Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Solucan Beyniyle Kontrol Edilen LEGO Robotlar!

Solucan Beyniyle Kontrol Edilen LEGO Robotlar!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Smithsonian Magazine isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Eğer ki beyin elektriksel sinyallerin bir toplamıysa ve eğer bunların hepsini dijital olarak kataloglayabilirseniz, beyninizi bir bilgisayara aktarmanız teoride mümkün olabilir! Her ne kadar bunun ne kadar mümkün olduğu ve etik sorunları tartışmalı olsa da, bazı bilim insanları "tüm beyin emülasyonu" denen araştırmaları yürütmeye başladılar bile. Bunlar, "connectome" ("konektom") adı verilen devasa haritalandırma çalışmalarıdır. Konektomlar, bir canlının beynindeki bütün bağlantıların haritası demektir. Böylece, nasıl düşündüğümüzün de anlaşılabilmesi umulmaktadır. Beyinleri simüle etmek, daha iyi robotlar üretmemizi ve güçlü bir yapay zekanın temellerini atmamızı sağlayabilir. Ancak ilk adımlar, ufak olmak zorundadır.

Bu nedenle, bir grup bilim insanı Caenorhabditis elegans türü yuvarlak solucanlarla işe koyuldular. Bu solucanların genleri ve basit sinir sistemleri tüm detaylarıyla bilinmektedir. OpenWorm Projesi adı verilen bu çalışma kapsamında, solucanın 302 nöronunun her birinin birbiriyle yaptığı bağlantı haritalandırıldı ve bir yazılım kullanılarak simüle edildi. Projenin nihai amacı ise, C. elegans'ı bir bütün olarak yazılıma aktarabilmek. Bu çalışmanın bir yan ürünü olarak, 2014 yılının sonlarına doğru eldeki yazılım, bir LEGO robot üzerine aktarıldı.

Solucanın vücut parçaları ve sinir ağları, olduğu gibi LEGO robot üzerinde modellendi. Solucanın burnundaki nöronlar, robot üzerindeki ses sensörüne karşılık geldi. Solucanın vücudunun iki yanında bulunan motor nöronlar (hareketi sağlayan nöronlar), robotu hareket ettiren motorlara denk gelecek şekilde programlandı. I Programmer dergisinde Lucy Black şöyle anlatıyor:

Araştırmacıların söylediğine göre robot, solucanınkine benzer davranışlar sergiledi. Örneğin burnun uyarılması, ileriye doğru hareketi durdurdu. Robotun arkasına veya önüne dokunduğunuzda, dokunma sensörleri robotun o yöne doğru hareket etmesini sağladı. Yemek sensörünün uyarılması, robotun ileriye doğru hareket etmesine neden oldu.

Burada heyecan verici olan, robotun aslında "burnuna dokunduğunda dur" şeklinde programlanmamış olmasıdır. Solucanın beynindeki bağlantılar, burna dokunulduğunda durmayı sağlayan sinyalleri otomatik olarak ateşlemektedir. Dolayısıyla bu sinir mimarisi bir robota aktarıldığında, aynı şekilde "vücut kaslarını" (yani motorları) durdurmayı tetiklemektedir. 

Elbette simülasyon birebir değil. Örneğin bazı nöronların ateşlenmesini sağlayacak eşik değerler, gerçekte olduğundan birazcık daha düşük. Ancak yine de elde edilen davranış gerçekten etkileyici. Çünkü anlatıldığı gibi, robota mühendis tarafından herhangi bir davranışsal kod yazılmış değil. Robotun tek yaptığı, sinirlerin normalde nasıl ateşleneceğini tekrar ederek ona göre davranmak.

Tabii ki bu durum, daha heyecan verici ve felsefi bir soruyu da doğuruyor. Beyinlerimizi bilgisayara aktarabiliriz dedik; ancak şu anda zaten aktarılmış halde olduğunu nereden bileceğiz? Şöyle ki: teknolojik olarak ilerlemiş medeniyetler bir noktadan sonra gerçeklikten ayırt edilemeyecek kadar karmaşık simülasyonlar üretebilirler. Eğer bu gerçekleşebilirse, muhtemelen çoktan gerçekleşmiş olabilir de (bir diğer evrende veya varsa "üst evrenlerde"). Eğer ki bu gerçekleştiyse, iç içe milyarlar simülasyon, kendi içlerinde yeni simülasyonlar yaratıyor olabilir. Eğer bu açıdan bakacak olursanız, bizim de bir simülasyon içerisinde yaşıyor olmamız çok muhtemeldir!

Başınız dönmeye başladı mı?

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/09/2020 11:45:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3133

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Bilgi Felsefesi
Manyetik Alan
Diyet
Primat
Sars
Endokrin Sistemi
Deizm
Kitap
Kuantum Fiziği
Deney
Aslan
Sinir Hücresi
Mikoloji
Kafatası
Göğüs
Sosyal Mesafelendirme
Karadelik
Balık Çeşitliliği
Ağız
Ortak Ata
Çocuk
Okyanus
Antropoloji
Amerika
Fotoğraf
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta korkulacak hiçbir şey yoktur. Sadece anlaşılacak şeyler vardır. Şimdi, anlamak zamanıdır. Böylelikle daha az sayıda şeyden korkabiliriz.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder