Koronavirüs Enfeksiyonu: Kimler Kan Bağışı Yapabilir?

Koronavirüs Enfeksiyonu: Kimler Kan Bağışı Yapabilir? T24
Yazar JPAC
2 dakika
1,970 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Koronavirüs nedeniyle hastanelerin kan bankalarındaki stokların azalmaması büyük bir öneme sahip. Çünkü sadece koronavirüs hastaları bulunmuyor ve diğer hastaların da kan ihtiyaçlarının karşılanmaya devam etmesi gerekiyor. Bu nedenle, kimlerin kan verebileceğine dair ait güncel yönergeleri sizlerle paylaşmak istedik.

Şu anda, yaygın olan ama salgına yol açmayan 4 koronavirüs tipi haricinde, 3 öldürücü koronavirüs tipi bulunuyor.

 • SARS (Ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu)
 • MERS (Orta Doğu solunum yolu yetersizliği sendromu)
 • COVID-19 (daha önce yeni tip koronavirüs veya 2019-nCoV olarak adlandırılan SARS-CoV-2 virüsünün yol açtığı enfeksiyon)

Koronavirüs Semptomlarının Geçmesi

İngiltere Halk Sağlığı kurumunun önerisi uyarınca, kan bağışı yapacak kişiler kendilerini iyi hissediyorsa, ateşleri ve solunum yetersizliği belirtileri yoksa iyileşmiş olarak kabul edilirler. Bazı kişilerde enfeksiyon geçtikten sonra birkaç hafta öksürük devam edebilir.

Kimler Kan Bağışı Yapabilir?

 1. Koronavirüs testi pozitif çıkan kişiler kan bağışı yapamazlar. Ancak semptomların geçmesinden 14 gün sonra isteğe bağlı olarak kan verebilirler.
 2. Koronavirüs enfeksiyonu semptomlarını gösteren kişiler, koronavirüse yakalanmış kişilerle temas edenler ve seyahatten dönenler ev karantinasında en az 14 gün boyunca kalmadan kan bağışı yapamazlar. Bu kişiler ev karantinasında en az 14 gün kaldıktan sonra veya hastalık semptomları geçtikten en az 14 gün sonra kişi kendini iyi hissediyorsa ve hiçbir hastalık belirtisi göstermiyorsa isteğe bağlı olarak kan verebilirler.
 3. Koronavirüs enfeksiyonu geçiren kişilerle temas edenler ev karantinasında bulunmaları istenmemişse, hastalığın hiçbir semptomunu göstermiyorlarsa ve kan bağışı sonrasında oluşabilecek hastalık riskini kabul etmişlerse isteğe bağlı olarak kan bağışı yapabilirler.

Ek Bilgi

Koronavirüsler genellikle soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur, ancak kan nakli alanlar için bir risk oluşturmaz. Bununla birlikte 2002'den bu yana yeni koronavirüs suşlarının insanlarda ağır akciğer enfeksiyonları ve %10-35 ölüm oranına yol açan SARS ve MERS gibi salgın hastalıklara neden olduğu gözlenmektedir.

Reklamı Kapat

COVID-19 öksürük, nefes darlığı ve ateş gibi solunum semptomlarıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Yeni tanımlanan SARS-CoV-2 koronavirüsünün bulaşmasıyla oluşur. Dünya genelinde gözlenen bu salgın hastalık nedeniyle, COVID-19 şüphesi taşıyan kişilerin evlerinde karantina halinde kalarak virüsün yayılmamasını sağlamaları istenmektedir.

Kan Bağışı Sonrasındaki Hastalıklar

Şu an için koronavirüslerin kan nakliyle bulaşabildiğine dair kanıt bulunmamaktadır, dolayısıyla bu önlemler tedbir amacıyla alınmaktadır. Bununla birlikte kan veya kan bileşiği bağışı yapanlar, bağış yaptıktan sonra herhangi bir hastalık belirtisi göstermeye başlarlarsa derhal kan bağışı yaptıkları kurumu bilgilendirmelidirler.

Kan bağışı yapan kişiler, bağış yaptıktan sonraki 5 gün içerisinde koronavirüs enfeksiyonu semptomları gösterirlerse bağışladıkları kanların kullanımdan çekilmesi gereklidir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: JPAC | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/04/2021 02:37:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8395

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Gaz
Primatlar
Zehirli Mantar
Einstein
Bilimsel
Botanik
Obezite
Bilinç
Su
Böcek
Tüy
Sperm
Kuşlar
Organ
Şempanzeler
Uyku
Nadir
Doğa Yasası
Manyetik Alan
Özellikler
Richard Dawkins
Endokrin Sistemi
Hareket
Memeli
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku