COVID-19 Hastaları, Taburcu Olduktan Aylar Sonra Bile Nörolojik ve Bilişsel Sorunlar Yaşamaya Devam Ediyorlar!

COVID-19 Hastaları, Taburcu Olduktan Aylar Sonra Bile Nörolojik ve Bilişsel Sorunlar Yaşamaya Devam Ediyorlar!
3 dakika
1,309 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Avrupa Nöroloji Akademisi'nin (EAN) 7. Kongresi'nde sunulan yeni bir araştırmaya göre, COVID-19 hastaları hastaneden taburcu olduktan iki ay sonra bilişsel ve davranışsal sorunlar yaşıyor. Sekiz hafta boyunca takip edilen COVID-19'u atlatmış hastalarda hafıza, uzamsal farkındalık ve bilgi işleme sorunları ile ilgili sorunlar, virüsten arta kalan sorunlar olarak belirlendi. Araştırma, ayrıca her 5 hastadan birinin travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) bildirdiğini ve %16'sının depresif belirtiler gösterdiğini buldu.

İtalya'da yürütülen çalışma, nörobilişsel yetenekleri test edilerek ve COVID-19 semptomlarını yaşadıktan iki ay sonra hastaların MRI beyin taramaları alarak yapıldı. Hastaların %50'sinden fazlası bilişsel bozukluklar yaşadı; %16'sı yürütücü işlevlerle (çalışma belleğini yönetme, esnek düşünme ve bilgi işleme) ilgili sorunlar yaşadı, %6'sı görsel-uzaysal sorunlar yaşadı (derinliği yargılamada ve kontrastı görmede güçlükler), %6'sında hafıza bozukluğu vardı ve %25'i tüm bu semptomların bir kombinasyonunu gösterdi.

Bilişsel ve psikopatolojik sorunlar genç insanlarda çok daha kötüydü ve 50 yaşın altındaki hastaların çoğu, yürütücü işlevlerle ilgili sorunlar gösteriyordu.

Reklamı Kapat

Tüm örneklemde, hastaneye kabul sırasında COVID-19 akut solunum semptomlarının daha şiddetli olması, daha düşük yürütücü işlev performansı ile ilişkilendirildi. Ek olarak, aynı kohortun COVID-19'u atlatmalarından sonraki 10 ay boyunca yapılan uzunlamasına bir gözlemi, bilişsel rahatsızlıkların %53'ten %36'ya düştüğünü, ancak kalıcı bir TSSB ve depresif semptomların varlığını gösterdi. Araştırmanın baş yazarı, İtalya Bilim Enstitüsü ve Milano Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi'nden Prof. Massimo Filippi şöyle diyor:

Çalışmamız, önemli bilişsel ve davranışsal sorunların COVID-19 ile ilişkili olduğunu ve hastalığın remisyonundan sonraki birkaç ay boyunca devam ettiğini doğruladı. Özellikle endişe verici bir bulgu; insanların konsantre olması, plan yapması, esnek düşünmesi ve bir şeyleri hatırlaması gibi yönetici işlevleri zorlaştırabilen değişikliklerdir. Bu semptomlar, çalışma çağındaki 4 genç hastadan üçünü etkiledi.

Çalışmada bilişsel performans ile beyin hacmi arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi. Milano San Raffaele Hastanesi'nde araştırmacı ve çalışmanın ilk yazarı Dr. Canu ise şöyle diyor:

Daha büyük çalışmalara ve daha uzun süreli takipe ihtiyaç var, ancak bu çalışma COVID-19'un önemli bilişsel ve psikopatolojik sorunlarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Uygun takip ve tedaviler, önceden hastaneye kaldırılan bu hastalara bu semptomları hafifletmeye yardımcı olacak yeterli desteğin verilmesini sağlamak için çok önemlidir.

7. EAN Kongresi'ndeki Diğer COVID-19 Bulguları

Yukarıda sözünü ettiğimiz çalışma, bu haftaki EAN Kongresi'nde ele alınan ve yükselen bir araştırma alanı olan COVID-19'un nörolojik semptomlarına ilişkin dört bilimsel sunumdan biridir. Diğer çalışmaların sonuçları ise şöyle:

 • Milano'daki Osperdale Maggiore Policlinico'dan Dr Mattia Pozzato tarafından yürütülen araştırma, 53 hastanın %77.4'ünün en az bir nörolojik semptom geliştirdiğini ve %46.3'ünün COVID-19 ile hastaneye yatırıldıktan 5-10 ay sonra üçten fazla nörolojik semptomla tekrar hastaneye başvurduğunu buldu. Bu semptomların en sık görülenleri uykusuzluk (%65.9), gündüz uyku hali (%46.3) ve yürüme güçlüğü idi. Daha az görülen diğer semptomlar baş ağrısı, hipozmi (koku alma yeteneğinde azalma) ve hipoguzi (tat kaybı) idi. Yazarlar, hastaların %90'ının COVID-19 sonrası semptomlara sahip olduğu ve nörolojik semptomların bunların önemli bir bölümünü oluşturduğu sonucuna vardı.
 • Ukrayna Karazin Üniversitesi Nöroloji ve Tıbbi Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Profesör Tamara S. Mischenko tarafından sunulan bir araştırma projesi, 32 ila 54 yaşları arasındaki 42 hastayı COVID-19 ile hastaneye kaldırıldıktan 2 ila 4 ay sonrası boyunca izleyerek, %95'inde nörobilişsel bozukluk semptomlar tespit etti. Tüm hastalarda astenik semptomlar, artan yorgunluk ve anksiyete/depresyon semptomları mevcuttu. Diğer semptomlar arasında vestibüler (denge) bozuklukları, (%59.2), baş ağrıları (%50) ve koku alma yeteneğinde azalma (%19) yer aldı. Beş hasta ise COVID-19'dan hastaneye yatıştan sonraki iki ay içinde iskemik felç geçirdi.
 • COVID-19 hastalarında ölüm sonrası beyin sapı hasarını inceleyen bir çalışma, yüksek oranda nöronal hasar ve nörodejeneratif hastalıklarda bol miktarda bulunan daha fazla sayıda küçük kitle (korpora amilacea) gösterdi. İmmünohistokimya testleri de virüsün beyin sapında varlığını ortaya çıkardı. Ölçümler, COVID-19 olmayan yoğun bakım hastaları ile karşılaştırıldı. Milano Üniversitesi Nörolojik Bilimler Bölümü'nde nörolog ve nörofizyolog olan yazar Dr. Tommaso Bocci, çalışmanın özellikle medüller düzeyde (ki bu, solunum yetmezliğinin nörojenik bir bileşenini düşündürür) COVID-19 ile ilişkili beyin sapı tutulumuna dair ilk nöropatolojik, nörofizyolojik ve klinik kanıtları sağladığını söyledi.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 2
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/10/2021 07:04:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10626

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Manyetik
Abd
Saç
Teyit
Yapay
Hastalık Kataloğu
Kelebek
Sinir Hücresi
Vücut
Taksonomi
Antropoloji
Güneş
Değişim
Mantık
Avrupa
Uyku
Evrim
Türlerin Kökeni
Şempanze
Gazetecilik
Konuşma
Veri
Film
Transkripsiyon
Yeme
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın