Pakistan'daki Deprem Dünya'nın En Yeni Adasını Yarattı!

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 14 saniyede okuyabilirsiniz.
Pakistan

Salı günü Pakistan'ın Baluçistan bölgesindeki Awaran'da meydana gelen yıkıcı deprem, yüzlerce insanı öldürdü ve binlercesini evsiz bıraktı. Devlet, şu anda yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeye çalışıyor.

Ancak deprem, bunun haricinde binlerce yerlinin ve şu anda, Dünya'nın dört bir yanından insanların başka bir açıdan daha ilgisini çekiyor: deprem sebebiyle Pakistan'ın Gwadar sahil şeridinde, Hint Okyanusu içerisindeki kara parçası yükselerek yeni bir ada oluşturdu.

Gwadar'daki yerli hükümet ofisi, bu yeni ada üzerinde yürüyen insanların fotoğraflarını yayınladı. Pakistan'ın deniz kuvvetleri jeologu Mohammed Danish'e göre oluşan ada 18 metre yükseklikte, 30 metre genişlikte ve 76 metre uzunluğunda... Bu ölçüleriyle Dünya'nın en genç adası, bir tenis kortundan biraz geniş ve bir Amerikan futbolu sahasından biraz kısa.

Bir deprem sırasında meydana gelen kitlesel hareketlerden ve sismik aktiviteden ötürü bazı deniz tabanlarının dikey olarak yükselip, bazılarının yine dikey olarak alçalması son derece normaldir. Dolayısıyla Salı günü meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem sonucunda böyle bir adanın oluşması çok da şok edici değil. Pakistan Jeolojik Araştıma Ekibi'nin Associated Press ile yaptığı röportajda, bu tip adaların kimi zaman uzun süreler su yüzeyinde kalıp, tekrar su altına gömüldüğü belirtildi.

Pakistan henüz adaya bir isim verme konusunda karar vermiş değil, ancak bir Pakistan gazetesi olan Express Tribune, okurlarına adanın isminin ne olması gerektiğini sormaya başladı bile!

 

Not: Bu yazı Washington Post adresinden çevrilmiştir.

 

Adayla ilgili bazı diğer görseller ise şu şekilde:

 

 

0 Yorum
Çağrı Mert Bakırcı
Çağrı Mert Bakırcı
Kurucu, Baş Editör
Profil
Geri Bildirim