Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

NASA Yanlışlıkla Büküm Sürüşünü Keşfetti mi?

NASA Yanlışlıkla Büküm Sürüşünü Keşfetti mi?
Star Trek'teki USS Enterprise'ın büküm sürüşünü gösteren bir sanat eseri.
Inverse
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

NASA'daki bir grup bilim insanı, EMdrive odası adı verilen bir odada parçacıkları yanlışlıkla ışıktan daha hızlı hareket ettirdi. Eğer bu doğruysa, ışıktan hızlı hareket etmemiz mümkün olabilir.

Gerçek mi?

Sahte

Gerçek Ne?

NASA'nın yaptığı bir deney sırasında bazı parçacıkların ışıktan hızlı hareket ettiği ölçüldü. Ancak bu ölçümler tekrar edilemedi ve o ölçümlerin neden o sonucu verdiği anlaşılamadı. Bu ölçümün tekrar edilememiş olması, deneyde anlık bir sensör/ölçüm hatasına işaret etmektedir. Kütleli cisimlerin ışık hızını geçmesi imkansızdır. Işık, şu anda bildiğimiz fizik yasaları dahilinde evrensel hız sınırıdır.

İddianın Kökeni

2015 yılında birçok okurumuz bize internette (özellikle İngilizce kaynaklarda) dolaşan, "NASA yanlışlıkla büküm sürüşünü keşfetmiş olabilir!" başlıklı ve türevlerindeki içerikteki haberlerle ilgili sorular sordu. NASA, iddialar üzerine resmi bir açıklama yaparak haberlerde çıkan hataları düzeltmek zorunda kaldı.

Bilgiler

Büküm sürüşü, Uzay Yolu (Star Trek) dizisinde ileri sürülen, uzay-zaman dokusunun bir kısmını sıkıştırıp, bir kısmını esneterek bir "büküm" yaratıp, ışık hızının bile aşılabileceğini ileri süren bir bilimkurgu içeriğidir.

NASA, "EMdrive" adı verilen bir çalışma dahilinde yaptıkları araştırmalar sırasında, gönderdikleri bazı lazerlerin ışık hızını aşan bir sürate ulaşmış olabileceğini, bunun "adeta büküm sürüşü gibi olduğunu" düşündüklerini söylemişti. Bu konuyu abartmayı tercih eden medya kaynakları, yüzlerce farklı siteden NASA'nın büküm sürüşünü keşfettiğini, artık uzak yıldızlara birkaç yılda ulaşabileceğimizi ilan ettiler.

Ne yazık ki böyle bir şey yok. NASA, lazer hızıyla ilgili ölçümlerinin doğru olduğundan emin olmamakla birlikte, haberler üzerine yaptıkları resmî açıklamada, "Büküm sürüşü şu anda sadece bir hayalden ibaret." diye belirttiler. Aradan yıllar geçmesine rağmen, 2015'teki deneysel anomali tekrar yaratılamadı ve sebebi halen anlaşılabilmiş değil. Dolayısıyla deneysel ve tek seferlik bir ölçüm/sensör hatası olması çok olası.

Bu Hata İlk Değil

Aslında bunu daha önce nötrinoların hızıyla ilgili yapılan ölçümlerde yaşamıştık. Basit bir kalibrasyon hatasından kaynaklanan ölçümler, bazı parçacıkların ışık hızını geçtiğini "göstermişti". Ancak kısa sürede bilim insanları hatayı fark ettiler ve ışık hızının geçilmediğini gördüler.

Kütleli bir parçacığın şu anda bildiğimiz fizik yasaları dahilinde ışığın hızını geçmesi imkansız. Takyonların bunu yapabileceğini düşünüyorsanız, buradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu imkansızlığın en basit ve temel sebebi, kütleli bir parçacığın ışık hızını geçmek için sonsuz enerjiye ihtiyaç duyması; ancak Evren içerisinde sonsuz enerjinin bulunmamasıdır. Bu konuyla ilgili çok daha kapsamlı açıklamalarımız için buradaki ve buradaki yazılarımızı okuyabilirsiniz. Işık hızında giden bir aracın farlarını yaktığınızda olacakları öğrenmek içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Bu tarz durumlarda tavsiyemiz, haber kaynaklarının abartılı iddialarına kapılmadan, bilimsel araştırma verilerinin değerlendirilmesini ve teyit edilmesini beklemektir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 13
 • Bilim Budur! 6
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 3
 • İnanılmaz 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/09/2020 19:27:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3588

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Besin
Doğum
Cinsiyet Araştırmaları
Enfeksiyon
Lipit
Zooloji
Zehirli Mantar
Kimya
Elektrik
Mistisizm
Kafatası
Matematik
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Beslenme Bilimi
Film
İspat
İnsanlar
Homo Sapiens
Uzay Görevleri
Bilim
Maske
Dağılım
Radyasyon
Tardigrad
Galaksi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Rahatlıkla söyleyebilirim ki hiç kimse kuantum mekaniğini anlamamaktadır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder