Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Polinezyalı Kâşifler Tatlı Patatesi Avrupalılardan Önce Nasıl Keşfetti?

Polinezyalı Kâşifler Tatlı Patatesi Avrupalılardan Önce Nasıl Keşfetti? Sweet Potato
Editör Seçkisi
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Hani ara sıra "Bilim adamları bunu açıklayamadı!", "Bilim dünyası şokta!" minvalinde haberler çıkıyor, çoğunun altı boş çıkıyor, spekülasyona dayalı bilim basınımızın çok kötü çevirilerinden ibaret oluyor ya, işte böyle olmayan bir durumdan bahsetmek istiyorum size. Bu konuda hakikaten "Bilim dünyası suskun!" idi yakın zamanlara kadar.

Yeni Dünya kıtalarından gelen birçok endemik tür var biliyorsunuz. Kakaodan lamalara, pumalardan domatese kadar birçok canlının birkaç yüzyıla kadar yaşam alanı Amerika kıtalarıydı. Bunlardan biri de bizim tatlı patates olarak tanıdığımız Ipomoea batatas, Orta Amerika'nın yerli mahsülü. Radyokarbon verilerine göre en az 5000 yıldır kıtanın çiftçilerince üretilen bir tarım ürünü. Tüm Güney Amerika'da bilinip yemeklerde kullanılıyor, Peru'da "ceviche" denen bir deniz ürünü salatası çeşidinde, Arjantin'de tatlılarda, Şili'de haşlama usülü doğrudan bir öğünde afiyetle yeniyor. Hafifçe umami tat içerdiği ve bir bitkisel ürüne göre rekor düzeyde verimli bir enerji kaynağı olduğu için (hektar başına 70 bin kilokalorilik enerji üretimi) çok da seviliyor. Ayrıca suyu sıkılıyor ve coğrafî keşiflere dek Avrupalıların bir çeşit deniz sülüğünden nice zorluklarla ürettiği mor tekstil boyası bu sudan kolayca elde edilebiliyor.

Avrupa'da mor boya o kadar zor bulunuyordu ki çoğu durumda sadece soylular tarafından kullanılmasına müsaade ediliyordu. Meselâ Geç Roma döneminde imparatorluk izni olmadan mor giyinmek kellenizi götürebilirdi.
Avrupa'da mor boya o kadar zor bulunuyordu ki çoğu durumda sadece soylular tarafından kullanılmasına müsaade ediliyordu. Meselâ Geç Roma döneminde imparatorluk izni olmadan mor giyinmek kellenizi götürebilirdi.
Webexhibits.org

Kolomb Bahamalara ulaştığında tatlı patates kıtaların her yerinde biliniyordu. İspanyollar şimdi bizim normal patates olarak bildiğimiz 'batata' bitkisi köklerini Taino yerlilerden öğrendi ve Avrupa'ya tanıttı. Daha sonra yine kökleri tüketilen ama aslında patatesle hiçbir ilgisi olmayan ve Quechua yerlilerince "kumal" adı verilen tatlı patates, kolonistlerin yanlış adlandırması sonucu tatlı patates adıyla öğrenildi, hızla kullanılmaya başladı. Buraya dek her şey sıradan.

Kısa zaman sonra kaşifler Polinezya adalarına ulaştılar. Adalar ve sakinleri her yönden izole ve farklı topluluklardı. Ama ilginç olan bu adalarda da tatlı patates üretiliyordu. Hem de normalde tarımsal faaliyetlere pek fazla ilgili olmayan Polinezyalılarca doğadan toplanarak değil, tam bir tarımsal ürün olarak üretiliyordu. Üstelik yerli halkın verdiği isim de benzer şekilde "kuumara" idi.

