Bu Reklamı Kapat

İleri Düzeyde Narsisizm, Daha Fazla Siyasi Katılımla Bağlantılı Olabilir!

İleri Düzeyde Narsisizm, Daha Fazla Siyasi Katılımla Bağlantılı Olabilir! Vox
Bu Reklamı Kapat
Yazar Katie Bohn Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
1,669 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Siyasetle meşgul bir seçmen, gelişen bir demokrasinin kilit taşı olarak görülür fakat herkes seçimlere ve diğer siyasi faaliyetlere eşit derecede katılmayabilir. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, narsist kişilerin politik olarak daha fazla aktif olabilecekleri ortaya konmuştur.[1]

Amerika Birleşik Devletleri ve Danimarka’da yapılan bir dizi araştırma sonucunda araştırmacılar, ileri düzeyde narsist; yani hayranlık, bencillik ve yetki ihtiyacının kombinasyonuna sahip kişilerin siyasete katılma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bu kişiler, diğer siyasi faaliyetlerin yanı sıra, politikacılarla iletişim kurmaya, ara seçimlerde oy kullanmaya, dilekçe imzalamaya ve para bağışlamaya da daha meyillidir.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nin seçkin siyaset bilimi profesörü Peter Hatemi, bu bulguların, bazı siyasi adayların seçimlerde neden ve nasıl başarılı olabildiklerine dair fikir verebileceğini ifade etti.

Bu Reklamı Kapat

Politik süreçlerde yer alan ileri düzey narsist kişilerin, demokrasimizin şu anki durumunda rolü olmadığını düşünmek zor. Kişisel kazanç ve statülerine daha çok önem veren insanlar, seçimlerde daha büyük rol alırlarsa, arzularını yansıtan adayların çıkmasını bekleyebiliriz; yani narsisizm narsisizmi doğurur.

Araştırmacılara göre daha önceki çalışmalar, yüksek seviyeli narsisizmin, odağı yurttaşlık sorumluluğundan kişinin kendi çıkarına ve memnuniyetine kaydırması gibi, işleyen demokrasiye zarar verebilecek davranışlarla ilişkili olabileceğini göstermiştir. Toplumun genelindeki ileri seviyeli narsisizm, daha az uzlaşma, iş birliği ve affediciliğin yanı sıra daha fazla çatışma ve sivil çekişmeyle de bağlantılıdır.

Hatemi, ABD’deki mevcut siyasi ortamda, daha fazla insanın politik olarak aktif hale geldiğini, fakat bu seferberliğin kişilik tipleri arasında eşit bir şekilde dağılmadığını belirtti.

Araştırmacılar, çalışmaları için çeşitli veriler topladılar. ABD’de 500 ve Danimarka’da 2450 katılımcıyla ulusal temsilli iki anket; 2280 katılımcıyla ise yine ABD’de internet tabanlı üçüncü bir anket daha gerçekleştirdiler. Her üç ankette de katılımcılara, gösterilere veya toplantılara katılmayı, politikacılarla ve medyayla iletişimi, bağış yapmayı da içeren politik katılımları ve oy verme geçmişleri soruldu. Narsisizm bu çalışmada, katılımcılardan kendilerine uygulanabilecek olan, “Hakkım olan saygıyı almakta ısrar ediyorum.” ve “Genellikle hak ettiğim saygıyı görüyorum.” gibi iki ifade arasında seçim yapmalarının istendiği bir anket aracılığıyla ölçüldü.

Bu Reklamı Kapat

Bu çalışma sonucunda araştırmacılar, narsisizmi, karar mercilerle iletişim halinde olmak ve fikirlerini duyurmak gibi erken politikaya daha yüksek katılımla ilişkilendirdiler. Narsisizmi yüksek olan insanların ara seçimde oy kullanma ihtimalleri de daha yüksekti. Araştırmacılar, daha yüksek narsisizm seviyesine sahip insanların, tam anlamıyla daha fazla konuştukları için, seslerinin daha fazla duyulabileceğini ifade etti. Araştırmacılar, sonuçları daha da indirgeyerek üstünlük ve otorite/liderlik özelliklerini yine daha yüksek, kendi kendine yeterlilik gibi özellikleri de daha az politik katılımla ilişkilendirdiler. Hatemi bu sonuçları şöyle değerlendirdi:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Genel resim, kendilerine inanan ve kendilerinin diğerlerinden daha iyi olduğuna inananların siyasi sürece daha çok dahil oldukları şeklindedir. Aynı zamanda, kendi kendilerine yetebilen insanların politik süreçlere dahil olma ihtimalleri daha az olasıdır. Bu, politikaların ve seçim sonuçlarının, daha fazlasını isteyen ama daha azını veren kişiler tarafından yönlendirilebileceği anlamına gelir.

Hatemi; sorunu tam olarak saptamak zor olsa da aşırı narsisizmin temsilini azaltılırken daha çeşitli seçmenler arasında siyasi katılımı arttırmanın yollarını bulmanın iyi bir başlangıç olabileceğini belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

Başarılı demokratik işleyiş, kurumlara güveni, verimliliği ve demokratik sürece dahil olmayı gerektirir. Eğer narsist olanlar en çok müdahil olanlarsa ve siyasi sürecin bizzat kendisi halkı narsisizme sürüklüyorsa, bence demokrasimizin geleceği tehlike altında olabilir.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • İnanılmaz 6
 • Umut Verici! 5
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Üzücü! 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Güldürdü 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Neuroscience News | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/01/2022 06:38:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9418

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Tercih
Ölüm
Kuyrukluyıldız
Abd
Süpernova
Kertenkele
Elektron
Psikoloji
Mikoloji
Amerika Birleşik Devletleri
Koaservat
Veri Bilimi
Algı
Hominidae
Arı
2019-Ncov
Kimya Tarihi
Ekonomi
Periyodik Tablo
Sıvı
Ornitoloji
Konuşma
Bilim
Göz
Kuantum
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et