Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

İleri Düzeyde Narsisizm, Daha Fazla Siyasi Katılımla Bağlantılı Olabilir!

İleri Düzeyde Narsisizm, Daha Fazla Siyasi Katılımla Bağlantılı Olabilir! Vox
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Yapılan çalışma, narsist kişilik özellikleri gösterenlerin, politik olarak daha aktif olabileceklerini ortaya koyuyor. Narsisizmi ileri seviyede olan kişilerin politikacılarla daha çok iletişim kurma, dilekçe imzalama ve politik sebeplerle bağış yapmaları daha muhtemeldir. Daha önce yapılan araştırmalar sonucunda, narsist kişilik özellikleri, sivil çekişmeler ve çatışmalar da dahil olmak üzere işleyen demokrasilere zararlı olan davranışlarla ilişkilendirilmiştir.

Bu yazı, Neuroscience News isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Siyasetle meşgul bir seçmen, gelişen bir demokrasinin kilit taşı olarak görülür fakat herkes seçimlere ve diğer siyasi faaliyetlere eşit derecede katılmayabilir. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, narsist kişilerin politik olarak daha fazla aktif olabilecekleri ortaya konmuştur.[1]

Amerika Birleşik Devletleri ve Danimarka’da yapılan bir dizi araştırma sonucunda araştırmacılar, ileri düzeyde narsist; yani hayranlık, bencillik ve yetki ihtiyacının kombinasyonuna sahip kişilerin siyasete katılma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bu kişiler, diğer siyasi faaliyetlerin yanı sıra, politikacılarla iletişim kurmaya, ara seçimlerde oy kullanmaya, dilekçe imzalamaya ve para bağışlamaya da daha meyillidir.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nin seçkin siyaset bilimi profesörü Peter Hatemi, bu bulguların, bazı siyasi adayların seçimlerde neden ve nasıl başarılı olabildiklerine dair fikir verebileceğini ifade etti.

Politik süreçlerde yer alan ileri düzey narsist kişilerin, demokrasinin şu anki durumunda rolü olmadığını düşünmek zor. Kişisel kazanç ve statülerine daha çok önem veren insanlar, seçimlerde daha büyük rol alırlarsa, arzularını yansıtan adayların çıkmasını bekleyebiliriz; yani narsisizm narsisizmi doğurur.

Araştırmacılara göre daha önceki çalışmalar, yüksek seviyeli narsisizmin, odağın yurttaş sorumluluğundan kişisel çıkar ve memnuniyete kaydırılması gibi, işleyen demokrasiye zarar verebilecek davranışlarla ilişkili olabileceğini göstermiştir. Toplumun genelindeki ileri seviyeli narsisizm, daha az uzlaşma, iş birliği ve affediciliğin yanı sıra daha fazla çatışma ve sivil çekişmeyle de bağlantılıdır.

Hatemi, ABD’deki mevcut siyasi ortamda, daha fazla insanın politik olarak aktif hale geldiğini, fakat bu seferberliğin kişilik tipleri arasında eşit bir şekilde dağılmadığını belirtti.

Araştırmacılar, çalışmaları için çeşitli veriler topladılar. ABD’de 500 ve Danimarka’da 2450 katılımcıyla ulusal temsilli iki anket; 2280 katılımcıyla ise yine ABD’de internet tabanlı üçüncü bir anket daha gerçekleştirdiler. Her üç ankette de katılımcılara, gösterilere veya toplantılara katılmayı, politikacılarla ve medyayla iletişimi, bağış yapmayı da içeren politik katılımları ve oy verme geçmişleri soruldu. Narsisizm bu çalışmada, katılımcılardan kendilerine uygulanabilecek olan, “Hakkım olan saygıyı almakta ısrar ediyorum.” ve “Genellikle hak ettiğim saygıyı görüyorum.” gibi iki ifade arasında seçim yapmalarının istendiği bir anket aracılığıyla ölçüldü.

Bu çalışma sonucunda araştırmacılar, narsisizmi, karar mercilerle iletişim halinde olmak ve fikirlerini duyurmak gibi erken politikaya daha yüksek katılımla ilişkilendirdiler. Narsisizmi yüksek olan insanların ara seçimde oy kullanma ihtimalleri de daha yüksekti. Araştırmacılar, daha yüksek narsisizm seviyesine sahip insanların, tam anlamıyla daha fazla konuştukları için, seslerinin daha fazla duyulabileceğini ifade etti. Araştırmacılar, sonuçları daha da indirgeyerek üstünlük ve otorite/liderlik özelliklerini yine daha yüksek, kendi kendine yeterlilik gibi özellikleri de daha az politik katılımla ilişkilendirdiler. Hatemi bu sonuçları şöyle değerlendirdi:

Genel resim, kendilerine inanan ve kendilerinin diğerlerinden daha iyi olduğuna inananların siyasi sürece daha çok dahil oldukları şeklindedir. Aynı zamanda, kendi kendilerine yetebilen insanların politik süreçlere dahil olma ihtimalleri daha az olasıdır. Bu, politikaların ve seçim sonuçlarının, daha fazlasını isteyen ama daha azını veren kişiler tarafından yönlendirilebileceği anlamına gelir.

Bir sorunu tam olarak saptamak zor olsa da, aşırı narsisizm temsili, azaltılırken daha çeşitli seçmenler arasında siyasi katılımı arttırmanın yollarını bulmanın iyi bir başlangıç olabileceğini belirten Hatemi sözlerine şöyle devam etti:

Başarılı demokratik işleyiş, kurumlara güven ve demokratik sürece dahil olmayı gerektirir. Eğer narsist olanlar en çok müdahil olanlarsa ve siyasi sürecin bizzat kendisi halkı narsisizme sürüklüyorsa, bence demokrasimizin geleceği tehlike altında olabilir.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Üzücü! 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Güldürdü 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Neuroscience News | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/10/2020 04:57:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9418

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Bilgi Felsefesi
Kütle
Fizik
Hayvanlar Alemi
Göğüs
Habercilik
Evrim Ağacı
Albert Einstein
Coğrafya
Duygu
Dünya Sağlık Örgütü
Mühendislik
Tarih
Gerçek
İklim Değişimi
Sağlık
Yılan
Jinekoloji
Bakteri
Kromozom
Hastalık
Etimoloji
Uterus
Kuş
Koaservat
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer Hiroshima ve Nagasaki'yi öngörebilecek olsaydım, denklemimi 1905'te yırtıp atardım.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder