Evrim Ağacı

Serpantinleşme Nedir? Yaşamın Başlangıcına Dair Neler Söyler?

Serpantinleşme Nedir? Yaşamın Başlangıcına Dair Neler Söyler?
Hidrotermal alandaki karbonat bacanın üstünde büyüyen bir mercan polipi.
Susan Lang, U. of SC / 2018 © Woods Hole Oceanographic Institution
Tavsiye Makale

Yaşamın CO2 kayalarından yeşerebilmesi için enerji gereklidir. Serpantinleşme süreci, bu enerjinin kaynağı olarak görülmektedir. Hidrotermal alanlardaki koşullar, Dünya'nın erken tarihindeki koşullara benzerlik göstermektedir. Bundan yola çıkarak, serpantinleşmenin yaşamın kökenine ve evrimine katkı sağladığı düşünülmektedir.

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Science Daily isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Okyanus tabanındaki hidrotermal alanların keşfi, deniz biliminde yeni sayfalar açmıştır. Karides, yengeç ve bakteriler gibi en az 400 farklı biyolojik organizmanın yaşadığı hidrotermal alanlarda, sıvılar sıcak ve asitlidir. Burada yaşayan organizmalar, yüksek sıcağa, yüksek basınca ve asitli sıvılara dayanıklıdır. Enerjiyle ve taban kayaları ile okyanus suyunun etkileşimi (serpantinleşme) sonucu ortaya çıkan materyaller (hidrojen gazı, metan, etan, propan ve organik asitler) sayesinde yaşamlarını sürdürürler.

Yaşamın CO2 kayalarından yeşerebilmesi için enerji gereklidir. Serpantinleşme süreci, bu enerjinin kaynağı olarak görülmektedir. Hidrotermal alanlardaki koşullar, Dünya'nın erken tarihindeki koşullara benzerlik göstermektedir. Bundan yola çıkarak, serpantinleşmenin yaşamın kökenine ve evrimine katkı sağladığı düşünülmektedir.

Serpantinleşme süresince gerçekleşen hidrojen gazı ve hidrokarbon oluşumları üzerine birçok deneysel araştırma gerçekleştirilmiştir. Ancak bu yazıda ele alacağımız deneylerde, peridotiti temsil eden başlangıç materyali olarak olivin ele alınmıştır.

Peridotit isimli kayaçların yapısında en fazla bulunan mineral olivin olsa da, peridotitin bozulma esnasındaki durumunu tam olarak temsil edememektedir. Bunun nedeninin, pedidotiti oluşturan diğer mineraller olan peroksen ve spinelin minerallerinin etkileri olduğu düşünülmektedir.

Guangzhou Jeokimya Enstitüsü ve ve Çin Bilim Akademisi, Güney Çin Okyanus Bilimi Deniz Enstitüsü üyelerinden oluşan bir grup, olivin ve peridotit serpantinleşmesi esnasında gerçekleşen hidrojen gazı ve hidrokarbon oluşumlarını karşılaştırdı. Sonuçlara göre:

 • Peridotit serpantinleşmesi, olivin serpantinleşmesine kıyasla daha fazla hidrojen gazı ve metan oluşturdu,
 • Her ikisi de benzer miktarda etan ve propan oluşturdu.

Bu sonuçlar, peroksen ve spinelin, hidrojen gazı ve metan oluşumuna katkı sağladığını gösteriyor. Çalışma, erken tarihlerde Dünya'nın atmosferi ve litosferi arasında gerçekleşen etkileşim açısından önemli olabilir; çünkü bu etkileşim, organizma oluşumu ve yaşamın kökeni için oldukça önemlidir.

Hidrokarbon üretimi çoğunlukla katalizörlere dayanır. Ancak bu çalışma, peridotit ve olivinin başlangıç tanecik boyutlarının, hidrojen gazı ve hidrokarbon oluşumunu büyük ölçüde etkilediğini göstermektedir. Erken aşamalarda, iri tanecik boyutlu peridotitin serpantinleşmesi, küçük tanecik boyutlu peridotit bozulmasında ortaya çıkandan daha az hidrojen gazı ve hidrokarbon üretmiştir. İlerlemeli reaksiyon sonucunda hidrojen gazı miktarları benzer çıksa da, iri tanecikli peridotit, küçük tanecikliden daha az hidrokarbon üretmiştir Buna sonuca göre, hidrokarbon oluşumu, serpantinleşmenin devinsel ve ilerlemeli reaksiyonlarına bağlıdır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/06/2020 08:36:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8628

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Biyografi
Fosil
Sahtebilim
Nöron Hücresi
Kamuflaj
Hayvanlar Alemi
Yağ
Deri
Carl Sagan
Sıcaklık
Yavru
Tardigrad
Canlı
Matematik
Doğa Yasası
Evrim
Mit
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Uzay
Teyit
Maske
Ay Ve Dünya
Mühendislik
Entropi
Tüyler
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi, haklı olduğunuzu ispatlamak için kullanmamalısınız. Bilimi, haklı tarafta olmak için kullanmalısınız.”
Randall Munroe
Geri Bildirim Gönder