Gece Modu

Bu yazı, Science Alert isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İnsanların her gün 10 milyon Blu-ray diskinin saklama kapasitesine eşit veri ürettiği tahmin ediliyor. İşte, tüm bu birlerin ve sıfırların bir yerlerde saklanması gerekiyor ve İngiltere'deki araştırmacılar, 360 terabaytlık veriyi aşağı yukarı 13,8 milyar yıl boyunca saklayabilen beş boyutlu bir dijital veri diski tasarlayarak bunu yapmanın yolunu bulmuş olabilirler.

Southampton Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, veri diskini oluşturmak için, “femtosaniye lazer yazımı” adı verilen ve kısa ama yoğun ışık atımları üreten ultra hızlı bir lazer kullanarak küçük cam diskler oluşturan bir işlem gerçekleştirdiler. Bu atımlar, 5 mikrometreyle (0,005 mm) ayrılmış üç katmandan oluşan nanoyapılı noktalara veri yazabiliyor.

Peki, beş boyut nereden geliyor? Öncelikle, katmanlar arasında her bir noktanın üç boyutlu konumu bulunuyor ve sonra, noktanın boyutu ve yönü diğer 2 boyutu oluşturuyor. Bu teknolojiyle üretilen nanoyapılar, bir kutuplaştırıcı (ışığın belirli kutuplaşmalarını engellemek için tasarlanmış bir filtre) ile beraber optik bir mikroskop kullanılarak okunabiliyor.

Yeni 5 boyutlu diskler üzerine çalışan ekip, bu disklerin en çok, kütüphaneler, müzeler ve geniş çaplı kayıtların tutulduğu yerler (örneğin, Facebook veri merkezi) gibi büyük arşivlere sahip kurumlar için kullanışlı olabileceğini söylüyor. Ekip araştırmacılarından Peter Kazansky şöyle aktarıyor: 

Bilgi ve belgeleri korumak ve onları gelecek nesiller için saklamak amacıyla bu teknolojiyi oluşturduğumuzu düşünmek gerçekten heyecan verici. Böyle bir teknoloji, medeniyetimize ait son kanıtı güvence altına alabilir. Böylelikle, öğrenmiş olduğumuz hiçbir şey unutulmayacak.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmayı San Francisco'daki Uluslararası Optik Mühendislik Konferansı Topluluğu'nda sunduktan sonra, teknolojiyi daha fazla geliştirip en nihayetinde onu ticari ürünlerde kullanılabilecek duruma getirmek için sanayi uzmanlarıyla ortaklık yapmayı umuyorlar. 

Depolama ortamı, Süpermen filmlerindeki hafıza kristallerinden esinlenilerek “Süpermen hafıza kristali” olarak adlandırıldı. Disk, sadece çılgın miktarlardaki veriyi depolamakla kalmayıp aynı zamanda 1,000 santigrat derecelik sıcaklıklara kadar dayanabiliyor.

Teknoloji ilk olarak 2013 yılında tanıtılsa da, şu anda çok daha fazla veriyi depolama yeteneğine sahip: Ekip daha şimdiden İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin, Newton’ın Opticks adlı kitabının, Magna Carta’nın ve Kral James İncili'nin kopyalarını bu küçük disklere kaydetti. Bu disklerin üretim süreci ile ilgili bir video bağlantısı aşağıdan izleyebilirsiniz:

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/02/2020 22:14:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4259

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaşadığım her şeye rağmen, insanların halen iyi kalpli olduğuna inanıyorum.”
Anne Frank
Geri Bildirim Gönder