Pakistan'daki Deprem Dünya'nın En Yeni Adasını Yarattı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Salı günü Pakistan'ın Baluçistan bölgesindeki Awaran'da meydana gelen yıkıcı deprem, yüzlerce insanı öldürdü ve binlercesini evsiz bıraktı. Devlet, şu anda yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeye çalışıyor.

Ancak deprem, bunun haricinde binlerce yerlinin ve şu anda, Dünya'nın dört bir yanından insanların başka bir açıdan daha ilgisini çekiyor: deprem sebebiyle Pakistan'ın Gwadar sahil şeridinde, Hint Okyanusu içerisindeki kara parçası yükselerek yeni bir ada oluşturdu.

Gwadar'daki yerli hükümet ofisi, bu yeni ada üzerinde yürüyen insanların fotoğraflarını yayınladı. Pakistan'ın deniz kuvvetleri jeologu Mohammed Danish'e göre oluşan ada 18 metre yükseklikte, 30 metre genişlikte ve 76 metre uzunluğunda... Bu ölçüleriyle Dünya'nın en genç adası, bir tenis kortundan biraz geniş ve bir Amerikan futbolu sahasından biraz kısa.

Bir deprem sırasında meydana gelen kitlesel hareketlerden ve sismik aktiviteden ötürü bazı deniz tabanlarının dikey olarak yükselip, bazılarının yine dikey olarak alçalması son derece normaldir. Dolayısıyla Salı günü meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem sonucunda böyle bir adanın oluşması çok da şok edici değil. Pakistan Jeolojik Araştıma Ekibi'nin Associated Press ile yaptığı röportajda, bu tip adaların kimi zaman uzun süreler su yüzeyinde kalıp, tekrar su altına gömüldüğü belirtildi.

Pakistan henüz adaya bir isim verme konusunda karar vermiş değil, ancak bir Pakistan gazetesi olan Express Tribune, okurlarına adanın isminin ne olması gerektiğini sormaya başladı bile!

 

Not: Bu yazı Washington Post adresinden çevrilmiştir.

 

Adayla ilgili bazı diğer görseller ise şu şekilde:

 

 

Elif Yavuz

Gribalıkçıl (Gümüşçün)

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim