Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Pablo Escobar'ın Hipopotamları: Kolombiya'nın Zararlı "Kokain Su Aygırları" İtlaf Edilmeli mi?

Pablo Escobar'ın Hipopotamları: Kolombiya'nın Zararlı "Kokain Su Aygırları" İtlaf Edilmeli mi? Euronews Türkçe
Suda ağzını açmış bir hipopotam.
3 dakika
8,876
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kolombiya’nın en ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar 1993’te öldürüldü; ancak Kolombiya’da etkisi hala hissedilmeye devam ediyor. Hem de hiç beklenmedik bir şekilde...

Meksika ve Kolombiya üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, Escobar'ın çiftliği Hacienda Napoles'deki özel hayvanat bahçesi için Kolombiya'ya getirilen su aygırları (diğer adıyla hipopotamlar) o kadar başarılı bir şekilde üretildiler ki, şu anda çevreye olumsuz etkileri bulunuyor ve insan güvenliği konusunda ciddi endişeler yaratıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Sayıları istikrarlı bir şekilde arttıkça su aygırları, Hacienda Napoles’den çıkarak, Medellin şehrinin yaklaşık 160 km doğusundaki Antioquia Bölgesi’ne doğru, Magdalena Nehri havzasının etrafı boyunca dağılarak yayıldılar.

Biological Conservation dergisinde yayınlanan bir çalışmayı kaleme alan yazarlar, su aygırlarının sebep olabileceği uzun vadeli olumsuz etkileri önlemek için itlaf edilmelerini önerdiler; ancak diğer bilim insanları, hayvan refahını gözeterek ve bazı yerlilerin yeni komşularına bağlanması konusundaki endişeleri gerekçe göstererek, su aygırı popülasyonunu kontrol etmek için bir kısırlaştırma (kastrasyon) programı çağrısında bulundular (ne var ki su aygırı kısırlaştırması, bilim dünyasında meşhur bir şekilde zordur).

Tüm Reklamları Kapat

Kokain Hipopotamları Yok Edilmeli mi?

1980'lerde Escobar, canlı hayvan koleksiyonuna katmak için bir erkek ve üç dişi su aygırı ithal etti. Ölümünün üzerine, diğer egzotik hayvan türleri başka bir yere taşındılar; ancak araştırmaya göre, su aygırlarını yakalamak ve taşımak zor olduğu için, onlar orada bırakıldı.

Su aygırları kısa bir süre sonra etraftaki alana yayılmaya başladı; bunun üzerine harekete geçen hükümetin su aygırlarını itlaf etme çabaları, halkın protestoları sonucu durduruldu. Bunun yerine bir kısırlaştırma kampanyası başlatıldı; ancak bu uygulama, su aygırlarının ilerlemesini yavaşlatma konusunda bu pek bir işe yaramadı. 2011'den 2019'a kadar 4 erkek su aygırı ve 2 dişi kısırlaştırıldı. Ancak çalışmaya göre, bu programların su aygırlarının çoğalmaları üzerinde önemli bir etkisi yok gibi görünüyor.

Araştırmacılar, 2012’de sayıları 35 olan hipopotamların sayısının şu anda muhtemelen 80’den fazla olduğunu dile getiriyorlar. Aynı zamanda hiçbir önlem alınmaması halinde, Kolombiya’ya yayılmaya devam edeceklerinden endişeleniyorlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ayrıca çalışma kapsamında, hipopotamların sudaki oksijen seviyeleri üzerindeki olumsuz etkilerinin balıkları ve eninde sonunda insanları etkileyebileyeceğini gösteren bir araştırmaya değiniliyor ve aynı zamanda hipopotamlardan insanlara geçebilecek olası hastalıklar konusunda endişeler dile getiriliyor.

Çalışmada, hipopotamların mahsulleri yiyerek veya tahrip ederek ve insanlarla saldırgan etkileşimlerde bulunarak, o bölgedeki insanların geçim kaynaklarına ve güvenliklerine yönelik bir tehdit oluşturduklarından bahsediliyor. Araştırmacılar, Mayıs 2020'de 45 yaşındaki bir adamın ciddi şekilde yaralandığı bir su aygırı saldırısının yanı sıra insanları kovalayan su aygırlarından söz ediyorlar.

