Mors Kodunu Daha Kolay Ezberlemek İçin Yöntem...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mors Kodu'nun ne zaman işe yarayacağını bilemezsiniz. Bir göçük altında kalacak olduğunuzda, birileriyle iletişim kurmanızın tek yolu olabilir. Ya da birini etkilemeye çalıştığınızda bu bilgilerinize başvurabilirsiniz. Ancak ne kadar yıl geçerse geçsin, Mors Kodu daha çok uzun zamanlar iletişimde bir araç olarak kalacağa benziyor. 

Biz de, bunu kısmen kolaylaştıran bir yöntem olarak gördüğümüz bu görseli biraz düzenleyerek yayınlamak istedik. 

Ufak da bir bilgi verelim, bazı okurlarımız biliyor olabilir ama: Nokia'nın meşhur mesaj sesini hatırlıyor musunuz? Hızlıca okunduğunda "dı dı dıt dııı dıııııı dı dı dıt" şeklinde olanı? Mors Kodu'nda: "Dıt-dıt-dıt daa-daa dıt-dıt-dıt" oluyor o. Harflere çevirecek olduğunuzda, SMS harflerinin Mors kodu olduğunu görüyoruz. SMS de, Kısa Mesaj Servisi anlamına gelen "Short Message Service" sözcüklerinin baş harfleri...

 

Hazırlayan: - • - •   - -    - • • •

Klavyede 0, Neden 1'in Solunda Değil De 9'un Sağındadır?

Einstein'ın Görelilik Teorisi

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder