Evrim Ağacı

Somurtkan Thiele

Somurtkan Thiele

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Thiele, 14 Temmuz 1986 yılında Kaliforniya'nın Vallejo kentinde doğmuş dişi bir şempanze. Ömrünün erken yıllarını, biyolojik kardeşi Patti ve destekçi kardeşi Maggie ile birlikte Marine World USA'de geçirdi. Burası, şu anda Six Flags eğlence parkı tarafından satın alınmış eski bir hayvan parkıydı. Burada Thiele'nin zorla gülmesi için eziyet edildi ve etrafını çevreleyen insanları eğlendirmesi için doğasına uygun olmayan hareketleri yapmaya zorlandı. 

Ancak kısa bir süre sonra Thiele de, diğer tüm şempanzeler gibi aşırı güçlü, kontrol edilemez ve insanlar tarafından sevilmek konusunda çok tehlikeli olan bir hale geldi. Artık eskisi gibi onu gülmeye zorlamak çok zordu, çünkü yanına yaklaştığınızda kolaylıkla sizi paramparça edebilirdi. Bu yüzden "kariyerine" son verildi ve birkaç yıl boyunca kardeşi Maggie'nin aynı işkencelere maruz kalmasını izlemek zorunda kaldı.

Uzun yıllar boyunca çeşitli bakımevlerini gezmek zorunda kalan Thiele, sonunda Chimps, Inc. barınağına getirildi. Burada şu anda tamamen özgür, hiçbir şeye zorlanmadan bakılıyor ve yaşamının geri kalanını sürdürüyor. Bakıcıları, onun en sevdiği şeyin aynada kendine bakmak olduğunu söylüyor ki bu, bizler için "aptallık" olsa da, diğer hayvanlar için yüksek bir zeka belirtisi. Ne yazık ki Thiele artık "gülmeyi" pek sevmiyor. Eh, hak vermek gerek, değil mi?

Her ne kadar şempanzeler şu anda yaşayan en yakın akrabalarımız olsalar da, asla bir insan veya evcil hayvan gibi yetiştirilmemelidirler. Asla halkı eğlendirmek için veya biyomedikal araştırmalarda denek olarak kullanılmamalıdırlar. Her ne kadar çok sevimli ve sarılınası hayvanlar olsalar da, aşırı tahmin edilemez ve tehlikelidirler. Şempanzelerle genlerimizin %98.77'sini paylaşıyoruz ve onlar %100 saygımızı hak ediyorlar.

 

Kaynak: Chimps, Inc.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/06/2020 03:35:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2710

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Beslenme Davranışları
Seçilim
Şempanzeler
Sahtebilim
İnsanın Evrimi
Yeni Koronavirüs
Bilim İnsanları
Yörünge
Botanik
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Hasta
Sürüngen
Ara Geçiş Türleri
Ses Kaydı
Coronavirus
Etoloji
Biyoloji
Üreme
Diyet
Bağışıklık
Teori
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Kedigiller
Robot
Beslenme Bilimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beynin evrimi sadece antik insanın ihtiyaçlarını aşmadı, aynı zamanda evrimsel süreç içerisinde bir hayvanın kullanmayı bilmediği bir organ edinmesine dair tek örnek oldu.”
Arthur Koestler
Geri Bildirim Gönder