Plasebonun Gücü: Kendilerine Verilenin İlaç Olmadığını Bilen İnsanların Bile Ağrısı Azalıyor!

Plasebonun Gücü: Kendilerine Verilenin İlaç Olmadığını Bilen İnsanların Bile Ağrısı Azalıyor! Pacific Standard
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı AyşegülŞenyiğit Özdil 2. Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
2 dakika
1,549 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Plaseboların ancak hasta onları farkında olmayarak aldığında işe yaradığı hipotezi halk arasında tutunmuş bir düşüncedir. Ancak araştırmacılar, içtikleri ilaçların plasebo olduğunu bilen hastalarda bile plaseboların ağrıyı azaltabildiğini buldular. Harvard Tıp Fakültesi ve Beth Israel Deaconess Sağlık Merkezi’nden kıdemli yazar Ted Kaptchuk çalışmalarıyla ilgili olarak şöyle söylüyor:

Ağrıdaki azalma öyle küçük miktarlarda değildi. Normal ağrı tedavisi süreçlerinde bilerek plasebo almış olan hastalarda ağrıdaki azalma % 30’lara kadar inerken, sadece sıradan tedaviyi görenlerde azalma %16 seviyesindeydi. Bu yeni araştırmanın gösterdiği üzere, plasebo etkisinin ortaya çıkabilmesi için hastaların gerçek ilaç içtiklerini düşünmeleri gerekmiyor. Doktor-hasta ilişkisi bağlamı içerisinde tablet alımı, plasebo olduğunu bilseniz bile, semptomları değiştiren ve büyük bir ihtimalle semptomları düzenleyen beyin bölgelerini uyaran bir ritüeldir.

Ekip, dünyanın önde gelen sakatlık sebebi olan kronik bel ağrısından mustarip 97 kişiyle çalıştı. Her bir katılımcının günlük olarak çektiği ağrıyı değerlendirdikten ve onlara plasebo etkisinin ne olduğunu söyledikten sonra katılımcıları rastgele iki gruba böldüler.

Ekibin “her zamanki tedavi” (HZT) diye adlandırdığı birinci grup normal ağrı tedavilerine devam edeceklerdi. “Açık plasebo çalışması” (APÇ) olarak adlandırılan ikinci gruba ise açıkça işaretlenmiş bir kutu plasebo hapı verildi.

Reklamı Kapat

Hem HZT hem de APÇ grubu hali hazırda opioid içermeyen ilaçlarla ağrılarını geçirmeye çalıştıkları için, araştırmacılar her iki gruba da buna devam etmelerini fakat APÇ grubuna günde iki doz plasebo hapı almalarını söylediler.

Üç hafta sonra araştırmacılar, katılımcıların deneyin başından sonuna kadar olan ağrı seviyelerindeki değişiklikleri ölçmek için her iki grupla bir araya geldi. Beklenilenin aksine APÇ grubu, normal ağrı ve maksimum ağrı kategorilerinde koskoca %30’luk bir düşüş gösterdi.

Diğer yandan HZT grubu, normal ağrılarında %9’luk ve maksimum ağrılarında %16’lık bir düşüş belirttiler, yani plasebo grubundakiler HZT grubundakilere göre normal ağrılarında 3 kat daha az, maksimum ağrılarında ise HZT grubundakilerin ağrı yüzdelerinin yarısı kadar ağrı çekmişlerdi. Portekiz’in Lizbon şehrindeki Uygulamalı Psikoloji Yüksek Enstitüsü’nden (ISPA) başyazar Claudia Carvalho şöyle diyor:

Bulgularımızın gösterdiği üzere plasebo etkisi aldatmaca olmadan da işe yarayabiliyor. Hastalar neler olacağını merak ettiler ve bu sıra dışı yaklaşımın keyfini sürdüler. Ağrıları karşısında kendilerini güçlenmiş hissettiler.

Ekip, hastaların plasebo ilaçlarına neden bu kadar iyi yanıt verdikleri hakkında kesin bir görüş ileri süremese de Kaptchuk’a göre bunun nedeni, hastaların kendilerini yeni bir tedavinin içinde bulmalarıyla ilgili olabilir. Kaptchuk bu konuda şöyle diyor:

Bu durum, yeni bir tedavinin içinde olmanın verdiği olumlu etkiyle ilgili. Bir doktorla veya hemşireyle etkileşime geçmek, ilaç almak ya da bunlar gibi sağlık sistemimizin sembolleri ve ritüelleriyle ilgisi var. Vücut tüm bunlara yanıt veriyor. Elbette, plasebo müdahalesi ile asla bir atardamarı açamayız ya da tümörü küçültemeyiz. Plasebo etkisi, tedavi etme konusunda bir hiç olsa da söz konusu etkinin insanlara kendilerini iyi hissettirdiği bir gerçek.

Hasta farkında olduğunda bile, plasebo etkisinin nasıl oluştuğuna ve plasebo etkisini neyin tetiklediğine dair etmenleri anlamak için yapılacak çok iş olmasına rağmen, ekibin çalışmaları kronik ağrıdan şikayetçi olan hastalara umut olabilecek yeni tedavi yöntemleri sunabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ekibin çalışması Pain adlı dergide yayımlandı. 

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 3
 • İnanılmaz 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
 • Josh Hrala. Knowingly Taking A Placebo Can Still Reduce Your Pain. (14 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 14 Kasım 2018. Alındığı Yer: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2021 11:35:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4971

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Erkek
Davranış
Burun
Dinozor
Bilim Tarihi
Ana Bulaşma Mekanizması
Sars
Sars Virüsü
Okyanus
Doğa Yasası
Anksiyete
Öğrenme Teorileri
Antik
Darwin
Bağışıklık
Gerçek
Köpekgil
Toplum
Element
Parazit
Entropi
Komplo
Ecza
Psikoloji
Balık
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et