Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Açıklama ve Genel Bilgi

Memeliler, beyinlerinde neokorteks bulundurmaları ile sınıflandırılan bir grup endıtermik amniyot omurgalı sınıfıdır. Amniyot canlılar, gerek yumurta olarak dışarıya bırakılan gerekse vücut içinde gelişen, amniyon kesesi sahibi canlılardır. Memelilerde tüy yoktur, kıl bulunur. Üç tane iç kulak kemiği (çekiç, örs, üzengi) bulundururlar. Sürüngenlerde ise 1 tane (üzengi) bulunur. Diğerleri halen çene kemikleri olma özelliğindedir. Bütün dişileri, yavrularını süt ile beslerler. Neredeyse hepsi yavrularını doğurur (vivipar); ancak ornitorenk (Ornithorhynchus anatinus) tek delikliler (Monotreme) üyeleri yumurtlayarak çoğalır. Gezegende yaşayan 30 metre boyunda en büyük hayvan olan mavi balinadan (B. musculus), 30–40 mm boyutundaki en küçük memeli olan eşek arısı yarasasına (Craseonycteris thonglongyai) kadar farklılık gösterirler. Ağaçlarda, su altında, çölde, havada, pek çok coğrafyada uyum sağlamışlardır. İletişim kurmada ve alet kullanmada oldukça başarılıdırlar.

Evrimsel Tarih

Yaklaşık 320 milyon yıl önce Erken Triyasik Devir'de sürüngenler ve memelilerin ortak ataları olan synapsidlerden köken alırlar. Yani sürüngenler ve kuşların yeni yeni ayrılmaya başladığı dönem. Fosil kayıtlarından izlenebildiği gibi memelilerdeki iç kulak kemikleri, sürüngenlerin süngerimsi çene kemiklerinden evrimleşmiştir. Zaman içerisinde bu kemikler duymaya yardımcı görev alarak, seçilimler sonucu iç kulağa doğru kaymıştır. Sürüngenlerden memelilere geçiş hakkındaki makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

İlk memeliler ise 252 milyon yıl önce Geç Trias Devir'de görülmeye başlanıyor. Jura Devri'nin ortalarında artık yaygın bir memeli kaydı görülüyor. O dönemdeki memeliler, küçük kemirgenler boyutunda hayatlarını gizlenerek sürdüyorlar. Ardından 66 milyon yıl önce Meksika Körfezi'ne çarpan göktaşı ile non-avian dinozorların soyu tükeniyor. Bu olay sonucunda ekosistemde onların nişlerini dolduran memeliler yükselme dönemine giriyor. Zaman ilerledikçe primatların öncülleri olan proto-primatlar türleşiyor. İzlenebilen en eski proto-primat türü 65 milyon yaşındaki Purgatorius cinsi ufak bir canlıdır. Ardından 55 milyon yaşındaki Archicebus achilles isimli tür gelir. İlk primat hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Yasak avlanma nedeni ile sıklıkla birçok türünün nesli tükendi veya tükenmek üzeredir.

Etimoloji

Latince Mamma yani meme kelimesinden köken almıştır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Mammal. (2018, Temmuz 04). Alındığı Tarih: 04 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Wikipedia
 • Çağrı Mert Bakırcı. Sürüngenlerden Memelilere. (2018, Temmuz 04). Alındığı Tarih: 04 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Evrim Ağacı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder