Klavyede 0, Neden 1'in Solunda Değil de, 9'un Sağındadır?

Klavyede 0, Neden 1'in Solunda Değil de, 9'un Sağındadır?
Yazar Stack Exchange
3 dakika
90,262 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Mantıklı olan klavyelerimizdeki rakamların 0123...9 diye olmasıdır, 123..890 olması değil. Peki neden bu şekilde ters? 

Cevabı, klavyelerin tarihinde yatıyor. Tabii ki, daha doğrusu, daktiloların tarihinde. İnanması güç olsa da, eski daktiolalarda ne 0 sayısı vardı, ne de 1... O zamanlarda daktilodaki sayılar 2'den başlayıp 9'a kadar gidiyordu. Peki 0 ve 1 nasıl yazılıyordu? Çok basit: O ve l ile. Büyük "o" harfi ve küçük "L" harfi ile...

Günümüz dijital yazı tiplerinin bir kısmında bu karakterler, sayılara çok fazla benzemiyor olsa da, daktilolarda ikisi arasında neredeyse hiç fark yoktu. Bu nedenle tuşlardan tasarruf etmek adına 0 ve 1 sayıları konulmamaktaydı. Çünkü zaten tuşlar yeterince yer kaplıyordu ve mekanik makinalarda bu tuşların bağlantıları oldukça sıkıntı yaratıyordu. Günümüzde komik gelse de, 2 tuştan tasarruf etmek o zamanlarda önemliydi.

Reklamı Kapat

Sonradan, öncelikle 0, daktiloların sayı tuşları arasına eklendi (fotoğrafta bu geçiş gözüküyor). Bunun nedeni, teknolojinin ilerlemesi ve tüketimin daha talepkar hale gelmesi nedeniyle, 0 yerine büyük "o" harfini, yani O'yu kullanmanın verimliliği düşürmesiydi.

Neden mi? Çünkü O harfini yazmak için daktiloda Shift tuşuna da basmanız gerekmektedir. Bu saniyenin birkaçta biri kadarlık zaman kaybı, uzun vadede ergonomik açıdan sıkıntı yaratıyordu. Bu nedenle 0'ın konmasına karar verildi. Fakat sayıların 0234...89 diye gitmesi tuhaf olacağı için 0 sayısı, 9 sayısının sağına eklendi: yani klavyede sayıların sırası 234...890 oldu.

Sonradan 1 sayısı da eklendi. Bunun sebebi de, yine teknolojinin gelişmesiyle birlikte giderek dijitalleşen, üretim fiyatları düşen daktilo ve diğer yazı araçlarında (klavyeler gibi) bu kadar ufak tasarruflara ihtiyaç kalmayışıydı. 1 sayısı, olması gerektiği gibi en sola eklendi. Ancak insanlar çoktan 0'ın yerine alıştığı için, hiçbir üretici 0'ı başa almayı düşünmedi. Böylece, geleneksel ve tarihi nedenlerle, klavyelerimizdeki rakamların sırası 123...890 oldu.

Okurlarımızdan birinin hatıra daktilosu... Henüz 0 ve 1 sayıları eklenmemiş.
Okurlarımızdan birinin hatıra daktilosu... Henüz 0 ve 1 sayıları eklenmemiş.
Pınar (@EPApinar)

Diğer Açıklamalar...

Konuyla ilgili bazı diğer açıklamalar da mevcut: örneğin dijital çağa geçilmesiyle 1 ve 0'ın kaçınılmaz olmasına bağlayanlar var. Örneğin dijital ortamda bir harfle ifade edilen sayı (örneğin l), gerçek bir sayı (örneğin 3) arasında matematiksel olarak işlem yapılamaz. Dolayısıyla 1 ve 0'ın sayı olarak eklenmesi gerektiği ileri sürülüyor. Bu doğru değil, çünkü daktilolarda 01'sizlikten 01'liliğe geçiş, dijital çağın başlamasından çok daha öncesine dayanıyor. 

Bir diğer açıklama, sayı konumlarının 9'dan büyük sayıları yazarken kolaylık sağlaması yönünde. Bu makul bir açıklama; ancak muhtemelen sayı düzeninin asıl nedeni bu değil. Şans eseri, 1'in olmayışı nedeniyle 0'ın 2'nin soluna konmasının anormal olacak olması, ergonomik bir fayda sağlamış da olabilir (10, 20 gibi sayıları yazmak konusunda). Dolayısıyla beklenmedik bu fayda, tuş düzeninin değiştirilmesine engel olan bir diğer sebep olabilir, ancak ana neden bu değil gibi gözüküyor. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Peki Ya QWERTY?

Son olarak, QWERTY tuş takımındaki (Q-Klavye) harflerin yerleri, belli bir düzeni takip edecek şekilde geliştirilmemiştir. Tıpkı 012..9 sayılarında olduğu gibi, harflerin yerleri de büyük oranda daktiloların tarihsel geçmişini ve gelişimini takip etmiştir. Kimi zaman klavyedeki harflerin çeşitli sözcükleri daha kolay yazmak için bu şekilde düzenlendiği iddia edilse de, bu doğru değildir. İngilizce konuşan ülkeler tarafından üretilen ve geliştirilen ilk QWERTY tuş takımında, sol elle binlerce kelime yazılabilirken, sağ elle sadece birkaç kelime yazılabilmektedir. Dolayısıyla bu düzenin yazım kolaylığını amaçlamadığı söylenebilir. Dolayısıyla sayılarda da yazım kolaylığı amacı güdülmediği buradan da anlaşılabilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 43
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Muhteşem! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • İnanılmaz 5
 • Güldürdü 2
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Stack Exchange | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/10/2021 21:25:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3622

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Renk
Kimya
Taksonomi
Canlı
Sahtebilim
Protein
Filogenetik
Genel Görelilik
Kültür
Uzay
İnsan Sağlığı
Süpernova
Teori
İnsanın Evrimi
Asteroid
Zehir
Pandemik
Tüy
Özellikler
Hukuk
Bebek
Canlılık
Yemek
Eczacılık
Manyetik Alan
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın