Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Puglar ve Bulldoglar Gibi Yassı Yüzlü Köpekler Son Derece Hasta Olmalarına Rağmen, Neden Giderek Popülerleşiyorlar? Ve Bunu Nasıl Önleriz?

Puglar ve Bulldoglar Gibi Yassı Yüzlü Köpekler Son Derece Hasta Olmalarına Rağmen, Neden Giderek Popülerleşiyorlar? Ve Bunu Nasıl Önleriz? Pixabay
Bir pug cinsi köpek
3 dakika
13,275
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kraliyet Veteriner Hekimlik Koleji'nden Rowena Packer ve çalışma arkadaşlarının yaptığı ve PLOS ONE dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Bulldog, Fransız Bulldogu ve Pug sahipleri, ileride, muhtemelen yine şu an sahiplendikleri köpek çeşitlerini sahiplenmek isteyecek ve bu köpek çeşitlerini, köpek sahiplenmek isteyen diğer kişilere tavsiye edecekler.[1] Ancak bu büyük bir risk: Çünkü brakisefalik yüz olarak bilinen yassı yüzlü köpeklere olan bağlılık duygusunun büyümesi, diğer köpeklere göre çok daha yüksek sağlık riskleri olan bu köpek çeşitlerinin sayılarının daha da artmasına ve insanlar arasında daha da popülerleşmelerine neden oluyor.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde brakisefal köpeklere olan rağbet dünya çapında önemli ölçüde artmıştır. Ancak bu cinsler, insan eliyle yapılan yapay seçilim yoluyla evrimleştirmeden doğan hastalıklar nedeniyle; solunum bozukluğu, göz hastalıkları, omurga hastalıkları, sıcak çarpması ve zatürre de dahil olmak üzere bir dizi ciddi hastalığa son derece yatkındırlar ve ömürleri, daha uzun burunlu köpeklere kıyasla ortalamada 4 yıl daha azdır.

Bazı veteriner hekimler, Bulldog'ların, Fransız Bulldogları'nın ve Pug'ların artık üretilmelerinin engellenmesini gerektirecek düzeyde sağlık problemleri olduğunu ve bu köpek çeşitlerinin ciddi sağlık riski altında bulunduklarını düşünürken, kronik hastalıkları olan evcil hayvanların sahipleri de bu hayvanların daha fazla psikolojik sıkıntı çektiğini ve daha düşük bir yaşam kalitesine sahip olduklarını söylüyorlar. Bu konuda herkes hemfikir olmasına rağmen, bu köpek çeşitlerine olan ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısıyla, eğer ki sağlık açısından ciddi risklere eğilimli köpek çeşitlerinin gelecekte çoğalmalarını önlemek istiyorsak, hayvan sahiplerinin köpek çeşidi seçimini etkileyen faktörleri iyi anlamamız gerekiyor. Bu amaçla, Packer ve çalışma arkadaşları, hayvan sahiplerinin İngiltere'deki en popüler olan brakisefalik köpek çeşitlerini yeniden edinme (bir köpeğiniz öldükten sonra aynısından edinme) veya tavsiye etme (başkalarına kendi köpeğinizin çeşidini önerme) eğilimlerini araştırmak için, bu sahada yapılan ilk geniş ölçekli çalışmayı gerçekleştirdiler.

Ankete katılan 2.168 hayvan sahibinden %93'ü, gelecekte de şu anki cinslerine tekrar sahip olmayı isteyeceğini söylüyor. Katılımcıların 3'te 2'si ise, mevcut cinslerini ilk kez köpek sahiplenmeyi düşünen diğer kişilere önereceğini söylüyor.

Çalışmaya göre; katılımcıların brakisefalik köpekleri yeniden edinme ve başkalarına önerme ihtimali, şunlarla artıyor:

 • Eğer bir köpeği ilk kez sahipleniyorsanız,
 • Köpek ile sahibi arasındaki ilişkinin sıkılığı sizin için önemliyse,
 • Olumlu davranışlara sahip bir köpek arıyorsanız,
 • Sınırlı bir yaşam alanınız varsa (eviniz küçükse),
 • Çocuklu bir aileniz varsa.

Öte yandan, aşağıdaki gerekçeler katılımcıların yeniden edinme veya tavsiye etme ihtimalini azaltıyor:

 • Herkesin hemfikir olduğu, giderek artan sayıda sağlık sorunu,
 • Köpeğin davranışının beklenenden daha kötü olabilmesi,
 • Bu özel çeşitleri sahiplenme masrafları,
 • Brakisefalik köpeklerin yetiştirilmesiyle ilgili etik ve sosyal güvenlik kaygıları
 • Köpek sahibinin yaşam tarzı üzerindeki olumsuz etkiler.

Yazarlara göre, bu sonuçları uzun vadede brakisefalik cinslerde nüfus patlamasını kontrol etmek için, brakisefalik köpeklerin istenmeyen özelliklerine ve diğer köpek çeşitlerinin cazip özelliklerine dikkat çeken müdahalelere bilgi sağlamak için kullanmak mümkündür. Yazarlar şunları ekliyor:

Belirli köpek çeşitlerinin popülaritesi genellikle bir ani yükseliş ve düşüş modeli izlese de, elde ettiğimiz sonuçlar bu "dallı budaklı yükselişin" kalıcı olduğunu gösterdiğinden, gerçekten endişe verici. Hayvan sahipleri, bu tatlı köpeklerin sevgi dolu kişiliklerine bağımlı hale geliyorlar; fakat aynı zamanda da bu hayvanların şok edici düzeydeki sağlık sorunlarını kabul ediyor ve normalleştiriyorlar.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
55
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı:

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 21
 • Grrr... *@$# 14
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 2
 • Korkutucu! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. M. A. Packer, et al. (2020). Come For The Looks, Stay For The Personality? A Mixed Methods Investigation Of Reacquisition And Owner Recommendation Of Bulldogs, French Bulldogs And Pugs. PLOS ONE, sf: e0237276. doi: 10.1371/journal.pone.0237276. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2024 14:35:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9984

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Solunum
Yaşamın Başlangıcı
Küresel Salgın
Karanlık
Oyun Teorisi
Organizma
Evrim
Ufo
Arı
Radyasyon
Isı
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Optik
Ribozim
Orman
Alzheimer
Elektromanyetizma
Venüs
Hareket
Nörobilim
Genetik
Regülasyon
Dişler
Genel Görelilik Teorisi
Video
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
-. PLOS, et al. Puglar ve Bulldoglar Gibi Yassı Yüzlü Köpekler Son Derece Hasta Olmalarına Rağmen, Neden Giderek Popülerleşiyorlar? Ve Bunu Nasıl Önleriz?. (18 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 20 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9984
PLOS, -., Demir, M., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 18). Puglar ve Bulldoglar Gibi Yassı Yüzlü Köpekler Son Derece Hasta Olmalarına Rağmen, Neden Giderek Popülerleşiyorlar? Ve Bunu Nasıl Önleriz?. Evrim Ağacı. Retrieved May 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9984
-. PLOS, et al. “Puglar ve Bulldoglar Gibi Yassı Yüzlü Köpekler Son Derece Hasta Olmalarına Rağmen, Neden Giderek Popülerleşiyorlar? Ve Bunu Nasıl Önleriz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 18 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/9984.
PLOS, ---. Demir, Murat. Bakırcı, Çağrı Mert. “Puglar ve Bulldoglar Gibi Yassı Yüzlü Köpekler Son Derece Hasta Olmalarına Rağmen, Neden Giderek Popülerleşiyorlar? Ve Bunu Nasıl Önleriz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 18, 2021. https://evrimagaci.org/s/9984.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close