Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Puglar ve Bulldoglar Gibi Yassı Yüzlü Köpekler Son Derece Hasta Olmalarına Rağmen, Neden Giderek Popülerleşiyorlar? Ve Bunu Nasıl Önleriz?

Puglar ve Bulldoglar Gibi Yassı Yüzlü Köpekler Son Derece Hasta Olmalarına Rağmen, Neden Giderek Popülerleşiyorlar? Ve Bunu Nasıl Önleriz?
Bir pug cinsi köpek
Pixabay
Yazar PLOS Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
8,243 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Kraliyet Veteriner Hekimlik Koleji'nden Rowena Packer ve çalışma arkadaşlarının yaptığı ve PLOS ONE dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Bulldog, Fransız Bulldogu ve Pug sahipleri, ileride, muhtemelen yine şu an sahiplendikleri köpek çeşitlerini sahiplenmek isteyecek ve bu köpek çeşitlerini, köpek sahiplenmek isteyen diğer kişilere tavsiye edecekler.[1] Ancak bu büyük bir risk: Çünkü brakisefalik yüz olarak bilinen yassı yüzlü köpeklere olan bağlılık duygusunun büyümesi, diğer köpeklere göre çok daha yüksek sağlık riskleri olan bu köpek çeşitlerinin sayılarının daha da artmasına ve insanlar arasında daha da popülerleşmelerine neden oluyor.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde brakisefal köpeklere olan rağbet dünya çapında önemli ölçüde artmıştır. Ancak bu cinsler, insan eliyle yapılan yapay seçilim yoluyla evrimleştirmeden doğan hastalıklar nedeniyle; solunum bozukluğu, göz hastalıkları, omurga hastalıkları, sıcak çarpması ve zatürre de dahil olmak üzere bir dizi ciddi hastalığa son derece yatkındırlar ve ömürleri, daha uzun burunlu köpeklere kıyasla ortalamada 4 yıl daha azdır.

Bazı veteriner hekimler, Bulldog'ların, Fransız Bulldogları'nın ve Pug'ların artık üretilmelerinin engellenmesini gerektirecek düzeyde sağlık problemleri olduğunu ve bu köpek çeşitlerinin ciddi sağlık riski altında bulunduklarını düşünürken, kronik hastalıkları olan evcil hayvanların sahipleri de bu hayvanların daha fazla psikolojik sıkıntı çektiğini ve daha düşük bir yaşam kalitesine sahip olduklarını söylüyorlar. Bu konuda herkes hemfikir olmasına rağmen, bu köpek çeşitlerine olan ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Dolayısıyla, eğer ki sağlık açısından ciddi risklere eğilimli köpek çeşitlerinin gelecekte çoğalmalarını önlemek istiyorsak, hayvan sahiplerinin köpek çeşidi seçimini etkileyen faktörleri iyi anlamamız gerekiyor. Bu amaçla, Packer ve çalışma arkadaşları, hayvan sahiplerinin İngiltere'deki en popüler olan brakisefalik köpek çeşitlerini yeniden edinme (bir köpeğiniz öldükten sonra aynısından edinme) veya tavsiye etme (başkalarına kendi köpeğinizin çeşidini önerme) eğilimlerini araştırmak için, bu sahada yapılan ilk geniş ölçekli çalışmayı gerçekleştirdiler.

Reklamı Kapat

Ankete katılan 2.168 hayvan sahibinden %93'ü, gelecekte de şu anki cinslerine tekrar sahip olmayı isteyeceğini söylüyor. Katılımcıların 3'te 2'si ise, mevcut cinslerini ilk kez köpek sahiplenmeyi düşünen diğer kişilere önereceğini söylüyor.

Çalışmaya göre; katılımcıların brakisefalik köpekleri yeniden edinme ve başkalarına önerme ihtimali, şunlarla artıyor:

 • Eğer bir köpeği ilk kez sahipleniyorsanız,
 • Köpek ile sahibi arasındaki ilişkinin sıkılığı sizin için önemliyse,
 • Olumlu davranışlara sahip bir köpek arıyorsanız,
 • Sınırlı bir yaşam alanınız varsa (eviniz küçükse),
 • Çocuklu bir aileniz varsa.

Öte yandan, aşağıdaki gerekçeler katılımcıların yeniden edinme veya tavsiye etme ihtimalini azaltıyor:

 • Herkesin hemfikir olduğu, giderek artan sayıda sağlık sorunu,
 • Köpeğin davranışının beklenenden daha kötü olabilmesi,
 • Bu özel çeşitleri sahiplenme masrafları,
 • Brakisefalik köpeklerin yetiştirilmesiyle ilgili etik ve sosyal güvenlik kaygıları
 • Köpek sahibinin yaşam tarzı üzerindeki olumsuz etkiler.

Yazarlara göre, bu sonuçları uzun vadede brakisefalik cinslerde nüfus patlamasını kontrol etmek için, brakisefalik köpeklerin istenmeyen özelliklerine ve diğer köpek çeşitlerinin cazip özelliklerine dikkat çeken müdahalelere bilgi sağlamak için kullanmak mümkündür. Yazarlar şunları ekliyor:

Belirli köpek çeşitlerinin popülaritesi genellikle bir ani yükseliş ve düşüş modeli izlese de, elde ettiğimiz sonuçlar bu "dallı budaklı yükselişin" kalıcı olduğunu gösterdiğinden, gerçekten endişe verici. Hayvan sahipleri, bu tatlı köpeklerin sevgi dolu kişiliklerine bağımlı hale geliyorlar; fakat aynı zamanda da bu hayvanların şok edici düzeydeki sağlık sorunlarını kabul ediyor ve normalleştiriyorlar.
Okundu Olarak İşaretle

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı :
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 9
 • Grrr... *@$# 9
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 2
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. M. A. Packer, et al. (2020). Come For The Looks, Stay For The Personality? A Mixed Methods Investigation Of Reacquisition And Owner Recommendation Of Bulldogs, French Bulldogs And Pugs. PLOS ONE, sf: e0237276. doi: 10.1371/journal.pone.0237276. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/03/2021 19:40:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9984

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Akciğer
Fare
Sars Mers
Tüyler
Işık Hızı
Genetik Müdahale
Biyokimya
Kütle
Ağız
Astrofotoğrafçılık
Nörobiyoloji
Doğru
Hastalıkların Tedavisi
Gelişim
Korku
Su
Felsefe
İnsan Sağlığı
Çocuklar
Zaman
İspat Yükü
Solunum
Kanıt
Parazit
Mucize
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Apollo projesinin en önemli getirisi, insanın sonsuza kadar bu gezegene zincirli olmadığını göstermek, vizyonumuzun bu gezegenden çok daha uzaklara dayandığını ispatlamak ve fırsatların sınırsız olduğunu anlamak olmuştur.”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku