Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mors Kodu'nun ne zaman işe yarayacağını bilemezsiniz. Bir göçük altında kalacak olduğunuzda, birileriyle iletişim kurmanızın tek yolu olabilir. Ya da birini etkilemeye çalıştığınızda bu bilgilerinize başvurabilirsiniz. Ancak ne kadar yıl geçerse geçsin, Mors Kodu daha çok uzun zamanlar iletişimde bir araç olarak kalacağa benziyor. 

Biz de, bunu kısmen kolaylaştıran bir yöntem olarak gördüğümüz bu görseli biraz düzenleyerek yayınlamak istedik. 

Ufak da bir bilgi verelim, bazı okurlarımız biliyor olabilir ama: Nokia'nın meşhur mesaj sesini hatırlıyor musunuz? Hızlıca okunduğunda "dı dı dıt dııı dıııııı dı dı dıt" şeklinde olanı? Mors Kodu'nda: "Dıt-dıt-dıt daa-daa dıt-dıt-dıt" oluyor o. Harflere çevirecek olduğunuzda, SMS harflerinin Mors kodu olduğunu görüyoruz. SMS de, Kısa Mesaj Servisi anlamına gelen "Short Message Service" sözcüklerinin baş harfleri...

 

Hazırlayan: - • - •   - -    - • • •

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder