Puan Ver
0
Puan Ver

''yetersizlik'' düşüncesi neden ileri gelir?

Neden kendi yaptığımız bir çok eyleme kusur bulmakta çekinmezken bir başkası yaptığında hayranlık duyuyoruz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Samimi bir soru. Hepimizde olan, ancak dışa vurmakta zorlandığımız bir durum.

Hatta bunun kitlesel hali de, Biz türkler diye başlayan, bitmez tükenmez yanlışlarımızın sıralandığı cümleler silsilesi.

Burada yetersizlikten çok, kişinin sürekli olarak kendi eksiklikleri, kusurlarıyla muhatap olduğu aşina olması nedenli bir -tanıklık- aslında. Kendi eksikliklerinin farkındalığını yaşayan kişi, yaptığı iyi bir şeyin de süreçlerini izlediği için, izleyen kadar hayran olamayabilir sonuca.

Bir başkasının sıradan bir işi bile bize güzel gelebilir, çünkü o kişinin hatalarını kusurlarını eksikliklerine hiç tanıklık etmemişizdir. Karşımızda gördüğümüz haliyle vardır bizim için. Bu nedenle hayran olma eğilimi içine girebiliriz.

Tabii ki bunlar, yeterli olduğumuz bir konuda geçerli. Yoksa yetersiz, kendimizi geliştirmemiş olduğumuz konuda başka birinin en basit çıkarımı bile bize etkileyici görünecektir, çünkü kendi yetersizliğimize yakından hakimizdir. Oysa izlediğimiz kişi için basit ve sıradandır büyük ihtimalle.

Aslında farklı konularda farklı düzeylerde yeterliliğimiz olması, birbirimizi tamamlıyor olmamızla alakalı. Entropi ve sosyalliğin iyice karıştığı bir tencerede toplum yemeği oluşuyor en lezzetli haliyle. Kimse eksik ya da yetersiz değil, sadece her konuda süper olmamasıyla karşılaşmakta sürekli olarak.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve barışın, cehalet ve savaşa üstün geleceğine inanıyorum. Ülkeler bir gün yok etmek için değil, üretmek için birleşecek. Gelecek, insan acısını dindirenlerin olacak.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder