Serpantinleşme Nedir? Yaşamın Başlangıcına Dair Neler Söyler?

Serpantinleşme Nedir? Yaşamın Başlangıcına Dair Neler Söyler?
Hidrotermal alandaki karbonat bacanın üstünde büyüyen bir mercan polipi.
Susan Lang, U. of SC / 2018 © Woods Hole Oceanographic Institution
Yazar Science Daily Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
1,947 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 11 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Okyanus tabanındaki hidrotermal alanların keşfi, deniz biliminde yeni sayfalar açmıştır. Karides, yengeç ve bakteriler gibi en az 400 farklı biyolojik organizmanın yaşadığı hidrotermal alanlarda, sıvılar sıcak ve asitlidir. Burada yaşayan organizmalar, yüksek sıcağa, yüksek basınca ve asitli sıvılara dayanıklıdır. Enerjiyle ve taban kayaları ile okyanus suyunun etkileşimi (serpantinleşme) sonucu ortaya çıkan materyaller (hidrojen gazı, metan, etan, propan ve organik asitler) sayesinde yaşamlarını sürdürürler.

Yaşamın CO2 kayalarından yeşerebilmesi için enerji gereklidir. Serpantinleşme süreci, bu enerjinin kaynağı olarak görülmektedir. Hidrotermal alanlardaki koşullar, Dünya'nın erken tarihindeki koşullara benzerlik göstermektedir. Bundan yola çıkarak, serpantinleşmenin yaşamın kökenine ve evrimine katkı sağladığı düşünülmektedir.

Serpantinleşme süresince gerçekleşen hidrojen gazı ve hidrokarbon oluşumları üzerine birçok deneysel araştırma gerçekleştirilmiştir. Ancak bu yazıda ele alacağımız deneylerde, peridotiti temsil eden başlangıç materyali olarak olivin ele alınmıştır.

Peridotit isimli kayaçların yapısında en fazla bulunan mineral olivin olsa da, peridotitin bozulma esnasındaki durumunu tam olarak temsil edememektedir. Bunun nedeninin, pedidotiti oluşturan diğer mineraller olan peroksen ve spinelin minerallerinin etkileri olduğu düşünülmektedir.

Reklamı Kapat

Guangzhou Jeokimya Enstitüsü ve ve Çin Bilim Akademisi, Güney Çin Okyanus Bilimi Deniz Enstitüsü üyelerinden oluşan bir grup, olivin ve peridotit serpantinleşmesi esnasında gerçekleşen hidrojen gazı ve hidrokarbon oluşumlarını karşılaştırdı. Sonuçlara göre:

 • Peridotit serpantinleşmesi, olivin serpantinleşmesine kıyasla daha fazla hidrojen gazı ve metan oluşturdu,
 • Her ikisi de benzer miktarda etan ve propan oluşturdu.

Bu sonuçlar, peroksen ve spinelin, hidrojen gazı ve metan oluşumuna katkı sağladığını gösteriyor. Çalışma, erken tarihlerde Dünya'nın atmosferi ve litosferi arasında gerçekleşen etkileşim açısından önemli olabilir; çünkü bu etkileşim, organizma oluşumu ve yaşamın kökeni için oldukça önemlidir.

Hidrokarbon üretimi çoğunlukla katalizörlere dayanır. Ancak bu çalışma, peridotit ve olivinin başlangıç tanecik boyutlarının, hidrojen gazı ve hidrokarbon oluşumunu büyük ölçüde etkilediğini göstermektedir. Erken aşamalarda, iri tanecik boyutlu peridotitin serpantinleşmesi, küçük tanecik boyutlu peridotit bozulmasında ortaya çıkandan daha az hidrojen gazı ve hidrokarbon üretmiştir. İlerlemeli reaksiyon sonucunda hidrojen gazı miktarları benzer çıksa da, iri tanecikli peridotit, küçük tanecikliden daha az hidrokarbon üretmiştir Buna sonuca göre, hidrokarbon oluşumu, serpantinleşmenin devinsel ve ilerlemeli reaksiyonlarına bağlıdır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 3
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2021 00:09:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8628

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Maske Takmak
Neandertaller
Korku
Canlılık
Bağışıklık
Ses
Lhc (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı)
Karbon
Dilbilim
Yumurta
Kromozom
Moleküler Biyoloji
Eğilim
Mit
Hastalık
Karbonhidrat
Mucize
Uçma
İnfografik
Santigrat Derece
Hastalıkların Tedavisi
Kontrol
Enzim
Paleontoloji
İmmünoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku