Bu Reklamı Kapat

Prokaryot mu, Ökaryot mu? Derin Denizlerde Prokaryotlar ile Ökaryotlar Arasında Geçiş Türü Olan Bir Mikroorganizma Keşfedildi!

Prokaryot mu, Ökaryot mu? Derin Denizlerde Prokaryotlar ile Ökaryotlar Arasında Geçiş Türü Olan Bir Mikroorganizma Keşfedildi!
Parakaryon myojinensis
Wikipedia
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
2,887 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 11 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Canlılar, iki büyük alan (İng: "domain") içerisinde sınıflandırılırlar: prokaryotlar ve ökaryotlar. Daha sonraki zamanlarda Carl Woese ve arkadaşları, Prokaryot alanını Bakteriler (Bacteria) ve Arkeler (Archea) olmak üzere ikiye ayrılmış ve böylece 3 alanlı (Bacteria, Archea ve Eukarya) bir sınıflandırmaya geçilmiştir.

Prokaryotlar daha "ilkel" veya "öncül" olarak değerlendirilirler. Gerçek bir çekirdek zarları, hücre zarına bağlı organelleri yoktur. Genetik materyalin bulunduğu hücre bölgesine "çekirdeğimsi" anlamına gelen "nükleoit" denir (öte yandan ökyaryotlarda belirgin bir çekirdek vardır). Ribozomları, ökaryotik ribozomlara (40S ve 60S) göre daha küçüktür (30S ve 50S).

Ökaryotlarda prokaryotlardan farklı olarak hücre iskelet elemanları (mikrofilament, ara filament ve mikrotübül) ve zarlı organeller bulunur. Bu da ökaryotik hücreyi daha düzenli ve organize kılar. Ayrıca ökaryotlar, çift zarlı mitokondri ve kloroplast organellerini de bulundurabilir. Daha önceden de izah ettiğimiz gibi Endosimbiyotik Teori, prokaryotlardan ökaryotların evrimini başarıyla açıklayan teoridir.

Bu Reklamı Kapat

Her ne kadar bilim insanları uzun süredir ökaryotların prokaryotlardan evrimleştiğini düşünseler de, bu geçişi net bir şekilde gösterebilen bir ara formu tespit edememişlerdi! Bu nedenle ökaryotların prokaryotlardan tam olarak nasıl evrimleştiği konusu, biyolojinin en ilginç ve gizemli sahalarından birisi olarak kalmıştı. 2012 yılında yapılan benzersiz bir keşif, bu muammayı aydınlatma yönünde önemli bir adım oldu.

Derinlerde Bir Mikroorganizma: Parakaryon myojinensis

Japonya’nın güneydoğusundaki takımadaların bir parçası olan Aogashima Adası'nın yakınlarında, 1240 metre derinlikte Myojin Knoll su altı volkanındaki hidrotermal bacalarında yaşayan ve hücresel özellik bakımından hem prokaryottan hem ökaryottan izler taşıyan ara form kabul edebileceğimiz bir canlı keşfedildi: Parakaryon myojinensis.[1]

Üstte, Parakaryon myojinensis türünün ultra-ince bir kesidi gözüküyor. Tek nükleoit zara (NM) sahip düzensiz nükleoitine (N), endosimbiyontların (E) varlığına ve mitokondrinin noksanlığına dikkat ediniz. Ayrıca hücre duvarı (CW) ve plazma zarı (PM) da bulunmaktadır. Alt tarafta ise hücrenin üç boyutlu rekonstrüksiyonu görülmektedir.
Üstte, Parakaryon myojinensis türünün ultra-ince bir kesidi gözüküyor. Tek nükleoit zara (NM) sahip düzensiz nükleoitine (N), endosimbiyontların (E) varlığına ve mitokondrinin noksanlığına dikkat ediniz. Ayrıca hücre duvarı (CW) ve plazma zarı (PM) da bulunmaktadır. Alt tarafta ise hücrenin üç boyutlu rekonstrüksiyonu görülmektedir.
M. Yamaguchi
Myojin Knoll Su Altı Volkanı Konumu
Myojin Knoll Su Altı Volkanı Konumu
ResearchGate

Bu keşifte elektron mikroskobu ve yapı analizlerinden (İng: "structome analysis") yararlanılarak, organizmanın 10 mikrometre uzunluğunda ve 3 mikrometre çapında olduğu anlaşıldı. Bir diğer deyişle yeni keşfedilen tür, Escherichia coli bakterisinden yaklaşık 100 kat daha büyüktür. Çıplak DNA filamentleri içeren tek zarlı bir nükleoit ve endosimbiyontlar barındırmaktadır; ancak mitokondrisi yoktur.

Bu Reklamı Kapat

Prokaryot ve ökaryot canlılar arasında harika bir geçiş özelliği gösterdiği için, keşfedildiği yere de atıfta bulunarak türe "Myojin parakaryotu" anlamında Parakaryon myojinensis ismi verildi. Bu isimlendirmede Pará kelimesi Yunancada "ara" anlamına gelirken, káryon kelimesi Yunancada "çekirdek" anlamına gelir. Yani keşfedilen tür, tam da evrimsel biyolojinin öngördüğü üzere, prokaryotlar ile ökaryotlar arasında bir geçiş türüdür.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Prokaryotlar, genellikle metabolik faaliyetlerinin difüzyona bağımlı olmasından ötürü sadece birkaç mikrometre büyüklüğündedirler. P. myojinensis, prokaryotlara ait hücre büyüklüğü sınırlarını aştığı için, hücre içerisinde maddenin taşımasını sağlayan bir mekanizmanın evrimleşmiş olması beklenmektedir. Henüz bu tür bir mekanizmanın var olup olmadığı bilinmemektedir.

P. myojinensis türünün en belirgin özelliği, hücrenin %40'ını kaplayan, büyük nükleoididir. Örneğin maya mantarlarının çekirdeği, hücrenin sadece %7-11 civarını kaplar. Endosimbiyonlar, P. miyojinensis'in hücre hacminin %5'ini kaplamaktadır - ki bu, S. cerevisae (%2) ile E. dermatitidis (%10) arasında bir değerdir. Bu endosimbiyontların hücre içindeki görevi hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Araştırmacılar, bu türün kökeniyle ilgili olarak şöyle yazıyorlar:

"Parakaryon myojinensis", göreli olarak daha iri bir prokaryot ile daha ufak bir bakterinin endosimbiyotik evrimi sonucu ortaya çıkmış, muhtemelen stabil bir simbiyotik türdür. Hatta prokaryotlar ile ökaryotlar arasındaki bir geçiş türünün torunu bile olabilir. "P. myojinensis"in atasında muhtemelen hücre duvarı yoktu ve bu sayede bakterileri içine alması mümkün oluyordu. "P. myojinensis"in karmaşık sitomembran sistemine ve endosimbiyontları içeren fagozom-benzeri organellerine bakılacak olursa, o dönemlerde yaşamış olan atanın fagositoz mekanizması oldukça gelişmiş olabilir. "Parakaryon myojinensis", muhtemelen endosimbiyotik süreç tamamlandıktan sonra hücre duvarına kavuşmuştur. Ayrıca, her ne kadar "P. myojinensis" içindeki endosimbiyontlarda hücre duvarı olmasa da, ilk olarak konak tarafından yutulduklarında hücre duvarına sahip olma ihtimalleri vardır. Bu hücre duvarları, uzun dönem simbiyoz dolayısıyla zamanla yitirilmiş olabilir.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 9
 • İnanılmaz 6
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Tebrikler! 2
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2022 05:35:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10069

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sinir Hücresi
Güneş
Örümcek
Tespit
Hamilelik
Salgın
Konuşma
Modern
Karar
Sinir
Eğilim
Oyun Teorisi
Uzay Görevleri
Kitap
Pandemik
Filogenetik
Plastik
Bilim İnsanı
Atmosfer
Dalga
Astrofotoğrafçılık
Çalışma
Görme
Biliş
Evrim Teorisi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et