Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Güneş'e yakınlık sırasına göre 8. sırada alan Neptün, Güneş Sistemi içerisindeki hacimce en büyük 4., kütlece en büyük 3. gezegendir. Yapı bakımından Uranüs ile benzer özelliklere sahip olan Neptün'ün keşfi 23 Eylül 1846'da Urbain Le Verrier ile Johann Galle tarafından yapılmıştır. Dünya'dan kütlece 17 kat büyük olan Neptün'ün Güneş etrafındaki 1 tam turu 164.8 Dünya yılı sürer. 1 Neptün günü ise Dünya'daki 16 saat, 6 dakika 36 saniyeye eşittir. Güneş Sistemi içerisindeki en soğuk gezegenlerden biri olan Neptün'ün en düşük sıcaklığı, bulutların olduğu seviyede -218 santigrat dereceye kadar düşebilir. Gezegenin çekirdeği ise 5100 santigrat derecedir.

Öte yandan Triton, Neptün'ün sahip olduğu en büyük doğal uydudur. 10 Ekim 1846 yılında William Lassell tarafından keşfedilmiştir. Triton'un en ilginç özelliklerinden birisi, Güneş Sistemi içerisindeki 7. en büyük uydu olmasına rağmen etrafında döndüğü gezegenin dönüş yönünün aksi yönde dönüyor olmasıdır (retrograt yörünge). Bu durum, onun Kuiper Kuşağı'ndan gelen ve Uranüs'ün çekimine kapılmış bir cüce gezegen olduğu fikrini doğurmaktadır.

Görsel, bir sanatçı tarafından hazırlanmıştır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 23:40:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4268

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yapılması gerekeni bilmek, korkuyu yok eder.”
Rosa Parks
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder