3'e eşit olduğu gibi 2-1+1 işlemi gibi sonsuz işlemler birbirine eşittir. Bu işlemlerin birbirine eşit olmalarının sebebi aslında aynı miktarı temsil etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Eşitsizlik ()

Eşitlikte olduğu gibi 2 veya daha fazla sayının birbiri ile olan eşitsizliğine eşitsizlik deriz. Eşitsizliği sembolü ile gösteririz.

1 asla eşit değildir 2 sayısına. X kişisinin 1 tane misketi olsun. Y kişisinin ise 2 tane misketi var. Bu kişilerin misket sayısı, miktarı birbirine eşit midir? Tabii ki de hayır! Bu durumu ile değil ile gösteririz.

SmoothDraw 3.2.11 ile çizilmiştir.
SmoothDraw 3.2.11 ile çizilmiştir.
SmoothDraw

işlemi:

Tüm Reklamları Kapat

şeklinde de yazılabilinir.

ve bunlar gibi sonsuz işlemler birbirine eşit değildir.

143 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Kaya
Ali Kaya
277K UP
Olimpiyatlara hazırlanan 9. Sınıf bir öğrenci

Bunu matematiksel olarak ispatlamak istersek peano aksiyomlarını kullanabiliriz.[1] Bunun için kısaca şu iki aksiyom yeterli

Tüm Reklamları Kapat

demektir şimdi diğer bir kabuldür. şimdi denklemi şöyle yazalım

Tüm Reklamları Kapat

Bu eşitlik geçerli değildir yani işlem yanlıştır.

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Axiomatic System For The Natural Numbers. (31 Aralık 2001). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2024. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close