Neptün ve Triton

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Güneş'e yakınlık sırasına göre 8. sırada alan Neptün, Güneş Sistemi içerisindeki hacimce en büyük 4., kütlece en büyük 3. gezegendir. Yapı bakımından Uranüs ile benzer özelliklere sahip olan Neptün'ün keşfi 23 Eylül 1846'da Urbain Le Verrier ile Johann Galle tarafından yapılmıştır. Dünya'dan kütlece 17 kat büyük olan Neptün'ün Güneş etrafındaki 1 tam turu 164.8 Dünya yılı sürer. 1 Neptün günü ise Dünya'daki 16 saat, 6 dakika 36 saniyeye eşittir. Güneş Sistemi içerisindeki en soğuk gezegenlerden biri olan Neptün'ün en düşük sıcaklığı, bulutların olduğu seviyede -218 santigrat dereceye kadar düşebilir. Gezegenin çekirdeği ise 5100 santigrat derecedir.

Öte yandan Triton, Neptün'ün sahip olduğu en büyük doğal uydudur. 10 Ekim 1846 yılında William Lassell tarafından keşfedilmiştir. Triton'un en ilginç özelliklerinden birisi, Güneş Sistemi içerisindeki 7. en büyük uydu olmasına rağmen etrafında döndüğü gezegenin dönüş yönünün aksi yönde dönüyor olmasıdır (retrograt yörünge). Bu durum, onun Kuiper Kuşağı'ndan gelen ve Uranüs'ün çekimine kapılmış bir cüce gezegen olduğu fikrini doğurmaktadır.

Görsel, bir sanatçı tarafından hazırlanmıştır.

Cehalete Karşı En Güçlü Silah, Bilimdir!

Asla Pes Etmeyin!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder