Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 Hastaları, Taburcu Olduktan Aylar Sonra Bile Nörolojik ve Bilişsel Sorunlar Yaşamaya Devam Ediyorlar!

COVID-19 Hastaları, Taburcu Olduktan Aylar Sonra Bile Nörolojik ve Bilişsel Sorunlar Yaşamaya Devam Ediyorlar!
3 dakika
1,592
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Avrupa Nöroloji Akademisi'nin (EAN) 7. Kongresi'nde sunulan yeni bir araştırmaya göre, COVID-19 hastaları hastaneden taburcu olduktan iki ay sonra bilişsel ve davranışsal sorunlar yaşıyor. Sekiz hafta boyunca takip edilen COVID-19'u atlatmış hastalarda hafıza, uzamsal farkındalık ve bilgi işleme sorunları ile ilgili sorunlar, virüsten arta kalan sorunlar olarak belirlendi. Araştırma, ayrıca her 5 hastadan birinin travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) bildirdiğini ve %16'sının depresif belirtiler gösterdiğini buldu.

İtalya'da yürütülen çalışma, nörobilişsel yetenekleri test edilerek ve COVID-19 semptomlarını yaşadıktan iki ay sonra hastaların MRI beyin taramaları alarak yapıldı. Hastaların %50'sinden fazlası bilişsel bozukluklar yaşadı; %16'sı yürütücü işlevlerle (çalışma belleğini yönetme, esnek düşünme ve bilgi işleme) ilgili sorunlar yaşadı, %6'sı görsel-uzaysal sorunlar yaşadı (derinliği yargılamada ve kontrastı görmede güçlükler), %6'sında hafıza bozukluğu vardı ve %25'i tüm bu semptomların bir kombinasyonunu gösterdi.

Tüm Reklamları Kapat

Bilişsel ve psikopatolojik sorunlar genç insanlarda çok daha kötüydü ve 50 yaşın altındaki hastaların çoğu, yürütücü işlevlerle ilgili sorunlar gösteriyordu.

Tüm örneklemde, hastaneye kabul sırasında COVID-19 akut solunum semptomlarının daha şiddetli olması, daha düşük yürütücü işlev performansı ile ilişkilendirildi. Ek olarak, aynı kohortun COVID-19'u atlatmalarından sonraki 10 ay boyunca yapılan uzunlamasına bir gözlemi, bilişsel rahatsızlıkların %53'ten %36'ya düştüğünü, ancak kalıcı bir TSSB ve depresif semptomların varlığını gösterdi. Araştırmanın baş yazarı, İtalya Bilim Enstitüsü ve Milano Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi'nden Prof. Massimo Filippi şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Çalışmamız, önemli bilişsel ve davranışsal sorunların COVID-19 ile ilişkili olduğunu ve hastalığın remisyonundan sonraki birkaç ay boyunca devam ettiğini doğruladı. Özellikle endişe verici bir bulgu; insanların konsantre olması, plan yapması, esnek düşünmesi ve bir şeyleri hatırlaması gibi yönetici işlevleri zorlaştırabilen değişikliklerdir. Bu semptomlar, çalışma çağındaki 4 genç hastadan üçünü etkiledi.

Çalışmada bilişsel performans ile beyin hacmi arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi. Milano San Raffaele Hastanesi'nde araştırmacı ve çalışmanın ilk yazarı Dr. Canu ise şöyle diyor:

Daha büyük çalışmalara ve daha uzun süreli takipe ihtiyaç var, ancak bu çalışma COVID-19'un önemli bilişsel ve psikopatolojik sorunlarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Uygun takip ve tedaviler, önceden hastaneye kaldırılan bu hastalara bu semptomları hafifletmeye yardımcı olacak yeterli desteğin verilmesini sağlamak için çok önemlidir.

7. EAN Kongresi'ndeki Diğer COVID-19 Bulguları

Yukarıda sözünü ettiğimiz çalışma, bu haftaki EAN Kongresi'nde ele alınan ve yükselen bir araştırma alanı olan COVID-19'un nörolojik semptomlarına ilişkin dört bilimsel sunumdan biridir. Diğer çalışmaların sonuçları ise şöyle:

 • Milano'daki Osperdale Maggiore Policlinico'dan Dr Mattia Pozzato tarafından yürütülen araştırma, 53 hastanın %77.4'ünün en az bir nörolojik semptom geliştirdiğini ve %46.3'ünün COVID-19 ile hastaneye yatırıldıktan 5-10 ay sonra üçten fazla nörolojik semptomla tekrar hastaneye başvurduğunu buldu. Bu semptomların en sık görülenleri uykusuzluk (%65.9), gündüz uyku hali (%46.3) ve yürüme güçlüğü idi. Daha az görülen diğer semptomlar baş ağrısı, hipozmi (koku alma yeteneğinde azalma) ve hipoguzi (tat kaybı) idi. Yazarlar, hastaların %90'ının COVID-19 sonrası semptomlara sahip olduğu ve nörolojik semptomların bunların önemli bir bölümünü oluşturduğu sonucuna vardı.
 • Ukrayna Karazin Üniversitesi Nöroloji ve Tıbbi Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Profesör Tamara S. Mischenko tarafından sunulan bir araştırma projesi, 32 ila 54 yaşları arasındaki 42 hastayı COVID-19 ile hastaneye kaldırıldıktan 2 ila 4 ay sonrası boyunca izleyerek, %95'inde nörobilişsel bozukluk semptomlar tespit etti. Tüm hastalarda astenik semptomlar, artan yorgunluk ve anksiyete/depresyon semptomları mevcuttu. Diğer semptomlar arasında vestibüler (denge) bozuklukları, (%59.2), baş ağrıları (%50) ve koku alma yeteneğinde azalma (%19) yer aldı. Beş hasta ise COVID-19'dan hastaneye yatıştan sonraki iki ay içinde iskemik felç geçirdi.
 • COVID-19 hastalarında ölüm sonrası beyin sapı hasarını inceleyen bir çalışma, yüksek oranda nöronal hasar ve nörodejeneratif hastalıklarda bol miktarda bulunan daha fazla sayıda küçük kitle (korpora amilacea) gösterdi. İmmünohistokimya testleri de virüsün beyin sapında varlığını ortaya çıkardı. Ölçümler, COVID-19 olmayan yoğun bakım hastaları ile karşılaştırıldı. Milano Üniversitesi Nörolojik Bilimler Bölümü'nde nörolog ve nörofizyolog olan yazar Dr. Tommaso Bocci, çalışmanın özellikle medüller düzeyde (ki bu, solunum yetmezliğinin nörojenik bir bileşenini düşündürür) COVID-19 ile ilişkili beyin sapı tutulumuna dair ilk nöropatolojik, nörofizyolojik ve klinik kanıtları sağladığını söyledi.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
7
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2024 11:25:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10626

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Santigrat Derece
Uydu
Teori
Süt
Kök Hücre
Evrimsel Süreç
Basınç
Eğitim
Şüphecilik
Zeka
Avcı
Balıklar
Asteroid
Maymun
Kanser Tedavisi
Patojen
Sağlık Bilimleri
Dalga
Zaman
Evrimleşme
Genetik
Acı
Enerji
Tutarlılık
Einstein
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. COVID-19 Hastaları, Taburcu Olduktan Aylar Sonra Bile Nörolojik ve Bilişsel Sorunlar Yaşamaya Devam Ediyorlar!. (21 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 22 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10626
Bakırcı, Ç. M. (2021, June 21). COVID-19 Hastaları, Taburcu Olduktan Aylar Sonra Bile Nörolojik ve Bilişsel Sorunlar Yaşamaya Devam Ediyorlar!. Evrim Ağacı. Retrieved February 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10626
Ç. M. Bakırcı. “COVID-19 Hastaları, Taburcu Olduktan Aylar Sonra Bile Nörolojik ve Bilişsel Sorunlar Yaşamaya Devam Ediyorlar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 21 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/10626.
Bakırcı, Çağrı Mert. “COVID-19 Hastaları, Taburcu Olduktan Aylar Sonra Bile Nörolojik ve Bilişsel Sorunlar Yaşamaya Devam Ediyorlar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 21, 2021. https://evrimagaci.org/s/10626.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close