Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Nanotyrannus: Farklı Dinozor Olduğu Sanılan Ama Sonradan "Genç Bir T. rex" Olarak Yorumlanan Fosillerin Gerçekten de Yeni Bir Dinozor Türü Olduğu Anlaşıldı!

Nanotyrannus: Farklı Dinozor Olduğu Sanılan Ama Sonradan "Genç Bir T. rex" Olarak Yorumlanan Fosillerin Gerçekten de Yeni Bir Dinozor Türü Olduğu Anlaşıldı!
4 dakika
684
Tüm Reklamları Kapat

"Yavru T. rex" olduğuna inanılan fosiller üzerinde yapılan yeni bir analiz, bunların T. rex'ten daha dar çeneli, daha uzun bacaklı ve daha büyük kollu küçük bir tyrannosaur'un yetişkinleri olduğunu gösteriyor. Nanotyrannus lancensis olarak adlandırılan bu yeni tür, aslında ilk olarak onlarca yıl önce adlandırılmıştı; ancak daha sonradan "genç T. rex" olarak yeniden yorumlanmıştı.

Nanotyrannus'a ait ilk kafatası 1942 yılında Montana'da bulunmuştur; ancak paleontologlar on yıllar boyunca bunun ayrı bir tür mü yoksa çok daha büyük olan T. rex'in bir yavrusu mu olduğu konusunda gidip gelmişlerdir.

Tüm Reklamları Kapat

İngiltere'deki Bath Üniversitesi Milner Evrim Merkezi'nden Dr. Nick Longrich ve ABD'deki Chicago Üniversitesi'nden Dr. Evan Saitta, büyüme halkalarına, Nanotyrannus'un anatomisine ve daha önce tanınmayan genç bir T. rex fosiline bakarak fosilleri yeniden analiz etti.

Nanotyrannus kemiklerindeki büyüme halkalarını ölçerek, bunların kemiğin dışına doğru daha sıkı bir şekilde paketlendiğini, yani büyümenin yavaşladığını gösterdiler. Bu da bu hayvanların genç bir dinozordan beklenecek şekilde hızlı büyüyen yavrular değil, neredeyse tam boya erişmiş hayvanlar gösteriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Fossil Studies dergisinde yayınlanan analiz, bulunan fosillerin büyümesini modelleyerek bu canlıların maksimum 900-1500 kilograma ve beş metreye ulaşmış olabileceğini gösterdi.[1] Bu, 8.000 kilograma ve dokuz metreden fazlasına erişebilen dev T. rex'in boyutunun yaklaşık %15'i. Longrich, şöyle diyor:

Bu sonuçları gördüğümde çok şaşırdım. Bu kadar kesin olmasını beklemiyordum. Eğer genç T. rex'lerse deli gibi büyümeleri, yılda yüzlerce kilo almaları gerekirdi ama biz bunu göremiyoruz. Verileri birçok farklı şekilde modellemeyi denedik ve düşük büyüme oranları elde etmeye devam ettik. Bu, bu hayvanların genç T. rex olduğu hipotezinin sonu gibi görünüyor.

Bunların ayrı türler olduğunu gösteren bir diğer işaret de Nanotyrannus ile T. rex arasında özellikler sergileyen hiçbir fosilin bulunamamış olması: Eğer biri diğerinin yavru formu olsaydı, ara yaşlarda ikisinin karışımı olan fosiller de var olurdu.  İnceledikleri her fosil, ya bir türe ya da diğerine tam olarak oturuyordu. Zaten diğer tiranozorların büyüme şekilleri de bunların genç T. rex olduğu hipotezine uymuyordu. Dr. Longrich şöyle diyor:

Diğer tiranozorların yavrularına bakarsanız, yetişkinlerin ayırt edici özelliklerinin çoğunu gösterirler. T. rex'in yakın bir akrabası olan Tarbosaurus gençleri, yetişkinlerin ayırt edici özelliklerini gösterir. Tıpkı kedi yavrularının kedilere, köpek yavrularının köpeklere benzemesi gibi, farklı tiranozorların yavruları da ayırt edicidir. Ve Nanotyrannus, bir T. rex'e hiç benzemiyor. Tabiii ki bugüne kadar bulduğumuz diğer tiranozorlara ya da dinozorlara hiç benzemeyen, özel bir büyüme şekline de sahip olabilir, ama bu olası değil. Bu hayvan, büyük olasılıkla bir T. rex değil.

Ancak bu, bir başka gizemi ortaya çıkarıyor: Eğer Nanotyrannus genç bir Tyrannosaurus değilse, o zaman neden hiç kimse genç bir T. rex bulamadı? Longrich, şöyle izah ediyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu, her zaman en büyük sorulardan biri olmuştur. Aslında bir tane bulduğumuz ortaya çıktı. Ancak fosil yıllar önce toplanmış, bir müze çekmecesinde tanımlanamayan kemiklerle dolu bir kutuya konmuş ve sonra da unutulmuştu.
T. rex ile Nanotyrannus'un büyüme eğrilerini karşılaştıran grafik
T. rex ile Nanotyrannus'un büyüme eğrilerini karşılaştıran grafik

Araştırma, Longrich ve yardımcı yazar Evan Saitta'yı, San Francisco'daki bir müzede saklanan ve genç bir Tyrannosaurus olarak tanımladıkları önceki bir fosil keşfine götürdü. Bu genç T. rex, onu Tyrannosaurus ile ilişkilendiren, ancak Nanotyrannus'ta görülmeyen ayırt edici özelliklere sahip bir kafatası kemiği (ön kemik) ile temsil ediliyordu. Bu kemik, kafatası yaklaşık 45 cm uzunluğunda ve vücut uzunluğu yaklaşık 5 metre olan küçük bir hayvana aitti. Dr. Longrich şunları söylüyor:

Evet, bu sadece bir örnek ve sadece bir kemik, ama bize de zaten sadece bir tane gerekiyor. T. rex kafatası kemikleri çok ayırt edici, başka hiçbir şey ona benzemiyor. Genç T. rex'ler var, ancak çoğu dinozorun yavruları gibi inanılmaz derecede nadirler.

Araştırmacılar, bu bulguların Nanotyrannus'un Tyrannosaurus ile yakından ilişkili olmayan ayrı bir tür olduğuna dair güçlü bir kanıt olduğunu savunuyor. Kalın yapılı akrabasına göre daha hafif yapılı ve uzun bacaklıydı. Ayrıca ünlü kısa kollu T. rex'in aksine daha büyük kollara sahipti. Dr. Longrich, şöyle anlatıyor:

Kollar aslında T. rex'inkilerden daha uzundu. En büyük T. rex bile bu küçük Nanotyrannus'tan daha kısa kollara ve daha küçük pençelere sahiptir. Bu, kolların aslında oldukça zorlu silahlar olduğu bir hayvandı. Bu gerçekten tamamen farklı bir hayvan - küçük, hızlı, çevik. T. rex boyutuna ve gücüne güveniyordu, ama bu hayvan hızına güveniyordu.

Uzun kolları ve diğer özellikleri, T. rex ile yalnızca uzaktan akraba olduğunu ve T. rex'in bir parçası olduğu Tyrannosauridae ailesinin dışında, kendi yırtıcı dinozor ailesinde yer almış olabileceğini gösteriyor.

Yeni çalışma, on yıllar öncesine dayanan bu sorunla ilgili bir dizi yayının sonuncusu. Longrich şöyle anlatıyor:

Nanotyrannus paleontolojide oldukça tartışmalı bir tür. Kısa bir süre önce, bu sorunu nihayet çözmüşüz gibi görünüyordu ve bu genç bir T. rex'ti. Yaklaşık altı yıl önce fosillere yakından bakıp bunca yıldır yanlış anladığımızı fark edene kadar ben de Nanotyrannus hakkında çok şüpheciydim.

Yazarlar, dinozorları genellikle tamamlanmamış iskeletlerine dayanarak birbirinden ayırmanın ne kadar zor olduğu göz önüne alındığında, dinozorların ve diğer fosil türlerinin çeşitliliğini hafife alıyor olabileceğimizi öne sürüyorlar. Longrich, sözlerini şöyle bitiriyor:

Dinozorların en ünlüsü hakkında hala ne kadar çok şey bilmediğimizi düşünmek şaşırtıcı. Başka neleri yanlış anladığımızı merak ediyorsunuz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
38
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ N. R. Longrich, et al. (2024). Taxonomic Status Of Nanotyrannus Lancensis (Dinosauria: Tyrannosauroidea)—A Distinct Taxon Of Small-Bodied Tyrannosaur. Fossil Studies, sf: 1-65. doi: 10.3390/fossils2010001. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/03/2024 11:06:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/16404

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entomoloji
Nadir
Hızlı
Sıcaklık
Newton
Şehir Hastanesi
Üreme
Kas
Bilinç
Kimya Tarihi
Astronot
Renk
Teşhis
Araştırma
Nörobilim
Diş Hastalıkları
Hayvan Davranışları
Meyve
Hücre
Cansız
Evrimsel Tarih
Çevre
Hindistan
Primatlar
Gaz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Nanotyrannus: Farklı Dinozor Olduğu Sanılan Ama Sonradan "Genç Bir T. rex" Olarak Yorumlanan Fosillerin Gerçekten de Yeni Bir Dinozor Türü Olduğu Anlaşıldı!. (4 Ocak 2024). Alındığı Tarih: 4 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/16404
Bakırcı, Ç. M. (2024, January 04). Nanotyrannus: Farklı Dinozor Olduğu Sanılan Ama Sonradan "Genç Bir T. rex" Olarak Yorumlanan Fosillerin Gerçekten de Yeni Bir Dinozor Türü Olduğu Anlaşıldı!. Evrim Ağacı. Retrieved March 04, 2024. from https://evrimagaci.org/s/16404
Ç. M. Bakırcı. “Nanotyrannus: Farklı Dinozor Olduğu Sanılan Ama Sonradan "Genç Bir T. rex" Olarak Yorumlanan Fosillerin Gerçekten de Yeni Bir Dinozor Türü Olduğu Anlaşıldı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 04 Jan. 2024, https://evrimagaci.org/s/16404.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Nanotyrannus: Farklı Dinozor Olduğu Sanılan Ama Sonradan "Genç Bir T. rex" Olarak Yorumlanan Fosillerin Gerçekten de Yeni Bir Dinozor Türü Olduğu Anlaşıldı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 04, 2024. https://evrimagaci.org/s/16404.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close