Polinezya adaları ile Şili sahili arasında kabaca 8000 kilometrelik bir okyanus boşluğu var. Bu aşağı yukarı İstanbul ile Kanada sahili arası kadar bir uzaklık. Polinezya yerlileri gerçekten bu mesafeyi yaptıkları basit kanolarla aşmış ve geri dönmüş olabilirler miydi? Avrupalıların pusula, usturlap gibi yardımcı cihazlar, çok deneyimli okyanus kaptanları ve devasa yelkenli gemilerle bile aşmakta zorlandıkları bir okyanus Polinezyalılarca bir şekilde aşılmış olabilir miydi? Polinezyalı kaptanlar bizden daha uzak oldukları Amerika'ya bizden daha önce ulaşmış olabilirler miydi?

Radyokarbon testleri şüpheyi daha da güçlendirdi. Çünkü 2004 tarihli şu yayın, Polinezya bulunmuş bir tatlı patates fosilini milattan sonra 1000 yılı civarına tarihliyordu. Bir yanlışlık olmadığı, bitkiyi adalara Kaptan Cook'un getirmediği, Avrupalılardan çok önce tatlı patatesin adada var olduğu kanıtlandı. Genetik bilimi de daha öncesinde bulguları derinleştirmişti. 1998 tarihli şu yayında da Polinezya'dakiler de dahil olmak üzere kıta merkezi dışında kalan dünyanın tatlı patates türlerinin tümünün Orta Amerika'daki takriben M.Ö. 2500 dolaylarında yaşamış tek bir ortak atadan ürediği kanıtlanıyordu.

Son noktayı 2013 tarihli Brian Swittek'in makalesi koydu. Makalenin atıf yaptığı çalışma Polinezya'daki tatlı patates türlerinin tümünü iki kategoriye ayırıyordu. Bir kısmı koloni çağında Avrupalılarca Güney Amerika'dan getirilmişti. Ama diğerleri çoktan oradaydılar. Genetik olarak tüm Polinezya türlerinin daha yakın tarihli (tahminen M.S. 700 civarı) bir bireye dayandığı gösterildi.

Bugün bildiğim kadarıyla konuyla ilgilenen bilim alt dallarında hiç kimse Güney Amerika'da yetişip tohumlardan ziyade sürgünlerle çoğalan bir bitkinin doğal yollarla 8 bin kilometreyi aşıp Polinezya'ya ulaşmış olabileceğine ihtimal vermiyor. Gerek genetik gerek kültürel bulgular aksini işaret ediyor. Polinezyalı denizciler bizden epeyce önce Güney Amerika'ya ulaşmış ve geri dönerken de tatlı patatesi yanlarına almış olmalılar. Belki de bu Kolomb öncesi Yeni Dünya temaslarıyla ilgili varsayımlarımızı önümüzdeki yıllarda gözden geçirmemiz gerekiyor.

"Neden tam tersi olmasın, belki Güney Amerikalılar Polinezya'ya ulaşmıştır?" sorusunun geleceğini tahmin ediyorum, bu kabulün basit bir sebebi var: Amerika kıtalarında denizcilik geleneği olan hiçbir kültür var olmamasına karşın Polinezyalılarda adalararası ciddi bir denizcilik geleneği var. Bu görselde de Polinzeyalıların hâlen canlı tuttukları gemi işçiliğinin bir örneği, geleneksel Polinezya Hokule'a tipi bir kano görmektesiniz.
Flickr:HongKongKuey
Genetik analizlere göre tatlı patates ve normal patatesin anavatanından Okyanusya ve Asya boyunca yayılma şeması.
Genetik analizlere göre tatlı patates ve normal patatesin anavatanından Okyanusya ve Asya boyunca yayılma şeması.
National Academy of Sciences
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 5
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/10/2020 21:25:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7481

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Robot
Onkoloji
Diş Hekimliği
Sars Mers
Kütle
Yumurta
Kültür
Hormon
Dünya
Doğa Yasaları
Evrim Ağacı
Çiftleşme
Gezegen
Beslenme
Vegan
Cinsel Seçilim
Mikroevrim
Fosil
Uzay Görevleri
Önlem
Ses
Bağışıklık Sistemi
Ara Geçiş Türleri
Hava
Eğitim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En büyük suçlar, kurallara uymayanlar tarafından değil; emirlere uyup, şehirlere bombalar yağdıran, halkı katledenler tarafından işlenir.”
Banksy
Geri Bildirim Gönder