Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Jean-Jacques Rousseau

Jean-Jacques Rousseau 28 Haziran 1712 yılında Ceneviz'de dünyaya geldi. Annesi doğum sırasında enfeksiyon kaptığı için Rousseau daha dokuz günlük bir bebekken hayatını kaybetmiştir. Babası ise bir dönem Topkapı sarayında çalışmış olan bir saatçidir.

Babası bir toprak sahibi ile kavga etmiş ve oğlunu kardeşine emanet ederek Nyon'a taşınmış ve oğlunu bir daha ziyaret etmemiştir. Bir süre amcası ile kaldıktan sonra Cenevre'yi terk etmiş farklı meslekleri yapmıştır.

Jean-Jacques Rousseau eserlerindeki karmaşıklık yazarın;

hukuk kuramcısı
hakları önemseyen biri
aydın
burjuva liberal devrim hazırlayıcısı
demokrasiyi ayaklar altına alan
demokrasinin inançlı savunucusu
devrimin olumsuzluklarını gösteren
reformcu
gibi birbiri ile tezat ve çarpışan düşüncelere sahip biri gibi görüldü ve yorumlandı. Fransa'da yazıları yasaklandı. Arkadaşı David Hume'nin daveti ile İngiltere'ye gitti.Bir ara tekrar Fransa'ya dönen yazar 2 Temmuz 1778 yılında sabah yürüyüşü sırasında düşerek yaralanır ve kan kaybından hayatını kaybeder
Kaynak: https://kidega.com/yazar/jean-jacques-rousseau-130008/
Jean-Jacques Rousseau 28 Haziran 1712 yılında Ceneviz'de dünyaya geldi. Annesi doğum sırasında enfeksiyon kaptığı için Rousseau daha dokuz günlük bir bebekken hayatını kaybetmiştir. Babası ise bir dönem Topkapı sarayında çalışmış olan bir saatçidir. Babası bir toprak sahibi ile kavga etmiş ve oğlunu kardeşine emanet ederek Nyon'a ta ... Daha fazla göster
Doğum
28 Haziran, 1712 Geneve, Switzerland
Ölüm
2 Temmuz, 1778 Oise, France 66 yaşında
Linkler
Bu Kişiyi Raporla
Eserler (2)
Eser
Kitap
Abdullah Derda Alkazak
Eseri Ekleyen
Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi LVII (57) - Fransızca Aslından Çeviren: Sabahattin Eyüboğlu
8
Sonra Okuyacaklarıma Ekle
  • Raporla
Eser
Kitap
Muhammed Ali Ağbaş
Eseri Ekleyen
Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi XLIX (49) - Fransızca Aslından Çeviren: Vedat Günyol
7
Sonra Okuyacaklarıma Ekle
  • Raporla
Daha Fazla Eser Göster
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close