Evrim Ağacı

Koronavirüs Enfeksiyonu: Kimler Kan Bağışı Yapabilir?

Koronavirüs Enfeksiyonu: Kimler Kan Bağışı Yapabilir? T24
Tavsiye Makale

Bu yazı, JPAC isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Koronavirüs nedeniyle hastanelerin kan bankalarındaki stokların azalmaması büyük bir öneme sahip. Çünkü sadece koronavirüs hastaları bulunmuyor ve diğer hastaların da kan ihtiyaçlarının karşılanmaya devam etmesi gerekiyor. Bu nedenle, kimlerin kan verebileceğine dair ait güncel yönergeleri sizlerle paylaşmak istedik.

Şu anda, yaygın olan ama salgına yol açmayan 4 koronavirüs tipi haricinde, 3 öldürücü koronavirüs tipi bulunuyor.

 • SARS (Ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu)
 • MERS (Orta Doğu solunum yolu yetersizliği sendromu)
 • COVID-19 (daha önce yeni tip koronavirüs veya 2019-nCoV olarak adlandırılan SARS-CoV-2 virüsünün yol açtığı enfeksiyon)

Koronavirüs Semptomlarının Geçmesi

İngiltere Halk Sağlığı kurumunun önerisi uyarınca, kan bağışı yapacak kişiler kendilerini iyi hissediyorsa, ateşleri ve solunum yetersizliği belirtileri yoksa iyileşmiş olarak kabul edilirler. Bazı kişilerde enfeksiyon geçtikten sonra birkaç hafta öksürük devam edebilir.

Kimler Kan Bağışı Yapabilir?

 1. Koronavirüs testi pozitif çıkan kişiler kan bağışı yapamazlar. Ancak semptomların geçmesinden 14 gün sonra isteğe bağlı olarak kan verebilirler.
 2. Koronavirüs enfeksiyonu semptomlarını gösteren kişiler, koronavirüse yakalanmış kişilerle temas edenler ve seyahatten dönenler ev karantinasında en az 14 gün boyunca kalmadan kan bağışı yapamazlar. Bu kişiler ev karantinasında en az 14 gün kaldıktan sonra veya hastalık semptomları geçtikten en az 14 gün sonra kişi kendini iyi hissediyorsa ve hiçbir hastalık belirtisi göstermiyorsa isteğe bağlı olarak kan verebilirler.
 3. Koronavirüs enfeksiyonu geçiren kişilerle temas edenler ev karantinasında bulunmaları istenmemişse, hastalığın hiçbir semptomunu göstermiyorlarsa ve kan bağışı sonrasında oluşabilecek hastalık riskini kabul etmişlerse isteğe bağlı olarak kan bağışı yapabilirler.

Ek Bilgi

Koronavirüsler genellikle soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur, ancak kan nakli alanlar için bir risk oluşturmaz. Bununla birlikte 2002'den bu yana yeni koronavirüs suşlarının insanlarda ağır akciğer enfeksiyonları ve %10-35 ölüm oranına yol açan SARS ve MERS gibi salgın hastalıklara neden olduğu gözlenmektedir.

COVID-19 öksürük, nefes darlığı ve ateş gibi solunum semptomlarıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Yeni tanımlanan SARS-CoV-2 koronavirüsünün bulaşmasıyla oluşur. Dünya genelinde gözlenen bu salgın hastalık nedeniyle, COVID-19 şüphesi taşıyan kişilerin evlerinde karantina halinde kalarak virüsün yayılmamasını sağlamaları istenmektedir.

Kan Bağışı Sonrasındaki Hastalıklar

Şu an için koronavirüslerin kan nakliyle bulaşabildiğine dair kanıt bulunmamaktadır, dolayısıyla bu önlemler tedbir amacıyla alınmaktadır. Bununla birlikte kan veya kan bileşiği bağışı yapanlar, bağış yaptıktan sonra herhangi bir hastalık belirtisi göstermeye başlarlarsa derhal kan bağışı yaptıkları kurumu bilgilendirmelidirler.

Kan bağışı yapan kişiler, bağış yaptıktan sonraki 5 gün içerisinde koronavirüs enfeksiyonu semptomları gösterirlerse bağışladıkları kanların kullanımdan çekilmesi gereklidir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:25:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8395

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Hasta
Tedavi
Deri
Aslan
Büyük Patlama
Hastalık
Carl Sagan
Mers
Sürüngen
Kromozom
Balık Çeşitliliği
Mantar
Video
Maskeler
İspat Yükü
Biyokimya
Evrimleşme
Bağışıklık Sistemi
Bakteri
Jinekoloji
Ses
Organ
Çiftleşme
Evrimsel Psikoloji
Biyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ahlaki kültürümüzün doruk noktası, kendi düşüncelerimizi kontrol etmek zorunda oluşumuzu fark etmektir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder