Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Megalodon'un Gerçekte Nasıl Göründüğünü Hâlâ Kimse Bilmiyor (Aksini İddia Etseler Bile)!

Megalodon'un Gerçekte Nasıl Göründüğünü Hâlâ Kimse Bilmiyor (Aksini İddia Etseler Bile)!
2 dakika
13,514
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni bir bilimsel çalışma, kabaca 15 ilâ 3.6 milyon yıl önce neredeyse dünyanın her yerinde yaşamış olan devasa Megalodon veya megadişli köpekbalığının daha önce varsayılan tüm vücut formlarından tamamen farklı olabileceğini gösteriyor. DePaul Üniversitesi paleobiyoloji profesörü ve çalışmanın yazarlarından Kenshu Shimada şöyle diyor:

Çalışma, bilimde geriye doğru atılmış bir adım gibi görünebilir; ancak devam eden gizem, tarih öncesi yaşamı araştıran paleontolojiyi büyüleyici ve heyecan verici bir bilim alanı haline getiriyor.

Megalodon'un (veya bilimsel adıyla Otodus megalodon'un) vücut şeklinin mevcut anlayışı hakkındaki gerçeklere ışık tutan bu son araştırma, uluslararası Historical Biology dergisinde yer aldı.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Otodus megalodon, 2018 yapımı bilimkurgu filmi The Meg gibi filmlerde ve romanlarda genellikle süper boyutlu, canavar bir köpekbalığı olarak tasvir edilmiştir. Önceki çalışmalar, köpekbalığının muhtemelen en az 15 -20 metre uzunluğa ulaştığını gösteriyor. 2019'da DePaul'dan mezun olan ve şu anda Kaliforniya Üniversitesi'nde doktora adayı olan baş yazar Phillip Sternes şöyle diyor:

Bu yeni çalışma, Otodus megalodon'un daha önce yayınlanmış vücut formlarından herhangi birinin doğruluğunu destekleyecek veya çürütecek hiçbir bilimsel yol olmadığını gösteriyor.

Otodus megalodon, fosil kayıtlarında sadece dişleri ve omurları sayesinde bilinmektedir ve megalodonun vücut formuna yönelik geleneksel bir model olarak modern büyük beyaz köpekbalığı (Carcharodon carcharias) kullanılmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Encyclopedia Britannica

Carcharodon carcharias, mako, porbeagle ve somon köpekbalıklarını da barındıran lamnid köpekbalığı ailesine aittir. Bölgesel olarak endotermik (kısmen sıcak kanlı) olması, aktif yırtıcı olmasına izin verir. Otodus megalodon ise bir lamnid köpekbalığı değildir; ancak daha önceki araştırmalar sonucunda onun da bölgesel olarak endotermik olduğu sonucuna varılmıştır.

Önceden yapılan başka bir çalışma, bu çıkarımlara dayanarak, Otodus megalodon'un tahmini vücut formunu bulmak için modern lamnidlerin vücut formları üzerinde iki boyutlu geometrik şekil analizlerini kullanmıştır. Sternes, Wood ve Shimada tarafından yapılan yeni çalışmadaysa, böyle iki boyutlu bir yaklaşımın, modern endotermik (sıcak kanlı) türler tarafından temsil edilen vücut formlarını, Otodus megalodon'u da içeren Lamniformes köpekbalığı takımı içindeki modern ektotermik (soğuk kanlı) türlerinkinden gerçekten ayırt edip edemeyeceği inceledi.

Çalışma, lamniformlarda iki boyutlu olarak termofizyoloji ile vücut formu arasında bir ilişki olmadığını kuvvetle göstermektedir. Wood şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Otodus megalodon'un modern büyük beyaz köpekbalığına veya lamnidlere benzemesi hala mümkün olsa da, sonuçlarımız iki boyutlu yaklaşımın Otodus megalodon için vücut formunun yeniden yapılandırılmasına kesin olarak izin vermediğini gösteriyor.

Otodus megalodon'un vücut formu hakkında anlamlı bir tartışma, türlerin fosil kayıtlarındaki en az bir tam veya tama yakın iskeletin keşfini gerektirecektir.

Sternes ise şöyle diyor:

Otodus megalodon için daha önce önerilen tüm vücut formları, bilimsel açıdan spekülasyon olarak kabul edilmelidir.

Son olarak, Shimada sözlerini şöyle bitiriyor:

Otodus megalodon'un tam olarak nasıl göründüğünü hâlâ bilmememiz, hayal gücümüzü kullanmamızı sağlıyor. Tam olarak bu yüzden paleontoloji heyecan verici bir akademik alan olmaya devam ediyor. Fosil kayıtlarında daha fazla ipucu aramaya devam edeceğiz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
37
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 15
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Muhteşem! 7
 • Tebrikler! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ P. C. Sternes, et al. (2022). Body Forms Of Extant Lamniform Sharks (Elasmobranchii: Lamniformes), And Comments On The Morphology Of The Extinct Megatooth Shark, Otodus Megalodon, And The Evolution Of Lamniform Thermophysiology. Historical Biology, sf: 1-13. doi: 10.1080/08912963.2021.2025228. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/02/2024 22:02:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11486

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Kuramı
Dağılım
Mantık Hatası
Mavi
Renk
Komplo
Dünya
Kuş
Doğa Olayları
Skeptisizm
Protein
Alzheimer
Doğal Seçilim
Karadelik
Goril
Kartal
Hava
Biyoçeşitlilik
Sürüngen
Erkek
Sinek
Uçuş
Bilinç
Nükleik Asit
Optik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Megalodon'un Gerçekte Nasıl Göründüğünü Hâlâ Kimse Bilmiyor (Aksini İddia Etseler Bile)!. (10 Nisan 2022). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11486
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, April 10). Megalodon'un Gerçekte Nasıl Göründüğünü Hâlâ Kimse Bilmiyor (Aksini İddia Etseler Bile)!. Evrim Ağacı. Retrieved February 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/11486
S. Akman, et al. “Megalodon'un Gerçekte Nasıl Göründüğünü Hâlâ Kimse Bilmiyor (Aksini İddia Etseler Bile)!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Apr. 2022, https://evrimagaci.org/s/11486.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Megalodon'un Gerçekte Nasıl Göründüğünü Hâlâ Kimse Bilmiyor (Aksini İddia Etseler Bile)!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 10, 2022. https://evrimagaci.org/s/11486.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close