Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kitap Analizi: Ginkgo - Zamanın Unuttuğu Ağaç

Kitap Analizi: Ginkgo - Zamanın Unuttuğu Ağaç
7 dakika
1,987
 • Bilim Kitabı

Kitap Hakkında:

 • Kitap Başlığı: Ginkgo - Zamanın Unuttuğu Ağaç
 • Yazar: Peter Crane
 • Kitabevi: Ginko Bilim
 • Çevirmen: Şule Ölez
 • Sayfa Sayısı: 336
 • Sayfa Boyutu: 17 x 22,5 cm2
 • ISBN: 978-605-80231-6-1
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: Eylül 2020
 • Fiyatı: 40 TL (Orijinal fiyatıdır. Satış sitelerinde indirimli olarak alabilirsiniz.)
 • Satın Almak İçin: Amazon

Açıklama

Peter Crane, kitabında bir zaman ekseninde ginkgonun dünü, bugünü ve yarınını anlatıyor. Bunu yaparken de jeoloji, paleontoloji, tarih, botanik, bitki çeşitliliğini ve çevreyi koruma, sanat, halk kültürü, eczacılık gibi birçok konuda bilgiler veriyor. Kendisiyle yapılan bir röportajda bu kitabı neden yazdığını şöyle anlatıyor:

Bilim insanları çalışmalarını halkın verdiği vergiler ve bağışlar gibi desteklerle sürdürürler, bu nedenle öğrendiklerini halka aktarma sorumlulukları olduğunu düşünüyorum. ...

Tüm Reklamları Kapat

Bunun yanı sıra bitkiler yaşamımızın gerçekten çok önemli bir parçası, onlarsız hayatta kalamayız, buna karşın onların kıymetini yeterince bilmiyoruz. ... Bitkilerin ne kadar önemli olduğunu insanlara devamlı hatırlatmak, bir botanikçi olarak benim görevim.

Mayıs sonunda Ankara-Millî Egemenlik Parkı'ndaki dişi ve erkek ginkgo ağaçları.
Mayıs sonunda Ankara-Millî Egemenlik Parkı'ndaki dişi ve erkek ginkgo ağaçları.
Ahmet Demirtaş

Tanıtım

Kitap 7 ana başlık altındaki 37 bölümden ve çok kapsamlı bir Notlar bölümünden oluşuyor. Çarpıcı görsellerle desteklenen kitabın içeriğinde geçen yaygın bitki adları ve Latince karşılıkları da ek bir liste halinde veriliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Birinci kısımda ginkgo hakkında genel bir bilgi, yazarın kendi hayatından izlenimlerle paralel olarak ağaçların önemi, ginkgonun dünya kültürlerindeki yeri anlatılıyor.

Çocukken kızımızla birlikte yürüdüğümüz ginkgo korusuna veya oğlumuzun doğduğu sıralarda bahçemize dikilen siyah tupeloya duyduğum yakınlık, unutulmaz anılar yaşadığımız için “yuva” olarak gördüğüm dört duvara hissettiklerimden daha farklı değildi. Bu tür ilişkiler büyük olasılıkla evrimsel geçmişimizin derinliklerine uzanır. Bedenimiz, atalarımızın ağaçlar üzerinde geçen yaşamlarını yansıtır; gökdelenlerin olmadığı bir dünyada gökyüzüne ulaşanlar ağaçlardı, tıpkı dağlar gibi. Dünya’nın derinliklerine yayılanlar onların kökleriydi, tıpkı mağaralar gibi. (sf. 12)

İkinci kısımda ginkgonun ağaç fizyolojisi, enerji üretimi, besin ve su iletimi, çap artımı (enine büyümesi), üreme şekli (dişi ve erkek bireyler), tohum vermesi (Hirase'nin keşfettiği yüzen spermler) ve dayanıklı yapısının (Japonların chi-chi, Çinlilerin zhōng-rŭ adını verdiği sarkıtlar) yanı sıra biyoloji tarihinden bilgiler ve 18-19. yüzyılda Avrupalıların Uzak Doğu ile etkileşimleri hikayemsi bir dille anlatılıyor. Kitaptan öğrendiğim yeni terimlerden biri bu kısımda geçiyor: ksilotek.

Bir yıl sonra 9 Eylül 1908 tarihi için düştüğü kayıt, tam döllenme zamanını yakalamak için gösterilen çabayı anlatır bize: “Enstitü’ye erkenden gittim, herkes ginkgo konusunda heyecanlı; spermler yüzerek çıkmak üzere ve bunu yılda yalnızca bir-iki gün yapıyorlar. Spermlerin çıkışını yakalamak o kadar kolay bir iş değil, 100 tohumdan en iyi ihtimalle beş tanesinde görebilirsiniz, bazen yalnızca bir tane bile görebildiğinize şükredersiniz. Bütün gün boyunca onlarla uğraşıp üç tanesini gördüm, birkaç tane de polen tüpünde henüz olgunlaşmamış olan vardı. Onları yüzerken izlemek çok eğlenceli, sarmal kirpikleri çok güçlü sallanıyor.” Marie Stopes sonraki iki günü “neredeyse tümüyle ginkgo spermleri avlayarak” geçirir. (sf. 67, Marie Stopes'un günlüğünden bir alıntı)
Ankara'da Nisan sonunda ginkgo yaprakları çıkmaya başlıyor.
Ankara'da Nisan sonunda ginkgo yaprakları çıkmaya başlıyor.
Serdar Ölez

Üçüncü kısımda fosil ginkgo türleri ile ginkgonun kökenleri, akrabaları ve tarih öncesinde Kuzey ve Güney Yarımküre'deki yayılışı inceleniyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ana doğu-batı otoyolu I-94’ten çıktığımızda görüntü hiç de cesaret verici değildi. Yol, kuzeye doğru dümdüz tarım arazilerinin içinden uzanıyordu. Araştırma yapılabilecek ne yol yarması vardı ne de kayalık çorak arazi, her yerde sadece ayçiçeği tarlaları görünüyordu; nihayet buluşma noktasında, birinin tek başına yol kenarına doğru eğilmiş, alçak ama çevresinden keskin hatlarla ayrılmış sarı-kahverengi kil taşı yığınlarının arasında bir şeylere baktığını gördük. Arabayı kenara çektiğimizde sıcak bir şekilde bizi karşıladı; gösterdiği ilk fosil, sert kil taşı üzerinde hiç parçalanmadan mükemmel bir biçimde duran, kusursuz korunmuş bir ginkgo yaprağıydı. (sf. 115-116)

Dördüncü kısımda ginkgonun hayatta kalabileceği iklim koşulları, tarih öncesindeki iklim değişiklikleriyle birlikte yer değiştirmesi, azalması ve yok olma eşiğine gelmesi ve ginkgo ile ilgili genetik çalışmalar inceleniyor.

Doğa örüntülerle doludur, bazıları hiç beklenmedik olsa da bu örüntüler yalnızca tarihe bakarak açıklanabilir; öğrencilerime söylemekten hiç bıkmadığım gibi, bugün bir şeyin −bir bitki, bir kişi, bir ekosistem, bir kurum, bir ülke ne olursa olsun− nasıl olduğunu anlamak istiyorsanız onun tarihini anlamanız gerekir. Bu söz çok klişe gibi görünebilir ama içinde bulunduğumuz yer ve zamanla meşgul olurken geçmiş kolaylıkla unutulur. (sf. 147)

Beşinci kısımda anıt ginkgolar, ginkgonun Uzak Doğu'da -özellikle Çin'de ve Japonya'da- insanların hayatına girmesi, korunması ve yayılması, oradan 1700'lü yıllarda Avrupa'ya götürülmesi, ginkgoya dair ilk yazılı referanslar ve ginkgo ile ilgili etimolojik bilgiler veriliyor.

Batığın çevresindeki sekiz yüz metreyi aşkın alanda da gemiyle, ne taşıdığı ve nereye gittiğiyle ilgili kalan son kanıtlar dip tarama ağlarıyla tarandı. Geminin kalasları inceleme, restorasyon ve sergileme amacıyla deniz yatağından çıkarıldı, kazının son aşamalarında da küçük objeler kepçe ve sifon kullanılarak deniz yatağındaki çamurdan toplandı. Batıktan çıkarılan bitkiler arasında tek ama kuşkuya yer bırakmayacak kesinlikte bir ginkgo tohumu vardı. (sf. 173)
Ginkgo yaprağının zarafeti sanatçıları cezbediyor.
Ginkgo yaprağının zarafeti sanatçıları cezbediyor.
Şule Ölez

Altıncı kısımda ginkgonun Avrupa ve ABD'deki park ve bahçelere girişi, bir şehir ağacı olarak kullanımı, fındıksı meyve yapısı (dikkat, ginkgoda bu yapı -işlevi aynı olsa da- meyve değil, tohumun parçasıdır) ve yiyecek olarak ve eczacılık ve tıpta kullanımı anlatılıyor. Bu kısımda geçen espalier, topofitik etki ve yörecil de bu kitap sayesinde öğrendiğim terimlerdendi.

Sokak ağaçlarının yaşamları “pis, acımasız ve kısadır”; aynı türlerin bir parkta geçirmesi beklenen altmış yıla veya doğal ormanlarında yaşayabileceği yüzlerce yıla kıyasla sokak ağaçları ortalama olarak yalnızca yedi ile on üç yıl boyunca hayatta kalır. (sf. 218)

Yedinci ve son kısımda ise ginkgonun yarını üzerinden biyoçeşitliliğin hassas yapısı, türleri koruma çalışmalarından örnekler, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi ile ilgili bilgiler ve ağaçların önemi ile korunmalarının gerekliliği anlatılıyor.

[Wollemi çamına ait] Tüm popülasyon, birbirine çok yakın üç bölgede bulunan sadece 110 bireyden oluşuyordu. Yanlış yerde kontrolsüz bir yangının çıkması veya yürüyüş yapmak için bölgeye gelen bir kişinin botlarından bir patojenin bulaşması gibi “kötü bir şans” popülasyonun sonu olabilirdi. Bu tür tesadüfi olayların bir felakete dönüşebilecek olması, New South Wales yetkililerinin hızlı bir şekilde koruma önlemi alması gerektiği anlamına geliyordu. (sf. 234)

Bu zaman ölçekleri –saatler, günler ve hatta birkaç yıl– ile ginkgonun yaşam öyküsünün zaman ölçeği arasında dağlar kadar fark vardır. Yüzlerce, binlerce, milyonlarca, on milyonlarca, yüz milyonlarca yıl: Bu süreleri kavramak bizim için kolay değildir ancak belki de insanlığı ve dünyadaki gerçek yerimizi bu ölçek üzerinden düşünmemiz daha uygun olacaktır. Bu süreler bizi durdurup düşündürmelidir. Ağaçlar günümüzdeki çevre değişikliğinin hızını daha doğru belirlememize yardım eder: Dünya’nın temposuyla daha uyumlu olmamızı sağlarlar. Bizi yavaşlatırlar, bize sabretmenin erdemini öğretirler, bizden önce gidenleri ve bizden sonra gelecekleri, diğer bir deyişle atalarımızdan bize kalan ve bizim torunlarımıza bırakacağımız mirası düşünmemiz gerektiğini hatırlatırlar. Günümüzde sık sık tekrarlanan daha çok, daha iyi, daha hızlı ifadelerinin hepsi iyi hoştur ama üzerinde kafa yormadan bu yolda ilerlemek, felakete davetiye çıkarmaktan farksız değildir. Dünyamıza ve içindeki her şeye sadece şimdiyi düşünmek egemen olduğunda, ağaçlar, özellikle de bizi gezegenimizin derin tarihine bağlayan ginkgo gibi ağaçlar, bizi, kaybettiğimiz her şeyi daha sık ve daha dikkatle düşünmeye davet eder. (sf. 250)

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
20
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Ginko Bilim. Ginkgo - Zamanın Unuttuğu Ağaç. (25 Mart 2021). Alındığı Tarih: 25 Mart 2021. Alındığı Yer: Ginko Bilim | Arşiv Bağlantısı
 • Amy Snelling. Interview: Botanist Peter Crane On Conservation And 'Committing Ourselves To Do The Work'. (20 Mart 2019). Alındığı Tarih: 25 Mart 2021. Alındığı Yer: TimeOut Shangai | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/12/2022 14:04:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10298

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Tüy
Nükleer Enerji
Elektrik
Element
Rna
Hormon
Astronot
Canlı
Bilim Felsefesi
Nükleer
İnfografik
Nörobiyoloji
Ekonomi
Evrim Ağacı Duyurusu
Çocuklar İçin Bilim
Kadın Sağlığı
Bilgi Felsefesi
Nöron
Transkripsiyon
Şeker
Test
Cinsellik
Atmosfer
Teknoloji
Yüzey
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ş. Ölez. Kitap Analizi: Ginkgo - Zamanın Unuttuğu Ağaç. (26 Mart 2021). Alındığı Tarih: 1 Aralık 2022. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10298
Ölez, Ş. (2021, March 26). Kitap Analizi: Ginkgo - Zamanın Unuttuğu Ağaç. Evrim Ağacı. Retrieved December 01, 2022. from https://evrimagaci.org/s/10298
Ş. Ölez. “Kitap Analizi: Ginkgo - Zamanın Unuttuğu Ağaç.” Edited by Şule Ölez. Evrim Ağacı, 26 Mar. 2021, https://evrimagaci.org/s/10298.
Ölez, Şule. “Kitap Analizi: Ginkgo - Zamanın Unuttuğu Ağaç.” Edited by Şule Ölez. Evrim Ağacı, March 26, 2021. https://evrimagaci.org/s/10298.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.