Ancak çalışmayı kaleme alanlar hayvanları itlaf etmeyi önerirken, Kolombiya Ulusal Üniversitesi'nden bir biyolog olan Enrique Zerda Ordóñez, kısırlaştırma programlarının ileriye yönelik olduğuna inanıyor. Zerda, suaygırlarını itlaf etmenin "kolay bir seçenek" olacağını, ancak Afrika'da tükenme tehlikesi altında olan bir türün soyunu etkileyebileceğini söyledi. Üniversite üzerinden yapılan bir basın açıklamasında Ordóñez, su aygırlarını kısırlaştırmanın kolay bir iş olmadığını söylüyor. Aynı zamanda sayıları daha da artmadan önce bunu yapmanın hem mümkün, hem de gerekli olduğuna inanıyor:

Şu anda yetkililer bu türün bir sorun olduğunu düşünmüyorlar, ancak gelecekte sayıları 400-500 civarına ulaştığında, aynı bölgelerde beslenen diğer türlerin hayatta kalması için bir tehdit unsuru haline gelebilirler.

CORNARE Bölgesel Çevre Ajansı'nda Ormanlar ve Biyoçeşitlilik Başkanı David Echeverri Lopez, CNN'e durumun hassas olduğunu söylüyor:

Onları öldürme seçeneği hep teklif ediliyor. Ancak bunun şu anda olabileceğini hayal etmek çok zor.

Echeverri, su aygırlarının yerel ekosistemleri tamamen değiştirebilme kapasitesine sahip istilacı bir tür olmasına rağmen, yerel halkın onlara alıştığını söyledi. İnsanların sevgi besledikleri hipopotamların, turistik ilgi odağı haline geldiklerini söylüyor.

Ama ne olursa olsun, bazı su aygırlarının öldürülmesi gerekecek, çünkü onları bulmak ve başka bir yere taşımak veya kısırlaştırmak neredeyse imkansızdır. Alternatif çözümler üretmek için bir sivil toplum örgütü olan Animal Balance ile birlikte çalışan Echeverri, şöyle diyor:

Ancak yeterli kaynakların mevcut olduğunu varsayarsak, şu anda göllerde ve doğum kontrolü uygulanmasına olanak sağlayan yerlerde bulunan bazı hipopotamlar da var.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
30
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 20
 • Merak Uyandırıcı! 12
 • Tebrikler! 7
 • Üzücü! 6
 • Korkutucu! 5
 • Muhteşem! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 3
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: CNN | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/02/2024 19:46:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10029

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Dışkı
Astrofotoğrafçılık
Konuşma
Bebek
Köpekgil
Diş
Gerçek
Sars-Cov-2
Şüphecilik
Antik
Mühendislik
Elektrokimya
Rna
Dişler
Nanoteknoloji
Kanıt
Botanik
Kütleçekimi
Entomoloji
Bilim Felsefesi
Hastalık Yayılımı
Kurbağa
Küresel Isınma
Balık Çeşitliliği
Yangın
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Guy, et al. Pablo Escobar'ın Hipopotamları: Kolombiya'nın Zararlı "Kokain Su Aygırları" İtlaf Edilmeli mi?. (28 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 24 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10029
Guy, J., Erdem, B., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 28). Pablo Escobar'ın Hipopotamları: Kolombiya'nın Zararlı "Kokain Su Aygırları" İtlaf Edilmeli mi?. Evrim Ağacı. Retrieved February 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10029
J. Guy, et al. “Pablo Escobar'ın Hipopotamları: Kolombiya'nın Zararlı "Kokain Su Aygırları" İtlaf Edilmeli mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Bengisu Erdem, Evrim Ağacı, 28 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10029.
Guy, Jack. Erdem, Bengisu. Bakırcı, Çağrı Mert. “Pablo Escobar'ın Hipopotamları: Kolombiya'nın Zararlı "Kokain Su Aygırları" İtlaf Edilmeli mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Bengisu Erdem. Evrim Ağacı, January 28, 2021. https://evrimagaci.org/s/10029.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close