Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Neandertal Kemikleri Üzerindeki İzler: Yamyamlık Mı, Ritüel Mi?

Neandertal Kemikleri Üzerindeki İzler: Yamyamlık Mı, Ritüel Mi?
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Marillac kazı alanında bulunan iki yetişkin ve bir çocuk fosil kalıntıları, Fransa’nın Poitou-Charentes bölgesindeki Neandertallerin, yakın zamanda ölen arkadaşlarının kemiklerini kesiyor ve kırıyor olduklarını ortaya koydu. Bu işlemler, diğer Neandertal kazı alanlarında da gözlendi, fakat bilim insanları hala bunu yemek için mi yoksa tören olarak mı yaptıklarını bilmiyorlar.

Fransa’daki Marillac kazı alanında keşfedilen, hayvan kemikleri (%90’ı ren geyiği), insan ve Mousterian aletler, alanın Neanderthal (Homo neanderthalensis) avlanma alanı olarak tanımlanmasını sağladı. Bu alan ile ilgili en ilginç olan şey ise, hominid kemiklerinin çok fazla olması ve bir çoğu henüz incelenemedi.

American Journal of Physical Anthropology (Amerikan Fiziksel Antropoloji Dergisi) isimli akademik dergide, yayınlanan çalışma, 1967-1980 yılları arasında 57,600 yıl öncesine tarihlenen üç bireye ait kalıntıların ilk analizi niteliğinde. Bu kalıntılar, sağ radius kemiğinin (ön kol kemiklerinden biri) diyafizini (uzun kemiklerin gövde kısmı), sol fibula kemiğinin diyafizini ve sağ femurun (uyluk kemiği) büyük parçasını içermektedir. Sonuncu kemik bir çocuğa aittir.

Diğer Neandertal kalıntıları ve modern insanlarla karşılaştırıldığında, bilim insanları sadece bu kemiklerin güç ve fiziksel yapı bakımından Neanderthal olduklarını değil ayrıca, bu kemiklerin ölümlerinden hemen sonra işleme tabi tutulduklarını da görmüşlerdir.

Complutense University of Madrid’te profesör ve University of Bordeaux’da araştırıcı olan çalışmanın ana yazarı Maria Dolares Garralda, “Bazı Neanderthal gruplarının çocuk ve ya yetişkin bedenlerini ölümlerinden kısa süre sonra taş aletlerle kesmiş ya da koparmışlar.”, diyor.

Kesmek, vurmak, kırmak ve lekeler

Femur kalıntısnın, 9-10 yaşlarında ölmüş olan bir çocuğa ait olduğu düşünülüyor. Üzerinde birbirine 0,5 cm mesafeleri olan iki büyük kesik izi görünüyor. Kemiğin korunma durumundan yola çıkarak, araştırıcılar kemik hala tazeyken femurun, eklemlerin yer aldığı alt ve üst ucunu kemiğin gövdesinden ayırmak amacıyla kırmış olduğunu gösterdiler.

“Üst kenardaki izler, ölüm sonrası oluşmuş konkiod (salyangoz kabuğu) şekli göstermektedir (doğal ayrılma durumlarında görülmez).” denmekte. Al kısımdaki ise eğik spiral biçimli bir kırık bulunmakradır. Bu da kemik daha tazeyken kırıldığını doğruluyor.

Garralda, “Kırıkların yapısı, çocuğun öldükten hemen sonra işleme tabi tutulduğunu gösteriyor. Sağ bacak, femurun kırılmasına neden olan bir çok darbe almış ve kesik izleri doğa için insansı denebilir, yani diğer bir hayvanın ısırığına dair herhangi bir iz görülmemektedir.” diyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İki yetişkin kemikleri de aynı izleri gösteriyor. Radius kalıntısı, büyük olasılıkla bir erkeğe aitti ve kesik izi, ölümden hemen sonra çakmaktaşı aletlerle yapılmış gibi görünüyor. Çalışmada, “En belirgin olanların, birbirlerinin üzerinden geçen üç çizgidir, bunlar kemik henüz tazeyken yapılmıştır.” denmektedir.

Fibula için, iki ucunda görülen kemik tazeyken yapılmış olan kırıkların yanı sıra, alt kısımda elle vurmaya işaret eden izler de bulunmakta. Fakat, “yırtıcılara ait herhangi kesik veya ize rastlanmamıştır.” araştırıcılar bunu vurguluyorlar. Analiz edilen diğer iki kalıntının aksine, fibula fosili çok sayıda manganez lekeleri de bulunmaktadır. Manganez, mağarada çok bulunan ve kemiklere siyah renk veren bir mineraldir.

Yamyamlık mı, Ritüel mi?

Araştırmacılardan oluşan ekip, Neanderthallerin bunu neden yaptığını bilmemektedirler: “Belki de bu bir ritüeldi –bu tip ritüeller günümüzde dünyanın belirli bölgelerinde devam etmektedir- veya yemek içindi –tadı için yapılan yamyamlık ya da ihtiyaç için-“ uzmanların düşünceleri bu yönde. Yamyamlık hipotezini öne sürmek konusunda biraz tedbirli davranıyorlar, nedenleri ise bu alanda bulunan hayvan kemiklerinin Neandertallerin yemeği olma ihtimali.

Gerralda, “Buna benzer durumların olduğu Neandertal bölgelerini tarihlendirmek, bu durumların daha yakın zamanlarda olduğunu gösteriyor, modern insanlar eş zamanlı yaşayan gruplar da buna dahil, fakat biz Neandertallerin insan eti yediğini gösteremiyoruz (daha modern topluluklarda daha önce bu gösterilmiş olsa da)." diyor.

Ek olarak, bu ölüm sonrası vücutlara yapılan işlemler, grubun üyeleri tarafından uygulanmaktadır, Marillac kazı alanında bulunan diğer kemikler, hayvanların çiğnemesini veya yemiş olmasını gösteren izleri de barındırmaktadır. Uzmanlar, “Bu izler ve deformasyonlar, üzerinde çalışılan bu üç Neanderthal diyafizinden açıkça ayırt edilebilir.” diye sonuçlandırmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 31/10/2020 11:11:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7011

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Sağlık
Metabolizma
Sinir Hücresi
Diyet
İhtiyoloji
Ölümden Sonra Yaşam
Element
Yas
Tedavi
Hastalık Kontrolü
Zihin
İnsan
Çocuk
Enzim
Mutasyon
Yılan
Yeni Koronavirüs
Sinir
Kütleçekimi
Entropi
Molekül
Diş Sorunları
Hamile
Saç
Covid-19
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya, her insanın ihtiyaçlarını karşılayabilir; ancak her insanın açgözlülüğünü değil!”
Mahatma Gandhi
Geri Bildirim Gönder